Výpoveď ako živnostník pri 2-mesačnej výpovednej

dajanasugi
21. feb 2023

Ahojte, prosím Vás chcem sa spýtať pracujem na živnosť v jednom podniku . Momentálne sa mi naskytla možnosť nastúpiť do novej prace ale môj zamestnávateľ má nechce pustiť lebo že mám v zmluve 2 mesačnú výpovednú dobu. Lenže bohužiaľ toľko na mňa v novej práci čakať nebudú. Preto sa chcem spýtať či je možnosť porušiť zmluvu a odísť skôr? Môže mi niečo spraviť npr dať pokutu alebo niečo podobné?

simonah73
21. feb 2023

tak zalezi od toho co mas napisane v tej zmluve a co to je za zmluvu? lebo ked pracujes ako zivnostnik tak nemozes mat zamestnavatela ale obchodneho partnera a tam platia ine pravidla ako pri vztahu - zamestnanec a zamestnavatel.

natalienka12
21. feb 2023

@dajanasugi Moze ti iba to, co si s nim dohodla v pisomnej zmluve. Kedze pracujes na zivnost, nie si zamestnanec, ale jeho obchodny partner.

dajanasugi
autor
21. feb 2023

@simonah73 no je to obchodný partner mame zmluvu kde je len teda plat moje jeho údaje a tento dodatok

dajanasugi
autor
21. feb 2023

@natalienka12 zmluve mame iba údaje plat a vlastne tento dodatok že mám 2mes výpovednú dobu. Lenže teda nechce to skončiť skôr. A bohužiaľ ak nenastúpim v pondelok do novej prace tak vlastne potom som bez robotu

simonah73
21. feb 2023

@dajanasugi tak ja neviem. Ty mas tu zmluvu pred sebou. je tam nieco o tom, ze co sa stane ak nedodrzis tu vypovednu dobu? alebo odvolavka na nejaky paragraf v obchodnom zakone, kde by bolo napisane, ze co sa stane? skus popripade tu v skupine pravnickej

dajanasugi
autor
21. feb 2023

@simonah73 nie nič také tam nemám. Mam tam len tie moje údaje a jeho. Potom je tam len plat a dodatok 2mesacna výpovedná doba. Len teda či bude problém ak proste neprídem do práce a pošlem mu vypoved s ktorou on nesúhlasí

simonah73
21. feb 2023

@dajanasugi ja som uctovnik, nie pravnik, tak netusim co sa stane. Ale teda pravnikom ta zmluva asi vystavovana nebola. A aky ma nazov len tak pre zaujimavost.

dajanasugi
autor
21. feb 2023

@simonah73 dohoda o poskytovaní služieb

natalienka12
22. feb 2023

@dajanasugi Moze ta zalovat o nahradu skody, ale ci to urobi to my nevieme. Zalezi, ci by vedel preukazat vysku skody.

veselo_neveselo
22. feb 2023

A namiesto toho, aby si sa zachoval ako clovek s chrbtovou kostou a snazil sa to dohodnut s novym partnerom (zamestnavatelom), tak sa snazis len vymysliet, ako toho stareho ojebabrat. A potom sa divia vsetci, preco nechcu platit lepsie platy. Nuz, aj pre toto, ked sa na neho ako partnera vykasle kde kto zo dna na den, ziadne zavazky neplatia, je jedno co je v zmluve - a tym, ze na slovensku, tak sa nedomozes ani sudne nicoho...ved to je hrozne.

Sa potom budes niekedy stazovat ked ti to niekto spravi naspat? Ved tak sa nepristupuje k partnerom v ziadnej sfere.

oli18
22. feb 2023

@veselo_neveselo tak v prvom rade jeho zamestmsvatel je ojebabravac, ak nezamestnava ludi na pracovnu zmluvu, ale na zivnost.

lucka_ke
22. feb 2023

odfoť ten dodatok bez tvojich osobných údajov a daj sem, pozrieme sa na to čo ste si vlastne dohodli

dajanasugi
autor
22. feb 2023

@veselo_neveselo jemu som povedala že pred 2mes že odchádzam a súhlasil len bohužiaľ som to nemala písomne. Tiež mi robí problémy s platom. Neodchádza len tak

lucka_ke
22. feb 2023

odfoť tie zmluvy bez osobných údajov, inak ti nikto nevie viac poradiť

nana85
22. feb 2023

@veselo_neveselo keď chcem mať niekoho uviazaneho, tak ho zamestnám. Nemôžem čakať od živnostníka, že bude skákať ako ja piskam. Živnosť je nezávislá činnosť. Na vlastné meno, ale aj vlastné riziko. Na Slovensku sa toto dosť zneužíva. Aj keď túto nevieme presne o co ide...

veselo_neveselo
22. feb 2023

@dajanasugi tak si sa aspon poucila, ze vsetko dolezite sa robi pisomne.

veselo_neveselo
22. feb 2023

@nana85 tak ale ked dohoda znie dva mesiace, tak dva mesiace, nie? Ak s tym nesuhlasim, tak vyjednam ine podmienky pred podpisom. Ale nie ze ked dojde na lamanie chleba, tak zahlasit ze ja s tym nesuhlasim a bum. To ako?