Výpoveď

katherin762
29. máj 2023

Dobrý večer , so zamestnávateľom som sa ústne dohodla na dohode o skončení pracovného pomeru s tým že budem pracovať ešte mesiac. Dňa 20.5 som zamestnávateľovi doniesla vytlačenú dohodu kde končí pra.pomer 20.6. ( pracujem na TPP na dobu neurčitú - 4 roky ) . Túto dohodu mi šéfka odmietla podpísať aj napriek tomu že sme sa ústne dohodli .
Nedá sa snou absolútne baviť ,nezdvíha mi telefón a jej komunikácia je ku mne ako k odpadu .
Takže budem musieť poslať Výpoveď , túto mi ona musí taktiež podpísať ? Alebo to stačí poslať doporučene a od ďalšieho mesiaca začne plynúť 2 mesačná výpovedná lehota .
Bojím sa že ani to nebude akceptovať a bude mi robiť problémy tak ako doteraz. Ďakujem za odpoveď a radu .

viestta
29. máj 2023

@katherin762 vypoved akceptovat musi, tam to nie je ako pri dohode. Staci to poslat doporucene

miskajerry
29. máj 2023

len to stihni poslat do konca mesiaca

katherin762
autor
29. máj 2023

@miskajerry a ak si to ona prevezme povedzme 5.6 príklad tak ta výpovedná lehota stále trvá tak ako uvediem v zmluve alebo sa to posúva o ďalší mesiac ? Keďže podávam výpoveď v mesiaci máj tak výpovedná doba by mi mala končiť 31.7.

draik
29. máj 2023

@katherin762
Závisí od doručenia.

katherin762
autor
29. máj 2023

Tak som ju ešte dnes konfrontovala s tým že teda ako to urobíme keďže mi dohodu podpísať nechce no a začala.... Ona mi ani výpoveď neprevezme a ešte že si uplatní z mojej mzdy škodu ktorú som jej spôsobila ( nechápem akú škodu ) ... A dodala že mi ešte urobí peklo a mám sa na čo tešiť . Tak som úplne v koncoch lebo neviem čo mám robiť .

jenisjenis
29. máj 2023

@katherin762 to co je za jednanie?A ona nema nejakeho sefa nad sebou?Riaditel alebo tak..
Nemate podatelnu?Ze to tam podas a budes adresovat na nu?Mzdarka ti co vie poradit ako postupovat..?
Nevieme teda kde pracujes ale to je sila..
Popripade sa skus vyhrazat inspektoratom prace.

katherin762
autor
29. máj 2023

@jenisjenis pracujem ako čašníčka a takto sa správa ku nám všetkým 4 roky toto trpím a to nehovorím o Tom ako každé druhé slovo je nadávka apod, ale bola som rada za to že mám robotu ale už to nezvládne ... Ja som už zúfalá a neviem čo mám robiť chodím odtiaľ s plačom a tam so žalúdočnou nervozitou , musím jej to dať len osobne ale keď ten papier ani do ruky nevezme tak ja neviem . Už potom len jediné tou poštou ale to sa mi predĺži o ďalší mesiac , ale ako mi môže siahnuť na plat to nechápem ,kolegyne mi síce hovorili že toto urobila už 2 čašníčkam keď odchádzali že si vymyslela niečo a strhla im z platu... Som v koncoch , to som jej dnes povedala a ona sa zasmiala že ešte sa jej budem vyhrážať ale ja som tu tá ktorá skončí bez výplaty... Neviem to pochopiť ale ja už fakt neviem ako sa odtiaľ dostať

katherin762
autor
29. máj 2023

A to nehovorím o Tom že nemám vyčerpanú minuloročnú dovolenku + tohto ročná (33,5 dň) stravné lístky mám naposledy za mesiac marec a výplatu nám dáva na 3 časti. Ak aj budem ten inšpektorát práce informovať dokedy tam prídu a budú to riešiť tak mňa psychicky zniči , mne je až na odpadnutie keď si len pomyslím že tam musím znova zajtra ísť a zas bude robiť scény a kričať po mne . Toho je veľmi veľa čo by som mohla napísať , ja len potrebujem mať už pokoj. Zo dňa na deň odísť nemôžem prídem o výplatu. A normálne mám strach že mi z toho prepne...

