Vyhorená učiteľka

29. júl 2023

Dlhšie som to tušila, ale teraz cez prázdniny sa mi to potvrdilo.7 rokov učím na škole a asi som vyhorela.
Konečne oddychujem, žiadny hluk, deti, rodičia.Uz posledný rok som mlela z posledného.Chcem zmeniť prácu, ale veľmi sa bojím kde ísť pracovať?Su tu učiteľky, ktoré odišli zo školstva?Muž ma podporuje aj, keby som bola dlhšie bez práce cítim, že mám odísť a konečne spraviť zmenu.Pojdem aj za pokladňu predstava dalsich deti v septembri a suplovanie, rodičovské tak ma bolí žalúdok:(nikdy by som neverila, že sa mi to stane.Ako ste vedeli, že to je vyhorenie z práce a nie len chvíľkovy útlm, únava?

hylary
29. júl 2023

A čo učíš? Ale predmety a aké deti? Ročník myslim

stanulienkat
29. júl 2023

Vdaka za kazdeho dobreho ucitela v systeme. Ja si vasu pracu neskutocne vazim. Nepomohla by len zmena skoly?

trevis12
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
roja01
29. júl 2023

Ja by som isla napr. na MÚ hladat pracu v administrative.

veronika1754
29. júl 2023

Za mňa ako rodiča určite zmeň povolanie ak sa takto cítiš, moje deti učí pár vyhorených učiteliek a je to des pre nich, pre deti aj pre rodičov. Moja suseda je učiteľka no od učila 4 roky a povedala nikdy viac, urobila si kurzy a robí nechty. Baví ju tu, klientiek má veľa, a myslím že je šťastná.

akvi
29. júl 2023

Odišla som zo školstva, nič lepšie sa mi nemohlo stať 😂 Ja som cítila ani nie že vyhorenie, ale totálny nesúlad mojich hodnôt s tým, čo sa deje v škole. Mne bolo niekedy až na zvracanie, keď som mala deti nútiť učiť sa niečo, čo bolo predpísané a ja som videla, že majú k tomu odpor. Bolo mi proti srsti znamkovat prváčika za to, ako napísal písmenko, ako prečítal vetu. Proste pre mňa absolútny nesúlad toho, čo ma systém nútil robiť a môjho nastavenia. Ja som v apríli vyhlásila, že buď otehotniem alebo dám výpoveď. Hneď ďalší mesiac som ostala tehotná. No a po MD som sa už nevrátila. Začala som robiť niečo úplne iné a konečne ma prestal bolieť žalúdok. 😅

autor
29. júl 2023

@hylary druhý stupeň geografia, dejepis plus som triedna

@stanulienkat nie, cítim sa nedocenená, deti sú v puberte drzé, nechcú sa učiť chodím domov unavená a nemám chuť sa venovať svojmu dieťaťu.Na druhej škole by bolo to isté len v bledomodrom u nás je vedenie aj kolektív dobrý, ale strácam zmysel sa snažiť.Prve roky som bola nadšená už 2 r so sebou bojujem predtým pandémia asi tam to začalo

@trevis12 cítim to rovnako demotivovana, vyzmykana, učím 7 ročník najhoršia puberta, 2 žiaci s ADHD muž na šťastie podniká, ak by bolo úplne najhoršie môžem ísť k nemu, ale chcem svoju prácu.Povedal mi, že konečne som prišla k tomu rozhodnutiu a bude to lepšie.
Stále som nervozna aj, keď športujem neviem sa uvoľniť.Vadia mi zaslepení rodičia, ktorých deti sa neucia a ja som vinna za ich zle známky prepáčte za negativizmus už mi vadí všetko posledné 2m som uvažovala ísť na PN, ale chcela som dotiahnuť rok
Včera sme prišli z dovolenky a len predstava, že za chvíľu je koniec augusta vo mne vyvoláva nervozitu musím dať výpoveď len som si to nechcela pripustit

onedaynick
29. júl 2023

@trevis12 prosim..neber to v zlom. Ako mozes mat ako ucitelka taky zly pravopis?

eeffka
29. júl 2023

@onedaynick a ako mozu ucitelky šušlať? Odpoved je rovnaka

onedaynick
29. júl 2023

@eeffka suslanie je dane fyziologiou, pravopis sa naucis. Ci?

eeffka
29. júl 2023

@onedaynick odpoved je ze ako sa vobec dostanu na skolu? pred 30r ked som koncila strednu ta s recovou vadou (suslanie,rackovanie,sykavky) nevzali na ucitelstvo, plus povinne hudobny nastroj, dnes zahras medvedku a vraj staci

deti95060810
29. júl 2023

@eeffka v školstve je asi ozaj kríza...
dcéra chodila do 9 ročníka. Dcérinu spolužiačku zobrali síce na odvolanie za učiteľku pre mš. Nebolo by na tom nič zlé, keby slečna od 6 tr. neprepadávala každý štvrťrok z matematiky. na konci to vždy dala na tú 4.
Za mojich čias - pred x rokmi sa na strednú pedag. dostali neraz len po známosti, alebo bežne ani so samými jednotkami sa dievčatá nedostali...

deti95060810
29. júl 2023

takých vyhorených učiteĺov v školstve je asi veľa...
moje dcéry učili asi len vyhorení učitelia - všetko ale už po 45tke....
v rodine sme mali učiteľku - skončila mat - fyz, začala učiť na zš fyziku a po x rokoch radšej odišla.... psych. to nedala. tuším učila nejakých 15 r.
odišla radšej do poisťovne...vraj omnoho lepšie ako školstvo.

hylary
29. júl 2023

Tak to urob.. daj výpoveď.. máš nárok na podporu, za pol roka si niečo nájdeš určite... Len to je také, že už si to mala dať vedieť riaditeľovi asi skôr, aby našiel náhradu do začiatku sk.roka...

