Výpoveď pred otehotnením

5. nov 2021

Ahojte, chcela by som počuť váš názor.. mám robotu v oblasti marketingu, je to zaujímavá robota, na druhej strane však veľmi vyčerpávajúca, každý deň milión deadlinov, náročná práca a komunikácia s ľuďmi, stále prinášať nové nápady, byť kreatívny, každý deň = milión vybavovačiek.. ja som už po x rokoch, ktoré som v tejto oblasti odpracovala, psychicky unavená, vyhorená a celkovo ma robota nebaví... cca dva roky sa však pokúšame o dieťa, no zatiaľ neúspešne.. keďže sme sa rozhodli mať dieťa, povedala som si, že vydržím v práci do materskej.. to sa však ťahá už dva roky a obávam sa, ako dlho to ešte bude reálne trvať, kým otehotniem.. preto uvažujem, že začiatkom roka dám výpoveď, oddýchnem si, dám sa dokopy.. lenže zároveň začiatkom roka (január-február) chceme podstúpiť umelé oplodnenie, doterajšie pokusy v CAR nevyšli a ja teraz neviem, či stále čakať a ostať v robote, alebo naozaj sa odstrihnúť od práce a mať pokoj... celkovo pracujem už 12 rokov, z toho som viac ako 8 rokov na TPP, takže mám nárok aj na celkom slušnú podporu.. čoho sa trochu obávam, že dám výpoveď, otehotniem a deväť mesiacov presedím doma, lebo ma nikto na pár mesiacov nezamestná.. čo by ste robili v mojej situácii?

anjelicek26
5. nov 2021

Uprimne vypoved by som nedavala. Cas umeleho oplodnenia vyriesit PN-kou, neplatenym volnom, dovolenkou... ked budes tehotna po umelom oplodneni, podla mna ta aj tak da lekarka PN do konca tehotenstva... nechcem, aby to vyznelo zle, ale aj ked ti to prajem, nie kazdemu umele oplodnenie na prvy krat, moze sa to tahat este dlho a nemozes byt vecne bez prace. Alebo paralelne hladaj menej stresujucu pracu, ved nikto nevravi, ze musis byt v jednej firme roky rokuce. Drzim palce.

anne_mary2
5. nov 2021

ahoj, no ja by som asi vypoved nedavala.. ked tak mozno si hladala inu pracu a sla inde….
Min teda potom aj kvoli tehotenskemu , materskej atd.. viem ze peniaze nie su vsetko, to uz samozrejme je kazdeho vec “ co a dokedy” si moze dovolit 🙂
Lebo naozaj clovek nevie, mozno otehotnies vo februari, mozno sa to bude tahat rok, mozno medzicasom vycerpas podporu aj nastupis do novej roboty, a mozno ani nestihnes skoncit este v tejto 😊🤷🏼‍♀️…
Myslim ze takto “kalkulovat” sa neda.. je to bud alebo no. Uz ty musis zhodnotit co ti je prednejsie. s
Ak mas nejaku viziu co po pol roku podpory doma, aj s nasledkami ze napr v tom case otehotnies a ao mozno do porodu budes uz len doma ( tazko povedat ), tak smelo do toho…
Ale inak by som to teda nerobila, a ked hladala si robotu inu a odisla tam, nie na urad prace a behala od noveho roka po pohovoroch dokladovat na urad… 🤷🏼‍♀️
A zalezi aj od povahy, niekomu je doma dobre aj rok..
Mne napr konci projekt v decembri, na MD nastupujem v polke februara, akoze oddychnem si ale viem ze prejdu 2 tyzdne a mrle ma doma zozeru, zase covid zima u nas vsetko zavrete nic nikam, za mna teda nic moc, ale jasne, kto vie cas “doma” vyuzit aj inak ako serialmi spanim jedenim a upratovanim, tak super 😅
Kazdopadne drzim palce v tejto narocnej situacii z kazdej strany ✊🏼

