Výplata a výpoveď

sajinkaa
22. jún 2024

Vedel by mi niekto obzrejmiť moju výplatu? Odišla som z práce. S tým, že mi na účet chodilo mesačne cca 720-750€ a v zmluve máme napísaných 750€ ale v hrubom, takže neviem prečo výplata do teraz chodila v tejto sume. Nuž posledné mesiace mi na výplatnej páske potom ukazovalo menej a menej. S tým, že som bola aj na PN asi 11 dní a aj som si čerpala dovolenku. Moc sa do toho nerozumiem a nechcem sa zatiaľ ani pýtať bývalého zamestnávateľa nakoľko mi má preplatiť ešte dovolenku. Neviem ani čo je tá zrážka zo mzdy. Prípadne vedel by mi niekto povedať, koľko mi približne majú preplatiť, keď za jún som tam robila len do 3.6 + ešte čo mám tie dni na výplatnej páske (dovolenka, nárok) Pridávam aj foto poslednej výplatnej pásky. Budem vdacna, ak mi to niekto vysvetlí.

matullienka
22. jún 2024

@sajinkaa veď tu zrážku zo mzdy tam máš jasne napísané záloha na stravné. Bola tu poskytnutá záloha pravdepodobne v predošlej výplate, teraz končíš tak ti ju zrazili

nelca84
22. jún 2024

@sajinkaa kedy ti ma preplatit dovolenku? Kedy mate vyplatny termin?

maranco
22. jún 2024

@sajinkaa aká pekne urobená výplatná páska, nevieš v akom programe ju robia?

sajinkaa
autor
22. jún 2024

@matullienka to vidím, ale hlava mi nepoberá, akú zálohu za stravné myslia…

sajinkaa
autor
22. jún 2024

@nelca84 výplaty nám chodili približne toho 13 alebo 15, niekedy sa stalo, že sa aj výplata oneskorila kvôli tomu, že ja som mala zapísanú Tatra banku, ale teraz som si dala Slovenskú sporiteľňu, aby som ju mala skôr na účte.

matullienka
22. jún 2024

@sajinkaa dostáva na stravu finančný príspevok ten sa vypláca vo väčšine prípadov vopred ako záloha.

e1i
22. jún 2024

@sajinkaa za gastrolistky alebo proste tu cast co plati zamestnanec. Zamestnavatel preplaca z toho urcite percento a do zvysku hodnoty listka plati zamestnanec. U nas sa napr platilo mesiac vopred tak tiez ked sa koncilo sa stiahlo viac ak bolo treba vyrovnat stav.

sajinkaa
autor
22. jún 2024

@maranco ak budem mať ešte možnosť komunikovať so slečnou čo robieva výplaty, tak sa určite spýtam a dám vedieť

matullienka
22. jún 2024

@e1i na no majú finančný príspevok nie gastrolístky

nelca84
22. jún 2024

@sajinkaa dnes mame 22. Dokedy chces cakat? Pri skonceni PP je zamestnavatel povinny vsetko vyplatit v den skoncenia, najneskor v najblizsom vyplatnom termine, ak ste sa na tom pisomne dohodli...

nelca84
22. jún 2024

@matullienka vsak to je jedno, ci dostava gastrace alebo prispevok. Princip je ten isty. Zrejme dostala na cely jun dopredu, robila len do 3.6. Zvysok jej strhli z vyplaty...

melanta
22. jún 2024

@nelca84 Pri skonceni PP je zamestnavatel povinny vsetko vyplatit v den skoncenia - tak toto ani náhodou nie je pravda. Takáto povinnosť neexistuje a ani nikdy neexistovala. Posledná mzda je vyplatená v bežnom vyplatením termíne - ak nemá konkrétny dátum v pracovnej zmluve, tak podľa zákona, čo je do konca nasledujúceho mesiaca. Bez ohľadu na to, ako dostávala mzdu doteraz. Ak ju napríklad dostávala okolo 15, ale nemá konkrétny termín v pracovnej zmluve, tak povinnosť má do konca mesiaca. Ak robila do 3.6. tak poslednú mzdu - čiže mzdu za jún, dostane v júly. Ak nemá konkrétny termín v zmluve, tak zamestnávateľ má čas do 31.7. Takže tvoja poznámka, že načo ešte čaká, teda vôbec nie je na mieste.

