Vychovávateľka v ŠKD

24. aug 2024

ahojte zeny, potrebujem radu a trochu odburat pociatocny stres.Nastupujem od septembra na zakladnu skolu ako vychovavatelka.Doteraz som pracovala v materskej skole pri malych detoch.Mam absolvovane pomaturitne stredoskolske pedagogicke vzdelanie a mam aj vlastne deti v mladsom skolskom veku aj druhy stupen.No trochu ma chyta respekt /panika :D/ ako to budeme zvladat.Vobec netusim,mimo dvojtyzdnovej praxe,ako to realne funguje v SKD.Chapem, ze budeme mat rezim ale je iny ako sme v MS.Mozete mi prosim,tie ktore pracujete popisat strucne ako to vyzera v jeden den v praci v u vas? Na praxi to bolo asi tak, ze deti skoncili vyucovanie a nasledovali odpocinkove cinnosti (pocuvanie hudby), hygiena - wc, obed, nasledovali rekreacne cinnosti /isli sme von na ihrisku kde sa hrali sami, niekedy sme si s nimi zahrali napr. Kubo veli, Janko,Janko kolko je hodin atd./ prisli sme naspat do skoly mali olovrant v jedalni /neviem ci je to takto ale vsade napr. moje deti nemaju olovranty tam kde som praxovala boli/ potom sme sa vratili do triedy, kde sme mali nejaku TOV /napr. sme robili zalozky do knihy,mali karneval robili masky atd/ nasledne sme si zacali robit domace ulohy alebo dostali pracovne listy a pocitali, nejake priklady atd. Potom ti ktori ostali mali volne hry /pod dozorom vychovavatelky samozrejme aby nebolo v triede rosambo/ U nas na praxi neboli kruzky v skole ale viem, ze niekde su v ramci skoly aj kruzky
Uvitam a vopred dakujem za nejake rady na co si davat pozor alebo co sa vam osvedcilo. Rada si necham poradit.

kaktusik007
24. aug 2024

alfa a omega - papiere. Kym som nepraxovala v druzine, ani len som netusila ako narocne to je - pretoze kazda jedna cinnost musi mat svoj ciel a musis si ju zdovodnit. To nie je len ze ideme na ihrisko, a deti sa hraju - do triednej knihy to musis zapisat pekne ze aky bol tvoj ciel - rozvijat pohybove aktivity u deti, rozvijat spolupracu, podporovat pohybovy talent u deti..... do toho, kedze je zaciatok skolskeho roka, je potrebne vypracovat plany podrobne na cely skolsky rok s ohladom na terminy vianoc, velkej noci... A mozno toto vsetko uz budes mat vypracovane od kolegyne z minula... A mozno ti s tym pomozu.... Ale kazda skola co sa tyka zvyklosti to ma inak, u nas napriklad domace ulohy sa nesmu robit, ledaze by rodic na to dal vyslovny prikaz... rovnako je rozdiel mestska skola a spadova skola na dedine, kde nerobis nic ine iba sledujes kedy ktoremu dietatu ide autobus domov....

za mna - mas moj brutalny obdiv. ja druzinu davam ledva ako suplovanie. 🙂

1ryba
24. aug 2024

@kaktusik007 práve si urazila všetky dedinské kluby. Robí sa tam presne to isté ako v meste, dokonca na dedine vedia mať aj také aktivity, ktoré v meste realizovať nejde. A čo sa týka práce, žiadne alfa a omega papiere nie sú. Funguje sa v elektronickej triednej knihe, kde si odklikne z plánu, čo robila. Rovnako ako učiteľ. To čo tu opisuješ ako nejakú hrôzu sa robí aj v MŠ. Autorka to s praxou z MŠ zvládne ľavou zadnou.