ivkazba
5. nov 2021

Súhlasím s @anjelicek26 že škoda dávať výpoveď. Mala som kolegyňu, ktorá toto absolvovala. Vždy som jej dala dovolenku alebo iné voľno a po vklade išla vždy na 4-6 týždňov na PN. Vôbec som s tým nemala problém. 3x toto absolvovala, až na tretí krát sa podarilo. Ani raz som nemala problém s tým, púšťať ju do centra a akceptovať zakaždým vyše mesiac trvajúcu PN. Ten proces môže vyjsť na prvý šup (držím palce, nech tak je), ale aj nemusí. Výpoveďou prídeš aj o tehotenské, materské a vyšší rodičák. Iste, peniaze nie sú všetko, ale ak máš normálneho nadriadeného, tak to rieš PN-kami. Držím palce.

any_soj
5. nov 2021

Ahoj. Mne doktor rovno povedal, po dvoch rokoch snaženia, že ak chcem deti, odporúča zvážiť zmeniť prácu, ak v nej mám stres. Odišla som z prac.pomeru na dobu neurčitú (je pravda, že som mala už čiastočný úväzok inde). U nás bol ale veľký problém so zamestnávateľom, aj v situácii, keď som si pri zamlčanom potrate nedala PN, kvôli povinnostiam, čo vtedy boli v práci, mi odmietol dať jednu priepustku navyše (na ktorú je v tehotenstve nárok), lebo som ho písomne neoboznamila o tehotenstve, len ústne - písomne som nestihla. Rok som bola na čiastočnom tam, potom sme si vzali syna do pestúnskej starostlivosti, potom dve tehotenstva po roku. Zmluva mi samozrejme skončila, je to nevýhodné potom vzhľadom na ďalšie tehotenstva (žiadny príspevok v tehotenstve, materská ani vyšší rodičák), ale neľutujeme 🙂 na materskú šiel manžel, rodičák bude poberať on.

konikkon
5. nov 2021

Ja robím v oblasti marketingu 10 rokov, čiže mam predstavu, čo obnáša tvoja práca. Mňa práca bavila, ale minulý rok som potratila. Bola som pol roka na pn a po návrate do práce som mala syndróm vyhorenia. Práca ma už vôbec nenaplanala. Našťastie som po pár mesiacoch otehotnela a bola som takmer celé tehotenstvo na pn. Proste nejak som pociťovala, že je čas riešiť seba a nie prácu a toto všetko mi spôsobovalo tu nechuť. Ja som sa obzerala po inej práci, dat výpoveď a byť na UPSVaR nie je riešenie. Podporu máš len pol roka a potom co? Ak ťa netlačia financie, hľadaj si inu prácu,vyčerpaj dovolenku, pnkuj. Chápem, že je toho na teba veľa a namiesto práce by si uz radšej kocikovala. Ja som to zažila... Ale Ty nevieš, kedy otehotnies. Podľa mňa ti bude doma dlho a keď sa vám nebude s otehotenenim dariť, budeš si ešte aj bez práce pripadať neschopna a zbytočná.

loginexistuje
5. nov 2021

ak chces dieta zmen pracu takyto stres (poznam to dobre) je problem sposobuje hormonalne zmeny a problemy pri pocati a donoseni
ked otehotnies obnovis si DNP vsetko sa da poriesit je to len na tebe a tom ako po dietati tuzis

