Výpoveď počas materskej. Mám nárok na podporu?

portret7
13. nov 2012

Mile dievcata, prosim vas o radu. Moja situacia: do prace som nastupila 1.4.2011 na dobu neurcitu (predtym som nepracovala, bola som PhD.student). 20.3.2012 som nastupila na matersku dovolenku, ktora mi konci 12.11.2012, potom nastupujem na RD. Zamestnavatel ma kontaktoval emailom, ze so mnou dalej uz nepocitaju a chce sa dohodnut na 3-mesacnom odstupnom. Viem, ze mi nemoze dat vypoved pocas MD, ale asi je pre mna lepsie sa dohodnut, lebo verim, ze on si uz nejaky paragraf najde. V praci mi zostava 17 dni dovolenky za rok 2012. Ako mam teraz postupovat, aby mi vznikol narok na podporu? Niekde som citala, ze ak si dam preplatit dovolenku, tak mi vznikne narok 1300 eur mesacne. Kedy si ju mam dat preplatit, v roku 2012 alebo 2013? Oplati sa mi do marca platit si dobrovolne poistenie, aby mi tento narok na podporu vznikol (nakolko pocas RD nie som poistena)? Alebo ako mam postupovat, aby to bolo co najvyhodnejsie financne pre mna? Vorped vam velmi pekne dakujem. Este chcem poprosit, piste mi vsetko tzv.po lopate🙂, lebo nevyznam sa v citani zakonov a ani zakladnych pojmoch uctovnictva.

evita68
13. nov 2012

Nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne, nemáš na to splnené podmienky.. Zamestnávateľ ti môže dať výpoveď iba vtedy, ak zaniká firma..Nedaj sa, ak ti aj príde výpoveď, je neplatná.. Po dovršení troch rokov dieťaťa budeš mať nárok na podporu..

sisaha
14. nov 2012

na tvojom mieste sa dopredu na nicom nedohadujem a nepodpisujem a vies preco? buduci rok je v platnosti novy zakonnik prace, kde mas narok na subeh vypovedna doba plus odstupne...chce ta odrbkat.

simca06022011
14. nov 2012

nenajde si ziadny paragraf, nemoze ti dat vypoved, ked si na materskej. Na rodicovskej tiez nie, ale uz sa mozete dohodnut. Ja by som sa s nim nedohadovala, ved jeho to ze ta ma v evidencii nic nestoji, takze to su len vymyslacky...
Co sa tyka sumy 1300EUR, tak to nevim.. vypocias to 17dnikx8hodinx suma náhrady za dovolenku (hodinova) + odstupne 3x plat.. z toho vsetkeho odvody, dane,... a potom nic.. ostanes doma, na urade prace bez peniazkov s rodinnymi prídavkami a rodicovskym prispevkom. V podstate v tom ziadny rozdiel nevidim, az na to ze sa budes registrovat na urade ako nezamestnana.. a teda budes do 3 roku doma ako nezamestnana mamicka...

lucinddas
14. nov 2012

Ja tiez suhlasim. Urcite by som sa dohodnut nechcela, vzdy je lepsie byt zamestnany. Ak surne nepotrebujete peniazky za to odstupne, urcite by som vypoved nepodpisovala. Dajte vediet ako ste dopadli.

lucia2905
14. nov 2012

Nárok na podporu po materskej ti vzniká len vtedy ak máš zákonom splnené podmienky, t. z počet odpracovaných dní. Podľa dátumov, ktoré si tam uviedla je veľká pravdepodobnosť, že podmienky nespĺňaš. Je to v zákone presne stanovené, koľko je to dní, treba to pozrieť. Pokiaľ ti ten počet dní nevyjde nárok na podporu žiaľ nemáš ani po skončení rodičovskej dovolenky.

trinidad
15. nov 2012

Aby si mala nárok na podporu musíš mať odpracované, resp. byť v pracovnom pomere aspon 2 roky za posledné 3 roky, čo v tvojom prípade, podľa uvedených dátumov, vychádza až v 4/2013. Dovtedy nárok na podporu nemáš.

ursul
15. nov 2012

počas materskej nemožes dostat vypoved a nič nepodpisuj...potom je vraj aj nejaky problem s odvodmi..niečo som zazrela v spravach,že nejaka pani dostala vypoved počas MD a ked sa sla nahlasit potom na UP tak dlhy na zdravotnej,socialnej atd..neviem, isto nepodpisuj vypoved...

jendralka
15. nov 2012

podla mna mas 2 moznosti .... bud mu to nepodpises a po 3 rokoch - po ukonceni rodicaku budes mat narok na podporu

alebo po skonceni materskej 12.11. prehodis rodicak na manzela ak pracuje, ty akoby nastupis naspet do prace, vycerpes dovolenku, podpises mu papier, dostanes odstupne .... a den po vypovedi znova prehodis rodicak na seba

petrake
15. nov 2012

tak ako pise @evita68 zamestanavatel Ti moze dat vypoved alebo dohodu o rozviazani prac.pomeru len v pripade, ze sa rusi prevadzka alebo firma, v opacnom pripade do 3rokov nic nepodpisuj. u nas vo firme je to podobne, zrusila sa prevadzka kde som bola, sice ich mame este koooooooooooooopec no reorganizaciou sa aj moja pozicia premennovala a ked poziadam o navrat tak mam na stole dohodou o skonceni PP z organ.dovodov. neviem o akych 1300€ pises, co je to za suma a odkial si ju vzala, to by ma celkom zaujimalo no dovolenku Ti preplati po skonceni rodicovskej dovolenky. na odstupne budes mat narok aj po skonceni materskej pokial uz s Tebou nebude ratat a navrhne Ti dohodu o skonceni. pokial sa chces zamestnat, mozes tak urobit aj teraz u ineho zamestnavatela, mozes mat viac subeznych PP naraz, u jedneho si na MD u druheho pracujes 🙂 drzim palce