Vynútená dovolenka

18. dec 2023

Pracujem v menšej firme (tak max 15 ludi) 27,28,29.12 by sa malo robiť ale máme vraj dovolenku. Ale mame si ju vraj zobrat z našej dovolenky. Robia to takto, že si tie 3 dni vlastne zoberu aby sa nerobilo, no čo ak si tu dovolenku ja vyčerpat nechcem? Ale teoreticky do prace ist neviem . bola by som tu sama a nemala by som moc čo robiť.

sima234
18. dec 2023

Zamestnávateľ môže disponovať s celou tvojou dovolenkou. Aj my máme povinnú celozávodnu dovolenku teraz cez sviatky, aj v lete. Ale môžeš si tam zobrať paragraf napríklad na nejaký deň.

melanta
18. dec 2023

Zamestnávateľ disponuje s celou tvojou dovolenkou. Čiže absolútne všetky dni dovolenky môže on rozhodnúť, kedy si ich vyčerpáš. Mnohé firmy majú úplne bežné aj 2 týždňové celozávodné dovolenky počas Vianoc. Kvôli 3 dňom počas sviatkov ideš robiť haló? Fakt?

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
18. dec 2023

Co chces v praci robit, ked nikto nepracuje? Ten tyzden je snad kazdy zamestnavatel komplet zavrete... nikto nepracuje na strane klientov a ani na strane vyroby proste "padla"... A ako pisu kocky vyssie, zamestnavatel disponuje tvojou dovolenkou, takze nic nevymyslis.

0silvia0
18. dec 2023

Samozrejme, aj my tak mame. U nas ale existuju vynimky, ktore musia byt schvalene nadriadenym.

autor
18. dec 2023

@melanta no niesu to len 3 dni lebo pravdepodobne aj od 2 do 8 alebo nejak tak spominali ze este bude,

autor
18. dec 2023

@jj298 ano chapem

autor
18. dec 2023

@anjelicek26 takze take ze nesuhlasim s dovolenkou byt nemoze? 😂😂 chapem dobre len som sa chcela informovat ze ako to je ze ci mozu tu dovolenku takto nariadit

letfenixa
18. dec 2023

Som učiteľka a samozrejme cerpam dovolenku od 27.12. Do 29.12., a potom od 2.1. Do 5.1. Máme to nariadené.

pribinak
18. dec 2023

Áno, Zákonník prace umožňuje zamestnávateľovi Ti nariadiť takto čerpať dovolenku

Môžeš ešte ušetriť dovolenku tak, že si vybavis “pečko” u doktorky

missviolet
18. dec 2023

@melanta mne by napriklad tie 3 dni chybali 😅resp ja uz ziadne volne ani nemam, cize keby to teraz v mojej praci nariadili, tak jedine teda neplatene a odhlasit ma zo socialky, to by sa im zas nechcelo riesit... aj na buduci rok, kedze tych 20 dni zas nie je nejak zavratne vela, vyplieskam skoro vsetky na jednu dovolenku - bali/australia... ale tak preto si aj presne vzdy hladam pracu, kde nie je celozavodna a pod, lebo dovolenku mam do posledneho dna vacsinou naratanu aj mesiace dopredu.
autorke nezostava nic, len sa zmierit s rezimom v terajsej praci, alebo hladat taku, kde zamestnavatel nebude chciet vyuzit to, ze vie disponovat 100 % dovolenky zamestnancov

melanta
18. dec 2023

@missviolet firmy, kde mávajú cez letné prázdniny a vianočné sviatky celozávodné dovolenky myslia na to, že ľudia musia mať na to dovolenku. Preto im počas roku dovolenku schvaľujú tak, aby im ostala na celozávodné dovolenky. Ako píšeš, tebe to nevyhovuje, preto si hľadáš prácu aj podľa tohto, čo úplne chápem, tiež by som nemohla mať dovolenku vtedy, keď rozhodne zamestnávateľ. Ale ak človek robí v takej firme, ako autorka, tak žiaľ, buď to akceptuje, keďže je to zákonné alebo si môže nájsť inú prácu.

simsalabim
18. dec 2023

Aj nam zamestnavatel nariaduje niekolko dni dovolenky. Teraz medzi sviatkami a dokonca urcite dni aj v lete 🤷‍♀️

pribinak
18. dec 2023

U nás je všetkým jasne že celé Vianoce a sviatky až do začatia školy sa nepracuje
Takze všetci mame dovolenku cez rok tak, aby nám vyšla dovca na tieto dni