barbora0308
5. nov 2021

Tiez som robila v oblasti marketingu a tiez som uz bola velmi vycerpana. V Okt. 2020 sa mi vsak podarilo otehotniet, tak som si tiez povedala, ze vsak uz do materskej vydrzim. Zial sa vsak moj stav zhorsil a neustale som krvacala, mala som hematom a pod. no ja sprosta som v praci pokracovala a znervoznovala som sa nadalej. V Jan. som v 16 tyzdni potratila. Po potrate som uz nebola schopna plnohodnotne robit tuto pracu, vobec ma nenaplnala a bola som totalne vyhorena. Dala som vypoved, aj ked to nebolo vobec jednoduche rozhodnutie. Rozhodla som sa, ze si oddychnem a uzila som si skvele leto, ktore sme s manzelom precestovali. Teraz v Sept. som si cirou nahodou nasla uplne jednoduchu administrativnu pracu, 15 min. peso od bytu kde byvam, ziadne stresy, ci praca nadcas. Samozrejme financne som na tom bola ovela horsie, ale s muzom sme si povedali, ze peniaze nie su vsetko a ak chcem porodit zdrave dieta, tak musi ist kariera aktualne bokom. Aktualne som znova tehotna a verim, ze to tentokrat dopadne v poriadku. Lekar ma vypisal rovno na PN-ku kvoli predchadzajucemu potratu a tak iba doma oddychujem a snazim sa verit v to najlepsie. To ze som dala vypoved bolo najlepsie rozhodnutie, ake som kedy mohla spravit! Drzim palce, nech sa rozhodnes akokolvek 🙂 🍀.

alexandra2468
5. nov 2021

Moja kamoška mala túto istú dilemu, naozaj na chlp takú istú.

Nakoniec sa aj tak rozhodla dať výpoveď, lebo v tej práci už naozaj nechcela byť. Rovnako ako ty, sa bála, že čo ak už vyjde IVF a bude bez práce, ale žiaľ zatiaľ nič.
Dala výpoveď teda, oddýchla si, našla novú prácu, len žiaľ materská neprichádza…

Ja len, že aby si v tej práci, ktorú už nemáš rada, nečakala na materskú ďaľších xy rokov.

pinaofina
5. nov 2021

Ahoj, pises o mne 😃 zotrvavala som v praci, kde som bola absolutne nestastna, obrovske vyhorenie som prezivala. Ja som clovek, co sa rad aj uci nove veci ale bola som v stadiu, ze proste nic nic nic, ziadna motivacia hocico navyse, stagnacia v zivote - z toho, ako ma psychicky znicila praca. A to som si myslela, ze som ja vadna, ale psycholog a manzel ma vyviedli z omylu. Plus tiez sme sa vyse 2r snazili o babo. Od augusta som doma. Od septembra som riesila stimulaciu, v oktobri odber a zajtra idem na vklad. Dostala som tento mesiac aj skvelu ponuku pracovnu, aj som zvazovala, ved ivf nemusi vyjst a v prvom mesiaci urcite nemusim ani oznamit, ze som tehotna (nerobila som manualne). Ale povedali sme si, ze sa ideme sustredit na toto. Ja som si na toto obdobie setrila, manzel zaraba dobre a citim sa velmi privilegovane a stastne, ze mam tuto moznost. Ak mas aj ty, odporucam vyuzit. Je to psychicky aj fyzicky narocne obdobie. Ked mas pracu v marketingu, tak mozs robit aj freelance pocas tehotenstva.

autor
5. nov 2021

Ďakujem za všetky rady, je to naozaj veľmi ťažké rozhodnutie. Žiaľ, ja si nemôžem dovoliť po každom pokuse 5-6-týždňovú PNku. Moja robota je o veľkých kampaniach a projektoch, takže vypadnúť uprostred megalomanského projektu alebo ho niekomu zo dňa na deň odovzdať, je dosť náročné, niekedy priam nemožné... Obávam sa, že takto by som bola pre firmu naozaj nepotrebná, lebo by aj tak každú chvíľu hľadali za mňa náhradu a časom by som si asi zbalila kufre.
Zamýšľam sa aj nad tým, čo tu bolo napísané, a teda že nejaký čas by som mohla fungovať ako freelancer. A keďže som stále riadne zamestnaná s dobrým platom, tak nárok na materskú mám najbližšie dva roky po výpovedi. No budem mať nad čím rozmýšľať cez víkend... 🙂