Vedúca mi nechce uznať neplatené voľno

laurabenceova
27. júl 2020

Pekny den, chcela by som sa spytat ci mate skusenosti s neplatenym volnom. Ide o to ze veduca mi nechce uznat volno, dalej to neriesim. Moj priatel si zlomil nohu a ja by som potrebovala vybavit volno na tyzden aspon, tak som rozmyslala nad neplatenym volnom, len nie som si celkom ista ci na to mam narok. Ak s tym mate skusenosti rada by som vas poprosila o radu. Dakujem ❤

nika82
27. júl 2020

a dovolenku ti neda ?

eeffka
27. júl 2020

@laurabenceova na neplatene volno neexistuje narok, vezmi si dovolenku ak chces byt doma s priatelom . ak by to bol manzel mala by si moznost OCRky

daniela1911
27. júl 2020

@laurabenceova
Nárok na to má každý. Požiadaj zamestnávateľa, najlepšie písomne.
Za dni na neplatenom voľne máš povinnosti si platiť zdravotné poistenie.

majusqa77
27. júl 2020

poziadat mozes, zamestnavatel ti vyhoviet nemusi

laurabenceova
autor
27. júl 2020

Dovolenku mi nechce dat a mam narok na 18 dni vycerpala som iba 3 dni dovolenky. Ano to by som si zaplatila, ide len o to ci si mozem zobrat to neplatene volno ak mi nechce vyhoviet. Skusim poziadat, uvidim. Dakujem

ckatka
27. júl 2020

So.zlomenou nohou a barlami decka bežne chodia do.skoly. Priateľ sa nevie doma obriadit resp počkať kým prídeš z roboty?

janinah
27. júl 2020

ak ti nechce dať dovolenku,tak ti nedá ani nepl. volno,ide jej o to,aby si bola v práci ,nie doma /jedno akou formou/....jedine ísť osobne vysvetliť situáciu,že ozaj potrebuješ byť doma

laurabenceova
autor
27. júl 2020

@ckatka nejdem to vysvetlovat podrobne vcera sa mu stal uraz v robote on bol na tu nohu 3x operovany nevie sa postavit a kazdy den s nim musim chodit na injekcie. Ja som napisala ze potrebujem jeden tyzden lebo sa este nevie postavit a do vtedy s nim musim byt. Ja si myslim ze dalej vysvetlovat nemusim ja som sa chcela informovat o neplatenom volne

ckatka
27. júl 2020

A mimochodom partner s ktorým žiješ v spoločnej domácnosti sa podľa zákonníka práce považuje za osobu na ktorú si môžeš zobrať priepustku -návšteva lekára -doprovod.

laurabenceova
autor
27. júl 2020

@janinah my robime spolu akoze v jednej firme, vcera sa mu stal ten uraz oni velmi dobre vedia co sa stalo. Veduca mi nechce dat volno uz len kvoli tomu ze vie ze sa to bude riesit. Takze to budem musiet riesit asi cez riaditela.

lubka73
27. júl 2020

ja som si brala priepustku na priatela , ked isiel na vysetrenie a bolo nutne aby mal doprovod

janinah
27. júl 2020

@laurabenceova to j epracovný uraz? máte všetko zkokladované,uraz nahlasený,svedkovia? áno,chod za riaditelom.....

laurabenceova
autor
27. júl 2020

@ckatka len ak dobre viem priepustka je na jeden den, (u nas je to tak lebo dochadzame) a my robime 3 alebo 4 dni v tyzdny , takze som chcela na tych par dni kym musi chodit na injekcie.

ivkazba
27. júl 2020

@laurabenceova ako píše majusqa, s neplateným voľnom musí zamestnávateľ súhlasiť. Ak žijete v jednej domácnosti, máš nárok na tzv. paragraf, t.j. ísť s partnerom k lekárovi, potrebuješ v zamestnaní doložiť lekárom potvrdenú priepustku. Na toto voľno súhlas zamestnávateľa nepotrebuješ, v práci iba oznámiš, že vtedy a vtedy ideš s partnerom k lekárovi. Hovorí o tom §141 Zákonníka práce, odstavec 2. Máš nárok ročne 7 dní na seba, 7 dní na rodinného príslušníka.

laurabenceova
autor
27. júl 2020

@ivkazba a to mozem aj 3 dni po sebe?