U nás je ale benefit, že mame 5 dni volno navyše.
Ja celkom nerozumiem tejto diskusii, vieš, že firma je zatvorená tak Ti je predsa jasne, že inak ako dovci či paragrafom to rieisit nemizes

simca06022011
18. dec 2023

zamestanvatel ma pravo nariadit ti cerpanie dovolenky, aj 2tyzdne v kuse ti moze povedat, kedy budes cerpat. Je to normlane. Plan sa prisposobuje prevadzke.

lienka.7
18. dec 2023

@autorka mate mat usmernenie a plán dovoleniek, kde je uvedené jej čerpanie. To, ze ty s tým nesuhlasis je žiaľ iba tvoja vec. Mas si tým pádom nechať zodpovedajúci počet dní dovolenky.
Zamestnavatel ti môže nariadiť aj mimoriadne čerpanie dovolenky, len o tom ta musí upovedomiť min.2 tt vopred sa mi zdá .

tehulka2011
18. dec 2023

mimo temu, ale pri "Zamestnávateľ môže disponovať s celou tvojou dovolenkou" ma napadlo, ze fakt sme len novodobi otroci

melanta
18. dec 2023

@tehulka2011 tak ja som pracovala 20 rokov a ani raz som nemala zamestnávateľa, kde by mi čo len jeden deň nariadil dovolenku zamestnávateľ. Avšak napríklad taká výroba je sektor, kde to proste musí zamestnávateľ riadiť. Alebo zdravotníctvo, polícia, hasiči, vojaci - asi ťažko by mohli napríklad všetci dostať voľno na Vianoce, musí to zamestnávateľ riadiť. Ale je každého rozhodnutie, aké povolanie si vyberie. Nikto nemusí byť otrok.

autor
18. dec 2023

@tehulka2011 asi tak 😅 mi to pride ze ma zamestnavatel ovlada, ze si povie kedy si DOVOLENKU mam zobrat co dovolenka by mal byt volny cas pre mna😅 ale dobre je taky system takze co uz s tym, mohlo by byt aspon viac tej dovolenky teda

melanta
18. dec 2023

Autorka, systém je v poriadku. Ak ti nevyhovuje, vyber si zamestnávateľa, ktorého systém ti bude vyhovovať.

maminkadeticiek
18. dec 2023

Zamestnavatel ti ma pravo nariadit dovolenku.

autor
18. dec 2023

@maminkadeticiek na co vlastne zamestnavatel nema pravo? 😂 Mam pocit ze nma zamestnancom mozu vsetko😅

kalifka
18. dec 2023

Oni vedeli prečo sa to schválilo, pre naše - zamestanci - dobro to jednoznačne nebolo...

zuzubb007
18. dec 2023

Ano moze nariadit zamestnavatel dovolenku, my sme v predchadzajucej praci mali v lete stanovene 2 tyzdne takze kazdy mal len vtedy dovolenku

ivuska027
18. dec 2023

Som personalistka a mám za to, že každý jeden zamestnanec by si mal raz v živote precitat celý zákonník práce, aby vedel, ale má práva a povinnosti 🙂

simca06022011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
18. dec 2023

Aurorka, byť zamestnaný nie je povinnosť. Môžeš podnikať, potom môžeš mať dovolenky koľko budeš chcieť a kedy budeš chcieť. Načo toľko negatívnych komentárov, aj posmešných? Reči vieš mať, ale zákonník práce, aby si poznala svoje povinnosti aj práva, na to si si nikdy nenašla čas?

galixx
18. dec 2023

@tehulka2011 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️otroci za svoju pracu nedostavali mzdu, ani si nevyberali zamestnanie, ani sa nerozhodovali ci chcu vobec robit. To ty vsetko mozes. Dokonca nemusis byt zamestnana, mozes podnikat a organizovat si pracu podla seba. Tento mindset🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

melanta
18. dec 2023

@galixx alebo ešte lepšie, môže si založiť veľkú firmu a zamestnávať stovky ľudí a každému dovoliť, čo bude chcieť a platiť im za to.

tehulka2011
18. dec 2023

@galixx ved pisem, ze novodobi 🙂 niekam sme sa za tie tisicrocia posunuli, ale este to nie je dokonale