liv1
29. máj 2023

Vzchop sa a zajtra jej to posli kurierom aj doporucene 🙈. Nenechaj sa deptat! Hrdo sa jej postav! A povedz jej ze ste sa dohodli, co tu splieta o skode ktoru si sposobila. Kazdy rozhovor si nahravaj. Dava ti peniaze na ruku? Aj to si nahraj. Nahlas ju! Alebo jej to rovno povedz, ze ak bude robit problemy a neferovo ti strhavat zo mzdy, budes sa musiet obratit na urady. Je to sice tazke, ale zamestnavatelia maju stale iste povinnosti, a ak vsetko ludia nechaju tak lebo sa nechcu natahovat, budu si dovolovat stale viac a viac. Nema sa kto za teba postavit? Priatel, manzel? Drzim palce a neboj sa! Nenechas predsa nejaku uboziacku so sebou takto manipulovat 😉

liv1
29. máj 2023

A keby to bolo velmi velmi zle, daj sa na PN. Robila som v jednej firme v Prahe, kde bola kolegyna na prasky zo sefa a normalne bola kvoli tomu na pn, ze nie je dobre na tom psychicky.. daj si magnezium, urob si teply caj a povedz si, ako ta to do zivota posilni, aj takato zla skusenost. A ked mi napises do spravy kde to pracujes, ak si niekde na okoli pridem ta povzbudit 😁😉

katherin762
autor
29. máj 2023

@liv1 Ďakujem veľmi za podporu a povzbudivé slová , musím len keď je to ťažké ona sa absolútne nevie baviť s ľuďmi to je len hukot a nadávky , kolegyne sú odomna staršie a robia tam už veľmi dlho ( aj tie už zmanipulovala proti mne , takže som tam ako 5 koleso ) boja sa o robotu takže tie sa za mňa nepostavia som v Tom úplne sama
Veľmi zle sa cítim , priateľ stojí pri mne vo všetkom ale tiež už má toho dosť keď ja prídem domov a len revem a riešim to ako sa dostať z jej pazúrov...
Píšem správu

jenisjenis
29. máj 2023

@katherin762 nasla som toto skus takto :
Ak zamestnávateľ odmieta výpoveď prevziať, odporúčam výpoveď zaslať poštou doporučene s návratkou do sídla zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ odmietne prevziať aj poštou zaslanú výpoveď, považuje sa výpoveď za doručenú v deň, keď ju pošta vráti odosielateľovi – zamestnancovi.
A tak jej to aj povedz ze ked to neprevezme aj tak to takto nadobuda platnost.
Povedz jej ze sa velmi myli a ze ak nechce mat problemy a opletacky z uradmi popripade aj televiziou nech si to premysli.
A ak ti siahne na vyplatu ze ti nieco strhne tak ju nahlasis na inspektorat prace ( to musi mat zdokladovane preco to urobila)
Nahravaj si hovory.Popros priatela , otca brata skratka nejakeho chlapa nech ide s tebou za nou

tiika
29. máj 2023

@katherin762 ak pošleš výpoveď doporučene (aj s doporucenkou, ktorá sa z obálky odtŕha), je tam nejaká doba na prevzatie. Výpoveď bude platiť, či si to šéfka prevezme či nie, a to od dátumu prevzatia/resp. posledného dňa na pošte. Vyp.doba sa však môže natiahnuť o ďalší mesiac.
Alebo sa to môže podať osobne v prítomnosti svedkov. Buď podpise ona prevzatie alebo svedkovia podpisu, že to prevziať odmietla. Vtedy je plátna výpoveď hneď a PP skončí po uplynutí výpovednej doby.
Dala by som výpoveď a išla na PN. Vyplatiť ti musí to, čo máš na zmluve.
Stiahnuť by ti z výplaty mohla niečo, pokial nezotrvas u nej počas vyp.doby (ale iba ak je to dohodnute písomne v zmluve, na PN samozrejme ísť môžeš) alebo by si mala absenciu a svojim neprichodom jej spôsobia reálne škodu. V iných prípadoch by som sa obrátila na inšpektorát práce a o tomto zámere ju vopred informovala. Ak ti dáva niečo na čierno bokom, s tým sa môžeš asi rozlúčiť (to sa zrejme týka všetkých tých, ktorí už odišli). No vždy lepšie odísť, ako zostávať s takou harpiou. Nijak si neporadis.

