Výpoveď so spätným dátumom výpovede

ctrl
29. sep 2020

Chcem sa opýtať či má právo zamestnávateľ dať podpísať zmluvu zo spätným dátumom výpovede . Príklad Od 1.10. by mala bežať 3- mesačná výpovedná lehota výpoveď Vám doručí napríklad o 3-4 dni neskôr s tým aby ste ju podpísali zo spätným dátumom čiže 1.10.
Viem ako je to zo zákona že sa dáva vždy k prvému nasledujúcemu kalendárneho mesiacu.
Ale je aj toto možné ?

pieksamaki
29. sep 2020

@ctrl
Moja odpoved nebude odborna.....ale laicky si myslim, ze pokial ustne upovedomi, alebo znela ustna dohoda medzi vami k tomuto datumu
...tak asi je to mozne podpisat az o 3 dni neskor (vzhladom k doruceniu pisomnej formy). Ide uz iba o formalnu stranku....ale ci to spravne chapem....k tomu nech sa radsej vyjadria z personalneho....
Na papieri mas 1.10....ale podpises ju 4.10...tak?
Nemal by to byt problem

avril299
29. sep 2020

tak, ak je na oznameni vypovedi datum 1.10. tak by mala vypovedna podla zakona zacat bezat az od 1.11. vzdy to ma zacinat az od 1. dna nasledujuceho mesiaca, aj ked je podana prveho (ale tiez nie som pravnik, takze nie je to na 100%) a to, ze 3-mesacna mas definovane v pracovnej zmluve? lebo standardne byva 2 mesacna

ivkazba
29. sep 2020

@ctrl píšem odbornú odpoveď... nie, žiadny dokument nemusíš podpísať so spätným dátumom. Samozrejme, súhlasiť s tým môžeš. Zároveň, ak bude výpoveď podpísaná s dátumom 1.10., výpovedná lehota začne plynúť od 1.11. Čiže ak má výpoveď začať plynúť od 1.10., najneskoršie musí byť podpisovaná 30.10.

Okrem toho chcem upozorniť, že výpoveď ty nepodpisuješ, je to jednostranný úkon buď zo strany zamestnanca alebo zo strany zamestnávateľa. Podpisovať obidve strany musia dohodu.

@avril299 zákonom je daná 3 mesačná výpovedná lehota ak pracovný pomer trvá viac ako 5 rokov (§62 ZP odstavec 3 písmeno b)

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
si_sa_6
29. sep 2020

neviem, ako je to teda právne, ale osobne by som nič so spätným dátumom nepodpisovala. neviem ale či si to tom vedela dopredu alebo nie

ctrl
autor
29. sep 2020

@viestta Dakujem . Bolo mám oznámené že pracujeme do konca decembra . Výpoveď je zo strany zamestnávateľa .
A mala by nám začať plynúť výpovedná lehota od 1.10 ale zatiaľ nám nebola doručená

ctrl
autor
29. sep 2020

@viestta koli koronakrize . Ako je toto definovane vo výpovedi? Ako organizačný dôvod alebo sa mýlim .

ivkazba
29. sep 2020

@ctrl korona ako taká nie je organizačný dôvod. Organizačný dôvod je presťahovanie firmy, zrušenie firmy alebo jej časti, zrušenie pracovných miest. Hovorí o tom §63 ZP. A je jedno, či kvôli korone alebo z iného dôvodu. Ak výpovede pošlú zajtra, maximálne so zajtrajším dátumom, splní zamestnávateľ to, že výpovedná lehota začne plynúť 1.10.

ctrl
autor
29. sep 2020

@ivkazba Dakujem 👏

provoke
29. sep 2020

@ctrl Ak ti má výpovedná lehota plynúť od 1.10.2020, tak ti musí byť doručená výpoveď najneskôr 30.9.2020. So spätným dátumom by som nič nepodpisovala, ukrátila by si sa tak o mesiac výpovednej lehoty. Ak podpíšeš prevzatie výpovede s dátumom xx.10.2020, výpovedná lehota ti bude plynúť až od 1.11.2020

provoke
29. sep 2020

@ctrl - oprava výpovedná doba, nie výpovedná lehota

ivkazba
29. sep 2020

@provoke úplne zbytočný komentár, nakoľko už dostala odbornú odpoveď od človeka znalého zákona ale hlavne je tvoj komentár zavádzajúci. Ona žiadne prevzatie výpovede podpisovať nemusí. Ak jej ju zajtra doručia, je irelevantné, či ju fyzicky prevezme zajtra alebo za týždeň, podstatný bude deň doručenia.

provoke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
provoke
30. sep 2020

@ivkazba ale ano, pri výpovedi treba podpísať prevzatie výpovede. Svoju si podpisovať zamestnanec nemusí, ale ako ja inak na súde dokážem, že mu bola doručená, ak by to zamestnanec poprel? Ja budem tvrdiť, že som mu ju doručila a zamestnanec, že nie. Komu bude súd veriť? Vždy, keď niekomu dávam výpoveď, musí mi podpísať prevzatie. Ak odmietne prevziať výpoveď napíše sa to do výpovede a podpíšu sa dvaja svedkovia. V prípade, že sa nedáva výpoveď osobne, ale poštou, výpoveď je považovaná za doručenú prevzatím písomnosti.