gelifil
27. júl 2020

@laurabenceova to si pozri v kolektivnej zmluve

ivkazba
27. júl 2020

@laurabenceova to záleží od firmy, mali by ste mať buď kolektívnu zmluvu alebo nejaké interné smernice, ktoré toto riešia

kacena4
27. júl 2020

@laurabenceova ano mozes aj 3 dni po sebe mat paragraf 🙂 len ti ho musi nadriadeny podpisat ☹ a na ocr si neuvazovala? na to myslim ze tiez mas narok ak zijete v spolocnej domacnosti nie? neplatene volno sa ti neoplati pretoze sa nerada do dochodku, vyskoci ti to do buducna v pracovnej zmluve ako neplatene volno v uvazku a budes ho musiet dokladovat ze ci si a ako si mala poistenie socialne, zdravotne a pod. (min. si musis platit zdravotne, ale do buducna ti moze chybat aj to socialne) a co sa tyka toho urazu ak to bol pracovny treba to u lekara nahlasit ako pracovny uraz a aj v PN-ke to treba mat napisane ze sa jedna o pracovny uraz inak sa to potom riesi aj plati, ak mu to uznaju ze je to pracovny ma narok na preplatienie plnej vysky pnky aj bolesne a podobne ujmy 🙂 mala som aj ja s tym skusenost ☹ a v praci sa spisuje zapisnica drzim palceky

babatkoo
27. júl 2020

O neplatene volno musis poziadat zamestnsvatela. Ja som bola na neplatenom volne 6 mesiacov, ale najskor s tym musel suhlasit zamestnavatel. Na moju pisomnu ziadost do dostala pisomnu odpovet

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dejka77
27. júl 2020

Osobne by som trvala na dovolenke. Nema vyznam ist na neplatene ked by si si musela aj poistne platit. Skus byt raznejsia, prip. sa opytat preco ti to volno nechce dat?
Nema ta kto v praci nahradit?

mogaa
27. júl 2020

@laurabenceova nie, ak ti neschváli zamestnávateľ neplatené volno a neprídeš - bude ti to písať ako absenciu a je to tým pádom hrubé porušenie prac.disciplíny.....detto dovolenku ti musí zamestnávateľ schváliť a až potom ju môžeš čerpať....nie je povinnosť zamestnávateľa schváliť ani neplatené volno a ani dovolenku....

mogaa
27. júl 2020

@kacena4 radíš jej zle...na priateľa nemôže čerpať OČR - to nie je rodinný príslušník

alenah31
27. júl 2020

@laurabenceova pokial nemate v internej smernici alebo kolektivnej ci rovno v pracovnej zmluve cerpanie p-cok upravene zamestnavatelom plati to co je uvedene v ZP bez obmedzenia....teda cerpaj kludne aj 3 dni po sebe na cas potrebny ako doprovod k lekarovi na osetrenie. @kacena4 na ocr narok nema. Nestaci zit v spolocnej domacnosti. OCR - osetrovanie clena rodiny...oni nie su rodina, akurat ziju v spolocnej domacnosti - vid stranka SP.

mogaa
27. júl 2020

dotti čo sa týka paragrafov -P-čok(priepustky)- treba si zistiť vo svojej firme akým spôsobom sa čerpajú....V zákonníku práce je že zamestnávateľ je povinný uvolniť zamestnanca po dobu nevyhnutnú na lekárske ošetrenie.....u niektorýh zmestnávateľov platí 1priepustka na celý 1deň , niekde uznávajú len 1priepustku na 4hodiny čiže na 1 deň musí mať zamestane potvrdené 2 priepustky od 2 rôznych lekárov, niekde uznajú len dobu ktorú na priepustku vypíše lekár.....

luulinkaa
27. júl 2020

Neplatené voľno ti dá iba ak máš vyčerpanu dovolenku co podľa toho čo píšeš nemáš. Zobrala by som si OCR alebo išla za doktorom a zobrala si pn

majusqa77
27. júl 2020

@luulinkaa a na to si ako prisla, ze musi byt vycerpana dovo?

luulinkaa
28. júl 2020

@majusqa77 u nás to tak funguje a podla mňa to inak nemá zmysel. Ale hej môže to byť inde aj inak, ale zatiaľ som sa s tým nestretla