Vrátenie sa do práce po materskej

alica42
21. mar 2022

Ahojte

Potrebujem radu, ked sa vraciam po materskej do prace a ponuknu mi inu poziciu v nizsej triede ktoru nebudem chcet prijat co mam spravit? Rada by som mala narok na odstupne s vypovednou dobou no neviem ci je mozne v takomto pripade

liz_lemon
21. mar 2022

vracias sa asi z RD, a nie z MD
nemusis prijat nijaku ponuku, neznamena to, ze prides o moznost vypovednej lehoty a odstupne

alica42
autor
21. mar 2022

@liz_lemon z materskej no 14 tyzdnovej, aky je tam postup potom ked to neprijmem

gloria31
21. mar 2022

@alica42 a neviete ako to mozu mne urobiť? Vo októbri 2022 mi konci RD. Mam TPP ako pracovník vo výrobe v pekárni. Praca je denna a nočná. Mozu ma vrátiť aj na tuto pozíciu ked mam dieťa troj ročne? Keď sa odmietnem na tuto pozíciu vrátiť inu mi neponuknu, co môžem urobiť ja alebo oni?

eva233
21. mar 2022

@alica42 všetko záleží na dohode oboch strán, ak jedna strana nesúhlasí vtedy dáva výpoveď kedy plynie vypovedna lehota..... Ak dáš výpoveď ty (lebo napríklad nie si spokojná s novým zaradením) nemáš nárok na odstupné, vtedy ti plynie vypovedna lehota podľa pracovnej zmluvy. Môžeš ísť ale na PN alebo čerpať dovolenku. ak ti dajú výpoveď oni tak áno máš nárok na odstupne a vypovedna lehota ti plynie podľa toho ako sa dohodnete alebo ako máš v zmluve. Dá sa ale dohodnúť aj na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej lehoty, bez odstupného....
@gloria31 samozrejme ze ta môžu vrátiť. to, že máš dieťa poviem veľmi škaredo, nemusí nikoho zaujímať. A máš niekoľko možností. Ostať pracovať na starej pozícii. Dohodnúť sa so zamestnávateľom na inej pozícii. Dat výpoveď s výpovednou lehotou podľa zmluvy. Ak si bola počas posledných 4 rokov nemocensky poistená aspoň 2roky do čoho sa započítava aj materská aj rodičovská máš nárok na podporu a ak si nemala žiadny iný príjem počas tých 2 rokov tak sa ti najviac oplatí dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej lehoty tak, že na 1 deň ako ké y nastúpis do ró ozy, vezmeš si dovolenku a ostatnú dovolenku si necháš preplatiť. A ďalší deň hneď nastúpis na úrad práce a podla toho ti bude vypočítaná pre teba najvyššia mozna ( záleží napríklad aj od počtu dní predplatenej dovolenky) podpora. Tu môžeš poberať max 6m.

alica42
autor
22. mar 2022

@eva233 ked neprijmem ich ponuku nizsieho pracovneho miesta s inym.nazvom.naplnou.prace bude znamenat ze ja davam vypoved? Myslim ze je normalne ze nebudem suhlasit, preco by som mala stratit narok na odstupnw ked ma preeradia na uplne nieco ine?

eva233
22. mar 2022

@alica42 jasne, že nemusíš dávať výpoveď, ale ak nebude mať pre teba iné miesto, inak sa nedohodnete a ty nebudeš chcieť robiť nočné tak čo iné ti ostane? A čo sa týka odstupného jednoducho povedané, nemáš nárok na odstupné lebo ty chceš ukončiť pomer a nie zamestnávateľ. Pokiaľ nie je dohodou alebo v pracovnej zmluve medzi zamestnancom a zamestnávateľom stanovené inak tak na odstupné máš nárok ak sa ruší alebo premiestni je prevádzka ak musíš ukončiť prácu kvôli chorobe zo zamestnania alebo inej záväznej choroby ktorá ti bráni vykonávať činnosť alebo kvôli nadbytocnosti zamestnanca-vtedy ale tuším pol roka nesmie na tvoje miesto prijať nikoho iného+ v práci musíš mat odrobené minimálne 2r. Samozrejme môžeš prijať inú pozíciu s iným pracovným časom ak ti ponúkne.

eva233
22. mar 2022

@alica42 ešte takto aby som sa správne vyjadrila, nárok na odstupné nemáš keď dáš výpoveď. Ak ukončíte pracovný pomer dohodou tak sa môžete v podstate dohodnúť na čomkoľvek... Záleží aj co máš v pracovnej alebo kolektívnej zmluve..... Môžete sa dohodnúť aj na trojročnom odstupom 😉😁 samozrejme závisí to aj od zamestnávateľa.... Väčšina však očakáva, že ak nesúhlasí s s pozíciou tak dáš výpoveď, oni ti nie sú povinní platiť odstupné a ty si vezmeš na zvysok výpovednej lehoty PN alebo dovolenku aby ti ju nemuseli preplácať 🤷‍♀️... Potom ak by si chcela a podla toho koľko máš odrobené máš nárok na podporu...