katherin762
autor
29. máj 2023

Mne už zostáva zrejme len tá pošta lebo ako píšem , kolegyne sa za mňa nepostavia ako svedok a dať do rúk jej to môžem len na pracovisku , keďže má vorped informovala že ona odomna nič nepreberie musím to zrejme poslať , ako ju poznám bude to naťahovať čo najdlhšie len aby mi tá výpovedná doba trvala až od ďalšieho mesiaca , na čierno mi chvalabohu nedáva nič všetko mám vo výplatnej páske akurát po 100-200 eur a podľa toho kedy a aku má náladu... ,V zmluve mám len ten paragraf o dvojmesačnej výpovednej lehote . Už rozmýšľam reálne nad tým že radšej si zachránim svoje psychické zdravie ako sa takto nechať ničiť , je to na nervy
Absenciu si nemôžem dovoliť nakoľko ona by bola víťaz a ja bez peňazí neviem z čoho by som platila nájom a podobne. Mám vplane pokiaľ nezoženiem robotu ísť na podporu ,aspoň niečo alebo brigádu na čas hocičo len nech už som tam neni ja som sa snou snažila po dobrom aj všetko ale ona sa chová ako keby ja som závislá od toho že tam robím a nemám inú možnosť len tam zostať . Proste skúša všetko možné ako by somnou vybabrala...
Ďakujem vám všetkým veľmi za odpovede len ak toto dobojujem a nebudem potrebovať psychológa tak bude dobre.

katherin762
autor
29. máj 2023

@jenisjenis aj keď mi tu výpoveď neprevezme to platí ? Lenže keď ja nemám svedka očitého že to neprevzala , lebo kolegyne sa jej boja ,jedine naozaj že by som išla s priateľom za ňou s výpoveďou a keď to neprevezme on by mi bol svedkom. Keďže už mi povedala že mi neprevezme nič čo jej dám ... Ďakujem veľmi

tiika
29. máj 2023
katherin762
autor
29. máj 2023

@tiika takže ja keby jej dám zajtra výpoveď a ona ju odmietne ale ja tu výpoveď mám s mojím podpisom a pôjdem za ňou napríklad s priateľom ktorý uvidí na vlastné oči že to odmietla prijať a podpíše sa ako svedok platí mi stále 2 mesačná výpovedná lehota a potom mi skončí pracovný pomer

katherin762
autor
29. máj 2023

@tiika pretože keď to pošlem aj tou poštou , ona to môže prevziať do 18 dní tuším je tá zásielka uložená na pošte ( ak by zrovna nebola doma - do vlastných rúk ) tak sa mi to posunie o ďalší mesiac a to teda neviem ako by som tam do augusta vydržala ....

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tiika
30. máj 2023

,@katherin762 pokial viem, tak sa to robí za prítomnosti dvoch svedkov, nie je potrebné, aby priatel alebo niekto druhý bol v pracovnom pomere s touto firmou.(v zakone to, že majú byt dvaja svedkovia somvyslovene nevidela, ak nemáš inú možnosť, išla by som len s priateľom)
Opravím, že staci výpoveď poslat doporučene (nie do vlastných rúk), posiela sa na adresu zamestnávateľa, nie šéfke domov.
Ak by sa ti výpovedná doba predĺžila o mesiac, a nedavas to, tak chod radšej fakt na PN.
Pokial budeš chodit do prace, maj odfotenú, zdokumentovanú dochádzku, ta ako i pracovná zmluva sa ti veľmi zídu, ak by bol problém s vyplatením mzdy.
Krátiť dovolenku ti inak ako pri absencii krátiť nemôže. Bud ti ma nariadiť jej čerpanie, alebo preplatiť po skončení zamestnania. Ak niečo, ohrád sa a ako další krok ju upozorní na inšpektorát. A reálne to urob. Oni na základe upozornenia vykonajú kontrolu.

jenisjenis
30. máj 2023

tak sprav ako ti piseme a aj @ tiika ako pise.
Chod s priatelom za nou ak neprevezme tak ju informuj ze posielas vypoved doporucene na sidlo firmy a ze ak sa ti to vrati spat aj tak nadobuda platnost ( pozri si na googli aj ty to co sme ti vcera skopirovali) plus sa informuj na inspektorate prace ako mas postupovat a ako sa ti vyhraza.Potom ak ti bude robit zle chod na PN ku ale bacha zrejma ti posle aj ona kontrolu.
A na urad prace ak pojdes tak musis mat odrobene 2 roky a vypoved v ruke to im musis dokladovat.( tak isto dbaj na to ze ti musi dat zapocet rokov - aby sa ti ratalo do dochodku.)
Ked je takato hajzla skontroluj si co ti plati zdravotne a socialne poistenie.
Drzim palce 🍀

