Výpoveď - paragraf 63

zuzana2706
24. máj 2018

Poprosím o radu, zamestnávateľ mi dal včera výpoveď ku koncu mája 2018 podľa par. 63, písm. 1, ods. B, s trojmesačnou výpovednou dobou (mám u neho odpracovaných 6 rokov). Tvrdí mi však že nárok na odstupné nemám. Zisťovala som si a podľa zákona a mám nárok na výpovednú dobu 3 mesiace a potom odstupné 2 mesiace, alebo ak sa dohodneme bez výpovednej doby tak mi prináleží odstupné vo výške 3 mesiacov. Je to pravda? čo ak to ale vo výpovedi nechce uviesť že mám nárok na ostupné, kam sa môžem potom obrátiť?

renatik91
24. máj 2018

Máte nárok na odstupné. Ak zamestnávateľ nevyplatí odstupné dobrovoľne, možno sa so sťažnosťou obrátiť na miestne príslušný inšpektorát práce, ktorý môže zamestnávateľovi uložiť povinnosť zjednať nápravu alebo sa obráťte na súd (rozdiel je v tom, že rozsudok súdu je zároveň aj exekučným titulom).

zuzana2706
autor
24. máj 2018

@renatik91 a je pravda že s výpovednou dobou 3 mesiace mám nárok na 2 mes. odstupné a bez výpovednej doby 3 mesiace odstupného?

renatik91
24. máj 2018

@zuzana2706 všetko záleží od toho, akým spôsobom bude pracovný pomer ukončený. Ukončenie pracovného pomeru dohodou má svoje špecifiká - v prvom rade sa musíte dohodnúť so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru ku konkrétnemu dňu. Ostatné platí tak ako ste uviedli.

zuzana2706
autor
24. máj 2018

@renatik91 ok, ďakujem veľmi pekne.

zuzana2706
autor
27. máj 2018

Musi byt vo vypovedi pri tomto paragrafe ze mam narok na odstupne? Co ak to tam zamestnavatel neuvedie?

moonlight1210
27. máj 2018

@zuzana2706 ak je to v zk, tak to plati, aj ked to vo vypovedi vyslovne neuvedie. Nenapisanim niecoho, co v zk je jednej alebo druhej strane garantovane, to nestraca platnost.
Dokonca ani vtedy, ked by sa strany vzajomne dohodli, ze to uplatnit nechcu.
Iba ked by pri paragrafe bolo napisane, ze bez pisomneho uvedenia to platne nie je, ako je to napr v par62 ods.8.

zuzana2706
autor
27. máj 2018

@moonlight1210 dakujem pekne.

ivuska6
27. máj 2018

Zisti si aký je to paragraf 63 dohodou je 60

silviatko
12. mar 2021

@renatik91 prosim vas..ak mam odpracovane necele 5 rok..na co mam narok ak mi chcu dat vypoved..dakujem

jajka257
13. aug 2021

Rozmýšľam, kde sa stala chyba. A prišla som na to. Miesto kritickeho myslenia, učíme deti ohnut chrbát. Miesto vyjadrenia názoru, ich učíme mlčať, miesto boja o práva ich učíme cuvnut. Tak a teraz my dospelí ozerame. Mlcemi, držíme hubu a krok. Cuvame
A toto si tie deti nezaslúžia.