alica42
autor
22. mar 2022

@eva233 ja by som praveze chcela nech mi daju oni vypoved s vypovednou lehotou a odstupnym, no neviem ci to je mozne kedze neprijmem ich ponuku nizsej pozicie.pracujem tam 10 rokov

eva233
22. mar 2022

@alica42 no tak to ti dajú oni iba ak by končili alebo by si bola nadbytočna. Pri 10r máš nárok na 3m odstupné takže pochybujem, že ak odmietnes novú pozíciu dajú ti ho len tak.... Neviem aké máš vzťahy na pracovisku, ale ja by som teda odstupné nečakala 🤷‍♀️... Samozrejme záleží na dohode... Po 10r máš nárok na podporu takže aj to je možnosť... Ak sa nemýlim mala by si nárok na 50% z platu ccca... Ale to záleží od viacerých faktorov to už sa opýtať na Upsvar... Alebo proste počas výpovednej lehoty hľadať novú robotu, takú ktorá ti bude časovo vyhovovať.

alica42
autor
22. mar 2022

@eva233 no i tak sa mi to nevidi, ze ked odmietnes naco mas narok predsa riaditel podniku keby mi ponuknu robit upratovacku nemoze to byt len tak vporiadku....

eva233
22. mar 2022

@alica42 len napríklad nechápem prečo by ti mali rovno nukat inú pozíciu... Či ty už nechceš pracovať na svojej pôvodnej?

alica42
autor
22. mar 2022

@eva233 mne minuly rok koncil rodicovsky no bola som opat tehotna ponukali mi vypoved dohodou,povedali, ze moje miesto uz neexistuje no nepodpisala som. Zial tehotenstvo nedopadlo dobre v 34 tyzdni, teraz som mala narok na matersku a zas sa vraciam. Teraz ked mi volali povedali, ze si mam prist podpisat zmluvu tak neviem co ocakavat ci ma inde preradit chcu alebo vypovedna zmluva 😁

eva233
22. mar 2022

@alica42 to mi je ľúto, my sme si tým prešli v januári (22tt)..... No a teda výpoveď dohodou neexistuje. To co ti ponúkli je asi ukončenie PP dohodou a ak ti to chcú ponúknuť aj teraz tak si to dobre precitaj lebo oni tam zvyknú dávať kadejaké kľučky aby väčšinou co najmenej zaplatili .. Hovorím neviem aké máte vzťahy na pracovisku....takze si treba dať pozor co človek ide podpísať. Môj muž vždy vraví treba povedať čarovnú formulku dám to prečítať svojmu právnikovi 😉😁.... Nemusíš podpísať hneď povedz ze chceš aspoň 1-2 dní na rozmyslenie a pozistuj si na socialke, upsvare na nete na čo máš právo a nárok 😉 a podla toho uvidíš.... Možno ti ponúknu dobrý flek 🤷‍♀️

alica42
autor
22. mar 2022

@eva233 teraz v januari?tiez uz dost pokrocily tyzden, My v decembri 🤔 som si myslela, ze len prvy trimester sa taketo veci stavaju. Myslim, ze volaco budu chcet vymyslet, aby mi nemuseli odstupne dat, zato, ze som vtedy odmietla. A mozu ma len na horse preradit kedze predtym som mala lepsu poziciu

zmrzlinka2021
22. mar 2022

@gloria31 idealne aby si si uz teraz nieco hladala a neostala bez prace - tazko ti nieco ponuknu, ked prevadzka funguje na smeny.

hipuska
22. mar 2022

Zamestnávateľ ti môže ponúknuť prácu, len v rámci pracovnej zmluvy. Tj.obdobna pozícia, určite nie nižšia. Ak túto pozíciu neprijmes, písomne uved zamestnávateľovi, že s danou pozíciou nesuhlasis a požadujes náhradu prace v kvalifikácii, čo je v pracovnej zmluve. Následne sa bude zamestnávateľ snažiť ti nájsť obdobnú prácu, resp.ponuknut výpoveď dohodou (tu stracas možnosť odstupného). Takže, ty musíš trvať na výpovedi z dôvodu nadbytočnosti. A vtedy budeš mať nárok na odstupné. Ale, väčšinou to majú v zmluvách ošetrené. Mňa toto čaka za pár mesiacov. A ja mám v zmluve uvedené administratívne práce....čo môže.byt všeličo....a pritom som robila kalkulácie, zmluvy a rozpočty. Takže, ja už teraz viem, že určite odstupné nedostanem.