autor
24. aug 2024

No dufam ze to zvladnem. Vobec netusim do coho idem. Praxovala som v specialnej skole kde sme sa nemohli drzat presnych planov. V Ms sme to mali tie narocne, planovanie, zapisy do triednej knihy, ciele, kreativne zaujimave edukacky...ale je to predsa ine prostredie. Starsie deti. To co som opisala z praxe, bolo realne to co som videla na vlastne oci.
Myslim si, ze plany uz "dostanem" kedze nastupujem k 1.9 a tieto veci musia (bolo mi povedane) byt doriesene.
Ano,mam respekt inac by som sem nepisala. Dakujem za postrehy

autor
24. aug 2024

Este dodam, vobec neviem pouzivat edupage navurovni zamestnanca, pouzivam ho zatial iba ako uzivatel - rodic. Toto, v porovnani s Ms mi napr.pribudlo

kaktusik007
24. aug 2024

@1ryba no pockaj, to som myslela uplne opacne... som na dedinskej skole, a tie vychovavatelky maju fakt moj obrovsky obdiv, pretoze naplnit vsetky tie ciele, nieco s detmi aj urobit ked popritom musis riesit autobusy -- je brutaaaalne.

kaktusik007
24. aug 2024

edupage na urovni zamestnanca verzus rodica zas ak taky rozdiel nie je 🙂 to das lavou zadnou. a ano, mozno mne papierovacky nahanaju hrozu, ale to bude tym ze studujem 🙂 a teda prax v SKD ma skoro zabila 😀

juliet86
24. aug 2024

znies ze ti na tom zalezi. takze to das !

1ryba
24. aug 2024

Skutočne sa nemáš čoho báť. V MŠ je to podľa mňa oveľa náročnejšie.

autor
24. aug 2024

@juliet86 ano zalezi ja som fakt zodpovedna a chcem aby so mnou boli spokojni dakujem za moralnu podporu ☺️

@1ryba dakujem takisto za psych.podporu. kolegyna v byvalej praci prisla z skd a tvrdila, ze v skd to bolo jednoduchsie. Osobnu skusenost nemam a fakt mam respekt. Inac sa pracuje s malymi detmi predskolskeho veku a inac a detmi v mladsom skolskom veku
Hlavne mam sttesy kvoli praxi kt.bola diametrálne odlisna v porovnani so specialnou skolou (ale zas toto kazdemu odporucam kto pracuje v skolstve, aby si tym presiel)

vkatush
24. aug 2024

U nás to bolo tak, že ak máš rannú, otváraš školu a si tam od 6 do 8. Ak máš pohotovosť, tak ostávaš v škole a ak treba, ideš zastupovať.

Normálny pracovný čas prídeš hodinu predtým, ako začínaš (napr ak deti končia 11:40, ty musíš byť v škole 10:40). Máš to akože čas na prípravu, papiere, ak by im odpadla hodina, ty sa ísť naobedovať,...
Ideš k deťom keď skončia vyučovanie, zväčša rovno na obed (záleží, či ti končia všetky naraz, či musíš nejaké staršie čakať a podobne). Do 14tej im robíš program (hry, výtvarné, didaktické, projekty,...). Od 14 do 15 sme vonku. Od 15 robíme úlohy a keď majú, tak majú "voľno", vyberú si, čo chcú robiť (ja som mala skrinku plnú hier a interaktívnu tabuľu, takže postarané). O 16 idú do dlhej zbernej. Ak ju máš ty, tak si v práci do 17tej, resp kým neodíde posledné dieťa.

Edupage nie je taký hrozný, rýchlo si na neho zvykneš, zo začiatku ti nejaká kolegyňa poradí.
My máme úžasnú vedúcu, tá nám plány pripraví na začiatok roka a my už len zapisujeme do edu.
A maj zapísané niekde všetky krúžky a časy, hlavne ak vypadneš, nech to zástup za teba vie.
Viac mi teraz nenapadá.

autor
29. aug 2024

Baby a ako casto tvorite a detmi tyzdenne
Z 5 dni kolkokrat mam na mysli