melanta
22. jún 2024

@sajinkaa čo sa týka PN, prvé 3 dni PN dostávaš nemocenské vo výške 25% vymeriavacieho základu, od štvrtého dňa 55% vymeriavacieho základu. Čiže PN zníži mzdu.

nelca84
22. jún 2024

@melanta nehnevaj sa, ja viem, ze sa vyznas, ale teraz sa fakt brutalne mylis. Zakonnik prace, par. 129, ods. 3

melanta
22. jún 2024

@sajinkaa inak mzda vo výplatnej páske, keď si ju hodím do kalkulačky, vychádza správne. Skús ukázať pašku v mesiaci, kedy si mala čisté tých 700. Pretože táto vyplatená páska a mzda vychádza v poriadku.

melanta
22. jún 2024

@nelca84 nehnevám sa. Keď už sa oháňaš paragrafom, škoda, že si si ho neprečítala poriadne. §129 ods 3 hovorí tiež, že:
najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Je potrebné prečítať si to celé, nielen prvú časť vety.

nelca84
22. jún 2024

@melanta ano, a ja som sa jej opytala, kedy je maju vyplatny termin. Ten uz zjavne bol. Vyplatny termin a splatnost mzdy nie je to iste.
Ty si tvrdila, ze to tak nie je a nikdy nebolo...

nelca84
22. jún 2024

@melanta a este by som sa pozrela na to, ci maju o tom dohodu...

melanta
22. jún 2024

@nelca84 pretože si napísala, citujem: najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
Ty si síce napísala následne aj to, že do konca nasledujúceho výplatného termínu. Lenže je potrebné si uvedomiť, že ľudia, ktorí dávajú takéto otázky sa vždy chytia toho, čo im ako prvé sedí/vyhovuje. A tým pádom to môže byť zavádzajúce. Veď autorka sa ani nevyzná vo svojej páske, ktorá je úplne v poriadku.

nelca84
22. jún 2024

@melanta nerozumiem, vsak je to tak ako som napisala, v den skoncenia alebo v najblizsom vyplatnom termine po dni skoncenia. Termin maju zjavne okolo 14-teho a dnes je 22 🤷‍♀️ A nerozumiem spojeniu "do konca najblizsieho vyplatnrho terminu" kde som nieco take nenapisala? vyplatny termin je konkretny den v mesiaci.

zalka
22. jún 2024

@nelca84 si si vedoma, že teraz dostala mzdu za mesiac máj?
A za jún dostane mzdu v júli.

petteri
22. jún 2024

@maranco tieto pásky sa robia cez olymp od firmy KROS

nelca84
22. jún 2024

@zalka som, ale to pri skonceni PP neplati, to sa ti snazim vysvetlit

nelca84
22. jún 2024

*tu

zalka
22. jún 2024

@nelca84 vyplatný termín ma 13.7....nema co riešiť...
To sa ti tu snažíme zase napísať my.

nelca84
22. jún 2024

@zalka mylis sa, pri skonceni PP neplati bezny vyplatny termin, vyssie som uviedla aj prislusny paragraf Zakonnika prace...

zalka
22. jún 2024

@nelca84 si mzdárka? pretože si predstav spoločnosť, v ktorej počas mesiaca odíde 50 osôb, a keby mzdárka má vykonať všetky úkony tak nerobí nič iné, preto je tam výplatný termín.
Výplata mimo výplatný termín sa robí napr. k dátumu kedy požiada zamestnanec o ID a schvália mu ho. Detto k tomu dátumu aj ELDP treba robiť.
Zadávateľka dostane ešte jednu výplatu v júli a tam bude mať všetko vysporiadané.

cacianka
22. jún 2024

@sajinkaa pozri na pásku, zvykne to byť vytlačené drobným písmom na okraji

nelca84
22. jún 2024

@zalka som inspektorka prace a davame za to pokuty, nemusim si nic predstavovat

zalka
22. jún 2024

@nelca84 no inšpektori práce, zvyknú radiť zamestnávateľom dávať do zmlúv vyplatný termín posledný den v mesiaci. Takže stále má čas. A s takou pokutou som sa doposiaľ nestretla.