Výpočet dovolenky počas materskej

stanka611
20. feb 2023

Ahojte mamicky neviete mi niektora poradit ako to je ci mam nárok na nejaku dovolenku aj pocas MD? Na MD som nastupovala 29.12.2021 a MD trvala do augusta vtedy som presla na RD. Do toho 29.12 som vycerpala vsetku dovolenku a asi od jula 2021 som bola na rizikovej pn do nastupu na MD a teda som sa chcela spýtať kolko dovolenky mi vznika teraz by eom sa chcela vratit 1.4 do prace aj pocas RD. Ďakujem

lucka_ke
20. feb 2023

napíš presne dokedy trvala MD

tanyan
20. feb 2023

Ak si bola od júla 2021 do 29.12.2021 na PN (prípadne ešte nejaké neodpracované dni predtým v roku 2021), tak má zamestnávateľ právo krátiť ti nárok na dovolenku, ak počet neodpracovaných dní prekročil 100.

Ak je zmluva na dobu neurčitú, tak budeš mať na rok 2023 plný ročný nárok (25 dní), ktorý sa bude v prípade neodpracovania viac ako 100 dní krátiť dodatočne.

Plus k tomu máš nárok na alikvotnú časť dovolenky, ktorá vznikla počas materskej (nie počas rodičovskej), pokiaľ si si ju nečerpala pri prechode z materskej na rodičovskú.
Na presný výpočet treba počet pracovný dní daného roka - počet "odpracovaných" (na materskej) = počet neodpracovaných.
Ak presiahne počet neodpracovaných 100 dní, tak môže zamestnávateľ krátiť o 1/12 nároku.
(Následne počet neodpracovaných - 100) / 21... za každých ďalších neodpracovaných 21 sa môže krátiť o 1/12 nároku.