katherin762
autor
30. máj 2023

No tak dnes som prišla do práce s výpoveďou, ani som jej ju nestačila dať hneď ma odchytila a otočka o 360°v správaní, že ona bola dnes u účtovníčky a mám si prepísať tu dohodu že to mám zle sformulovane - tlačivo som našla na nete klasické skončenie dohodou, vraj to má byť výpoveď s tým že sme sa dohodli na výpovednej lehote 1 mesiac čo má znamenať celý jeden kalendárny mesiac a nie ako to tam mám ja od 20.5-20.6 .... Že aby sme to neriešili v zlom že si nebudeme predsa robiť zle ... ZRAZU ,najskôr sa mi vyhráža , správa sa ku mne otrasné a teraz toto . Tak som už úplne v koncoch lebo teraz neviem či si mám tu výpoveď dohodou prerobiť ( neviem ako by takáto výpoveď teda mala vyzerať ) alebo konať výpoveďou a PN . Chce ma tu udržať čo najviac zrejme ale ja tu už nevládzem byť .

maranco
30. máj 2023

@katherin762 výpoveď dohodou neexistuje, možno čaká aby bola neplatná, volá sa to "Dohoda o skončení pracovného pomeru" a tam si dohodnete akýkoľvek dátum ukončenia pracovného pomeru a s dohodou musia súhlasiť a podpísať obe strany aby bola platná.

Keďže ti ju odmietla podpísať a naťahuje čas, tak si na tej dohode len uprav dátum skončenia na 30.6.2023 a zajtra nech ti to podpíše.
Ak ti zajtra nepodpíše, tak jej "doruč" výpoveď ak ju nepreberie tak maj 2 svedkov, že si sa jej pokúšala doručiť.
Zároveň napíš otázky aj tu https://www.ip.gov.sk/chcem-sa-poradit/

maranco
30. máj 2023

@katherin762 ešte nahrávaj si hlas/komunikáciu s ňou, snímky obrazovky ak pošleš SMS, nikdy nevieš kedy sa ti to môže zísť
ústne dohody neakceptuj, všetko maj písomne

katherin762
autor
30. máj 2023

@maranco no tak ja mám v hlavičke napísané " dohoda o skončení pracovného pomeru
Zamestnávateľ
A zamestnanec atď atď
Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli že toutou dohodou rozvazuju pracovný pomer zo dňa .... Pracovný pomer konci dátumom ...
A účtovníčka mi priložila k tomu papierik " ukončenie nie dohoda ale výpoveď o skonce i PP zo strany zamestnanca . Výpovedna doba 1mesiac . " Tak nerozumiem ako to sformulovať už ale pozriem to teda , mám pocit že sa má snaží nachytať neviem. Ešte som nikdy v práci takto nekoncila že má stále niaky problém takže neviem .

maranco
30. máj 2023

@katherin762
dohoda, tam vieš ukončiť prácu aj k 30.6.2023
výpoveď z tvojej strany = musíš dodržať výpovednú lehotu ak tam robíš viac ako rok je 2 mesiace, ak na pracovnej zmluve nemáš uvedenú inú dobu

https://www.ip.gov.sk/faq/ako-skoncit-pracovny-...

maranco
30. máj 2023

@katherin762 naštuduj si túto časť zákonníka práce
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

katherin762
autor
30. máj 2023

@maranco Len ja potom nerozumiem prečo chce účtovníčka výpoveď o skončení PP zo strany zamestnanca s výpovednou dobou 1 mesiac . Logicky by som mala mať výpovednú 2 mesiace. Nemôže somnou tým pádom vybabrať ? Zda sa mi to celé nejaké čudné keďže dohoda nie ale výpoveď je jednoznačne že 2 mesiace. To čo tam mám dať kolónku že sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodli na výpovednej lehote 1 mesiac ? Nebude to proti zákonníku ?
Ďakujem za pomoc

maranco
30. máj 2023

@katherin762 kto u vás preberá poštu od poštárky? účtovníčka alebo šéfka?
priprav si dohodu s dátumom skončenia 30.6.2023, ak šéfka nepodpíše, tak daj výpoveď s výpovednou lehotou, ak nepodpíše prevzatie tak maj 2 svedkov že si jej ju dávala tiež ju odnes k účtovníčke do "podateľne" ak ona preberá doručenú poštu a nech ti podpíše prevzatie listu.
Obsah listu ju nemusí zaujímať, ona podpisuje len že prijala list.