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dievcacitajucelist
29. júl 2023

Keď to tak cítiš tak odíď...rob to čo ťa spraví šťastnou..život je krátky na to, aby sme "zabíjali" čas niekde, kde sme nešťastní...držím ti prsty 🍀

zuzana76
29. júl 2023

@onedaynick ak mas dysortografiu, tak nenaučíš, resp. Vieš pravidla, ale nevieš ich použiť, mám syna, pravopis nič moc, šikovný, na gymnáziu, slovenčinu určite studovat nepôjde, ani učiteľstvo by som nerada, aby študoval,ale ak učiteľka učí napr takú matematiku, fyziku, tak tam sa kľudne mohla dostať a vyštudovať.

vkatush
29. júl 2023

Minule som bola s kamoškami s adnúť, až na jednu sme celá partia boli učiteľky (z každého, 1. stupeň, 2. stupeň, stredná, vychoška).
Presne sme toto riešili, že je to masaker, na psychiku, čas, rodinu, priateľov, fyzicky, a teda zdravotne, finančne, lebo veľa veci musíš platiť zo svojho a plat je smiešny na dnešné pomery, nemôžeš vypnúť, keď prídeš domov, lebo prípravy, opravovanie, školské akcie, potom zastupovanie, aby si si nahrabala hodiny na vykrytie prázdnin,... Proste aj tie najviac motivované, energické a nadšené majú dosť. Nehovoriac o dnešných deťoch a ich rodičoch, ktorí si myslia, že je to med lízať.

Kto nezažil, nepochopí...

petronelag
29. júl 2023

@vkatush Ale v každej práci je to zložité, keby tu napísala nejaká zdrav.sestra alebo aj iné povolania, tak isto by netvrdili, že ich práca je nenáročná a sú v nej úplne spokojní.

dskjhfdlkdjhl
29. júl 2023

@zuzana76 No, vystudovat by sice zvladol, ale vies si predstavit, ze by ucitel napisal na tabulu napr. Hiperbola? Ja si myslim, ze aj ucitel matematiky musi vediet pravopis.

klariska1
29. júl 2023

@petronelag áno, to nikto nespochybňuje, ale táto téma je o učiteľoch a učiteľskom povolaní, je tu určite dosť tém o práci zdravotných sestier a iných povolaniach, kde sa píše o náročnosti iných povolaní

zuzana76
29. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl no neviem, len viem, že ti čo majú dysortografiu, tak majú úplne normálnu alebo aj nadpriemernu inteligenciu a su vhodní adepti na vysokoškolské štúdium, môj syn učiteľ nechce byt, ale je vyslovene študijný typ. Diagnóza je diagnóza.

zuzana76
29. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl ja som učiteľka jazykov a teda hiperbola, alebo disortografia sa mi už podarilo napísať. Ale to je tým, že hovorím aj po španielsky, a tam je to s mäkkým i. Jednoducho sa mi ovplyvňujú jazyky navzájom. Nebolo to inak na vyučovaní.

lizatko1009
29. júl 2023

@monsterablue prečo? Podľa mňa bude šťastná a nájde zmysel. Ja sa jej ani nečudujem, ze je vyhorela. Chod tam, skus si to. Taky fajnový 8 ročník k tomu 2 s papierom a k tomu 10 rodicov nezáujem, tak ta je.. E a motivácia 0. Ja by som už sedela v base.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lizatko1009
29. júl 2023

@monsterablue potrebuje len zmeniť prácu, ľudí, nebaví ju robiť s deťmi a ver, ze sa to zmení

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stulrajterova
29. júl 2023

@deti95060810 nic v zlom...ale naco bude ucitelke 1 z matematiky? Okrem tych co idu na vysku studovat matematiku? Ako som v tomto prostredi skolskom 3 roky, to ze rodicia neadekvatne komunikuju s ucitelmi, ze nevedia pocuvat a prijat rady, ...smerovanie a na vine he vacsinou ucitel...deti dostanu haldy elektrohraciek...
Len nie pozornosti...ked zacnu menovat tie nabite programove vikendy...kde je cas na odpocinok, relax...?

martina7578
29. júl 2023

Normálne by som dala výpoveď. Psychicky extrémne náročná práca za málo peňazí. Aj robotník v automobilke, ktorý nemá ani len maturitu zarobí viac ako kvalifikovaný učiteľ, ktorý sa neustále musí vzdelávať.

stulrajterova
29. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl urcite by ho mal ovladat,...