Ahojte, včera mi zamestnávateľ oznámil, že budeme zatvárať, takže mi dneska donesie výpoveď. Pracujem u neho vyše 4 rokov. Je však taký, no ako by som to pekne nazvala - nepozerá sa na práva zamestnanca ale len na svoje blaho, takže už včera mi vravel, že mi dá podpísať výpoveď s májovým dátumom, a tým pádom mi padne 2 mesačná výpovedná doba. Viem, že ak mi aj dá s májovým dátumom výpoveď, výpovedná doba mi začne plynúť od júna, teda sa skončí 31.júla. Čo však s odstupným? Mám na neho nárok, aj keď mi plynie výpovedná doba, alebo ako to je?
@a_adamcova áno aj pri výpovednej lehote máš nárok na odstupné ak ti dáva výpoved podla §63 odst. 1 písm. a) daj pozor čo podpíšeš .. alebo čo je napísané v papieroch.
@ivkazba v septembri by to bolo 5 rokov
@a_adamcova Takže áno, ak budeš súhlasiť s tým, že vo výpovedi bude májový dátum, výpovedná doba ti začala plynúť dnes a skončí 31.7. Čo sa týka odstupného, máš nárok na odstupné vo výške 1 priemernej mesačnej mzdy. Odporúčam vo výpovedi si skontrolovať, že ide o výpoveď v zmysle §63 odstavec 1, písmeno a (ako píše aj zalka).
@zalka Ďakujem krásne. V podstate mi môže dať aj výpoveď dohodou ale tiež tam musí uviezť ten paragraf? V tom prípade ak sa dohodneme nemusí byť 2 mesačná výpovedná doba? Správne som to pochopila? Alebo mám trvať na tom, že nech mi dá výpoveď on bez dohody?
@ivkazba
Ďakujem
@a_adamcova výpoveď dohodou neexistuje. Môže ti navrhnúť dohodu, vtedy máš nárok na odstupné vo výške 2 priemerných mesačných platov. Ale v prípade dohody trvaj na tom, aby výška odstupného bola uvedená v dohode. Ak by totiž dohoda bola všeobecná, tak nárok na odstupné by ti nemusel z dohody plynúť. Plus nezabudni si odkontrolovať preplatenie nevyčerpanej dovolenky.
@viestta No ja som sa práveže dočítala, že to môže byť dohodou, ale musí tam uviezť ten paragraf aj tak. A ja samozrejme musím súhlasiť, teda podpísať.
@ivkazba Ďakujem krásne. Presne takto som to myslela 🙂
@a_adamcova ak by ste sa dohodli na dohode, tak v dokladoch by muselo byť že PP na základe dohody podla § 60 z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a
a aj takto napísaná dohoda ti dáva právo na odstupné vo výške ako písala @ivkazba
@a_adamcova ja byt na tvojom mieste mu to nepodpíšem so včerajším dátumom.. Jedine, žeby ti dal o 1 plat naviac.. Dobre si pozri co uvedie v dohode alebo vo výpovedi, tak ako ti aj baby radili.
@sirka9 áno nárokovateľná, pri takomto dôvode výpovede je zamestnávateľ POVINNÝ vyplatiť odstupné (zrušenie zamestnávateľa, zrušenie pracovného miesta, presťahovanie zamestnávateľa do iného mesta). Nie je nárokovateľná, ak človek odchádza z vlastnej iniciatívy alebo z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny.
Ďakujem dievčatá, uvidím čo mi to dneska dá, ak vôbec niečo dá. Je to niekedy na dlhé lakte s ním.
@a_adamcova ak by niečo, kľudne mi napíš aj IP. Ak si niečím nebudeš istá, odfoť si to povedz mu že sa potrebuješ poradiť, že povieš stanovisko ďalší deň.
Ak budeš mať dohodou tak treba pozrieť na dátum vtedy nemusí plynúť žiadna výpovedná lehota. Môže byť aj deň podpisu je to 2stranný právny akt. Naopak výpoveď môže byť zo strany zamestnávateľa ako aj zamestnanca je to 1stranný právny akt v ktorom je vždy aj výpovedná lehota, ktorá musí trvať minimálne 1mesiac a začína plynúť najbližším mesiacom t.j. ak výpoveď podpíšeš v júni v júli ti začne plynúť výpovedná lehota. A nárok na odstupné poprípade aj odchodné máš v oboch prípadoch.
@felicita027 co, ak je zamestnavatel v platobnej neschopnosti aj tak musi vyplatit odstupne?
@luccija áno
ja by som podpisala mas dva mesiace estepracovneho pomeru a 2 mesacne platy naviac od septembra zoberies podporu ak si nenajdes nieco ine
@a_adamcova ako dlho tam pracuješ?