Výpoveď z nadbytočnosti bez nároku na podporu

Dnes o 18:38

Ahojte pracujem rok a pol vo firme bohuzial nastala situácia kde budu prepustat ludi vo velkom pretože nieje vobec robota. Nevieme koho ani nic moja otazka ak ktomu pride co mam spraviť kedze do podpory mi bude chybat mozno 4 alebo 5 mesiacov. Nemozem ostat uplne bez prijmu mam doma dve deti. Pracu hladam ale je to problem najst nieco od 7h. Rana aby som ich mohla dat do skolky a poobede sa im mohla venovat ďakujem. Pocula som ze vypoved plati aj ked ju nepodpisem

nelca84
Dnes o 18:41

Samozrejme, ze plati. Vypoved je jednostranny ukon.

autor
Dnes o 18:43

@nelca84 takze mi nepomoze ked sa dam na PN v ten den uz sa mi to nebude ratat aby som mohla dostat podporu aspon na nejaky cas?

123hombre
Dnes o 18:45

Keď dostaneš výpoveď z organizačných dôvodov, máš nárok na odstupné

autor
Dnes o 18:45

@123hombre nemam bohuzial az po 2 rokoch

maranco
Dnes o 18:46

Výpoveď sa len oznamuje, a podpisuješ prevzatie, ak nepodpíšeš odovzdajú ti ju za prítomnosti dvoch svedkov.

Vo výpovedi by mali uviesť § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b)
vtedy máš nárok na 2 mesačnú výpovednú lehotu
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

a nárok na odstupné by si mala len ak máš odrobené aspoň 2 roky
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

autor
Dnes o 18:50

@maranco pracujem rok a pol a mam uz zmluvu na dobu neurcitu takze aspon budem mat vypovednu lehotu 2 mesiace nemozu ma vyhodit zo dna na den ano? Dobre som to pochopila?

monik83
Dnes o 18:51

V prípade núdze sa dá ísť na PN do 7 dní od skončenia pracovného pomeru

nelca84
Dnes o 18:51

@autorka v ktory den?
@123hombre pri vypovedi nema narok na odstupne, nema odpracovane 2 roky
@autorka na jednomesacne odstupne by si mala narok pri dohode o skonceni PP z dovodu podla par. 63 b

autor
Dnes o 18:53

@monik83 ale na podporu aj tak nebudem mat narok uz nie?

autor
Dnes o 18:54

@nelca84 neriesim odstupné riesim to ako mozem predlzit nejak ten cas aby som mala dva roky odpracovane, aby som mala narok na podporu

nelca84
Dnes o 18:55

Nijako, ak ti PP skonci, tak PNka sa nerata ako odpracovane... jedine si najst novu pracu

monik83
Dnes o 18:56

Na podporu treba odrobených 730 dní teda 2 roky, to PN nevyrieši, ale v núdzi je to aspoň nejaký príjem 😉

klarissa25
Dnes o 18:58

Véd keď vieš ze ta budu prepúšťať tak si hľadaj robotu

autor
Dnes o 18:58

@monik83 PN mi budu ratat s priemernej hrubej mzdy? Alebo zas podla nieco ineho keď budem nezamestnana

autor
Dnes o 19:00

@klarissa25 vy si myslite ze nehladam?? Ozaj som neni blba ze len cakam na zazrak. Ale problem je aj najst nieco ked mam dve male deti

monik83
Dnes o 19:01

Áno z vášho hrubého príjmu

autor
Dnes o 19:04

@monik83 dakujem velmi pekne za normalnu odpoved 😊😊

zalka
Dnes o 19:08

§64 Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

autor
Dnes o 19:16

@zalka lenze ja by som isla marodovat az ked pride den D a to uz sa nebude ratat

maranco
Dnes o 19:20

Nemôžu ťa vyhodiť zo dňa na deň, ak ti v októbri doručia výpoveď, tak ešte pracuješ november-december a končíš 31.12.2024.

Len si daj pozor aby namiesto výpovede ti nepodstrčili papier s § 60 Dohoda o skončení pracovného pomeru a ty im ho dobrovoľne podpíšeš že s dohodou súhlasíš, tak vtedy končíš aj zo dňa na deň
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

ak si dovtedy nájdeš prácu tak môžeš skončiť pracovný pomer aj dohodu, ak tam dáte § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) vtedy máš nárok na odstupné 1 mesiac.

Odstupné môžeš dostať aj keď naň nemáš nárok podľa zákonníka práce, je to už na zamestnávateľovi ak ti dá navyše niečo a ako sa dohodnete.