hipuska
22. mar 2022

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce, ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Pritom pôvodnou prácou je druh práce vykonávaný pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku a pôvodné pracovisko je miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Z uvedeného ustanovenia Zákonníka práce vyplýva, že uvedený zamestnanec má právo po nástupe z rodičovskej dovolenky na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné z dôvodu organizačnej zmeny, napr. ak miesto bolo zrušené, zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ takúto prácu nemá, dá mu výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/v...

gloria31
22. mar 2022

@zmrzlinka2021 to je jasne ze uz hľadám novú prácu

lienka.7
22. mar 2022

@alica42 po MD ci RD mas narok sa vrátiť na svoje pôvodné miesto. Ked nie je a ponuknu ti horšie platenú pracu, ci ine miesto, kt.ti nevyhovuje, neodpíšeš zmenu prac.zmluvy, ergo plati ta tvoja pôvodná. Zamestnávateľ ti teda dava vypoved, aj s odstupnym.

alica42
autor
22. mar 2022

@hipuska a preco dohodou by malo byt bez odstupneho? Ja by som najradsej s vypovednou dobou nech mi daju

alica42
autor
22. mar 2022

@lienka.7 toto som chcela pocut 😁 pride mi zvlastne co niektori hovoria ked neprijmes nemas narok na nic, preco by som mala prijat nizsu poziciu

lienka.7
22. mar 2022

@alica42 pokial ti budu chcieť dat hocičo podpísať, nepodpisuj nic na mieste, v strese.... povedz ze si to chceš vziať domov a prejsť si to s pravnikom 😉
Ono mnoho žien sa zlakne a podpise, a potom je uz neskoro, keďže zamestnávateľ ich odr...
Ani ja nepoznám z pamäti vsetky paragrafy a triky, minimálne baby ti tu poradia co a ako. Ktoré sa vyznaju . Drzim ti palce 👍💪🍀

hipuska
22. mar 2022

@alica42 ved jasne, blbo som to napísala. Výpovedná doba dohodou, že pozor potom na to odstupné

hipuska
22. mar 2022

@alica42 a neviem presne ako to je. Lebo, ak pôjdeš dohodu, ukončis pracovný pomer k danému dátumu. A vtedy dostaneš teda odstupné, za tých podmienok, čo musia byť splnené.... Ale, ak nebudeš súhlasiť s výpoveďou dohodu, dostaneš výpoveď s výpovednou lehotu (2,3 mesiace) ako ti vychádza. S tým, že ti zamestnavatel.musi tie vyplatiť plus odstupné. A keďže nebudeš súhlasiť s danou prácou, budeš doma počas tych mesiacov? Toto neviem

lienka.7
22. mar 2022

@hipuska ale ona nemôže vykonávať ibu pracu, nez na ktoru ma prac.zmluvu, nechapes? To nie je o tom, ze teraz nebudeš na recepcii, ale pôjdeš do skladu. Ona bude na tej recepcii! A ked zamestnávateľ nesuhlasi, nechce ju tam ďalšie 2-3 mesiace, nech jej da vyššie odstupné a odíde aj hneď. Toto môže! Ale treba všetko pisomne
@alica42

alica42
autor
22. mar 2022

@lienka.7
@hipuska to by ma tiez zaujimalo ked je s vypovednou dobou 3 mesiace co pocas nich

eva233
22. mar 2022

@alica42 ak máš výpovednú dobu 3m tak buď pracuješ, berieš si PN alebo dovolenku ktorá ti ostala... A ak nebudeš chcieť PN alebo nebudeš. Chcieť robiť respektíve nebude mať pre teba miesto, tak asi ti nariadi dovolenku

eva233
22. mar 2022

A ešte k tomu odstupnemu záleží či ti ponúknu prácu presne podla prac.zmluvy. Ak ponúknu, nemôžeš odmietnuť, resp. ked odmietneš, ty žiadaš o ukončenie pp, tj. nemáš nárok na odstupné.
Ak ale ponúknu prácu, ktorá nezodpovedá uplne prac.zmluve tj. je to iná funkcia, miesto výkonu práce, len je podobná, potrebujú podpísať dohodu o zmene prac.zmluvy, tak súhlasiť nemusíš a ak odmietneš, lebo miesto nezodpovedá prac.zmluve, máš nárok na odstupné, ak ukončia s tebou pp.

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alica42
autor
23. mar 2022

@eva233 a prekazka na strane zamestnavatela ako funguje? Ked nemaju pre mna pracu ako mozem ist na tie 3 mesiace do prace? Dovolenku mam len 5 dni minuly rok som mala 22 nic som nevybrala a zrazu mam 5 ze sa mi kratila...