Valorizácia platov

lericenkam
6. júl 2024

Ahojte žienky, pracujem v súkromnej firme a minulý týždeň nám šéf povedal, že v januári
2024 boli valorizované platy, ale len dvom ľuďom, nepovedal komu, v robote je nás 22.
Je toto v poriadku? Viem, že valorizácia nie je povinná, ale už keď sú na ňu peniaze, tak si myslím, že všetci mali mať valorizovaný plat, či nie? Je k tejto téme nejaký zákon? Nie je toto
aj o rovnakom prístupe ku všetkým zamestnancom? Ďakujem

temperity
6. júl 2024

@lericenkam u sukromnika je povinna len minimalna mzda a koeficienty (stupne narocnosti prace)

janai1
6. júl 2024

@lericenkam Nie. Zákon ktorý nariaďuje zvyšovať platy zamestnancom v súkromných firmách neexistuje (okrem min.mzdy). A nie, zvyšovanie platov ozaj nie je o rovnakom prístupe.

Zober sa a chod si vypýtať k nadriadenému ak si myslíš, že máš dôvod na zvýšenie platu.

lericenkam
autor
6. júl 2024

@janai1
@temperity Ďakujem vám a dodávam, že žijeme v kapitalizme, predsa.

viestta
6. júl 2024

@lericenkam áno, žijeme v kapitalizme a preto je plat vecou dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, na základe zmluvy. Štát zasahuje len určením minimálnej mzdy.

ysseba
6. júl 2024

@lericenkam Nie, nie je na to žiadny zákon. Ja pracujem v štátnej správe a ani my sme tento rok nemali valorizované platy. Ale tvoj šéf je kus dilina, to akože načo hovoril, že dvom zvýšil plat? Aby ste typovali komu a mali medzi sebou dusnú a závistlivú atmosféru?

liz_lemon
6. júl 2024

zvysit dvom a 22 je dost rozdiel, nie? mozno mali len pre tych 2

janai1
6. júl 2024

@lericenkam a čo s tým má kapitalizmus?

andaluzia12
6. júl 2024

My máme príčetné vedenie, preto každý rok zvyšujú platy o takú sumu, o akú sa zvýši minimálna mzda.

nelca84
6. júl 2024

@andaluzia12 no to bude asi tym, ze so zvysenim minimalnej mzdy sa zvysuju aj minimalne mzdove naroky v jednotlivych stupnoch narocnosti prace.

lericenkam
autor
7. júl 2024

@janai1 šéf mi povedal k tejto téme, že žijeme v kapitalizme a preto sme nemali všetci valor.platy
@liz_lemon vo firme sú miliónové zisky
@ysseba dosť dlho to udržali utajené a áno, máš pravdu, nemal to povedať a myslím si, že nie sme závistliví, ale niektorí necítime podporu ani len mentálnu, nie to ešte finančnú za tú robotu, ktorú robíme aj dobre, aj na čas, aj je jej veľa a ešte sa vedenie čuduje, ako si dovoľujeme mať zlú náladu na pracovisku
@viestta áno, je to tak ako píšeš, chcela som ale vedieť ako to je v iných firmách a ako to vnímajú iní ľudia

a valorizácia je zvýšenie hodnoty peňazí v plate vzhľadom k inflácii , nie zvýšenie platu ako sa to bežne vníma, lebo vysokou infláciou si za tie isté peniaze teraz môžeme kúpiť oveľa menej a valorizácia ten rozdiel má vyrovnať, jedná sa skôr o zachovanie životnej úrovne zamestnanca a sociálnu inteligenciu vedenia

tetapetra
7. júl 2024

@lericenkam sorry, snáď si myslíš,že ti súkromník dá prachy navyše ak nemusí 😂😂😂? Samozrejme, česť výnimkám,ale takých je málo. Čo memusia to nespravia.

ukulela
7. júl 2024

@lericenkam on platy nevalorizoval. Len zvýšil plat dvom vybraným ľuďom.

lericenkam
autor
7. júl 2024

@tetapetra áno, áno, máš pravdu, veď ja viem, že nie, len mi to prišlo všetko také úbohé, či čo

lericenkam
autor
7. júl 2024

@ukulela veď povedal, "valorizovali sme platy len dvom ľuďom"

lericenkam
autor
7. júl 2024

@ukulela je možné, že nerozumie o čom hovoril a preto poplietol zvýšenie platu s valorizáciou

ivana11155
7. júl 2024

@lericenkam v kolektivnej zmluve by to malo byt. Ak ste mala sukromna firma tak nic, majitel si moze robit ako uzna za vhodne.

tetapetra
7. júl 2024

@lericenkam niektorí sa v tomto vyžívajú. Mám rada vetu: choď a pred bránou čakajú ďalší

andaluzia12
7. júl 2024

@tetapetra u nás sa toto hovorilo stále dookola .. obsadzujeme aktuálne 5 pracovných miest, 2 pomerne špecializované pozície, jedna mzdová účtovníčka, jeden bežný robotník s vodičskym preukazom, jeden robotník s rôznymi osvedčeniami, na tie 2 špecializované pozície je veľký problém, aj na robotníka s osvedceniami potrebnými na prácu …

janai1
7. júl 2024

@tetapetra toto už úplne nie je pravda (isté záleží aká pozícia) Ale minule sme sa o tom bavili v práci, že kedysi sa ľudia viac snažili lebo ak dostali výpoveď v momente mal zamestnávateľ nového. Teraz sme dali inzerát a prišiel jeden životopis a to aj taký, že mimo kvalifikácie

lericenkam
autor
7. júl 2024

@andaluzia12
@janai1
žienky, valorizácia nie je v situácii, ktorú som opísala, nadštandardné odmeňovanie za vykonanú prácu? Ako si to mám vysvetliť? Ďakujem a prepáčte, že sa pýtam, ak vás tým otravujem. Aj všetci ostatní si urobili svoju robotu. Myslím si, že šéf mal povedať, že 2 ľuďom zdvihli plat a nie, že im valorizovali plat. Vtedy by to bolo v poriadku. Takto tomu rozumiem.