Uvažujem nad zmenou práce. Ako to povedať šéfovi?

15. júl 2024

Dobré ránko.
Potrebovala by som názor skúsenejších a možno trošku nakopnúť. Pre tých ktorým sa nechce čítať, v skratke ako povedať šéfovi, že chcem zmenu a možno sa začnem obzerať po inej robote a nejaké povzbudenie, že si dokážem nájsť inú robotu. 😁

Už skoro 7 rokov som na rovnakej pozícii, obyčajná obchodná asistentka s obyčajnou obchodnou akadémiou. Z času na čas na mňa doľahne taký pocit, že sa v robote nudím a že je čas sa niekde posunúť, ale tentokrát ten pocit neodchádza. Preto vážne začínam rozmýšľať nad zmenou práce. Mám takmer 28, mám angličtinu na B1-B2, mám auto, deti neplánujeme mať takže som flexibilná tak prečo by som mala byť zaseknutá na pozícii kde ma to začína ubíjať? Jasné, je to komfortné, sme dobrý kolektív, už poznám systémy a procesy.. ale ozaj cítim, že je čas sa niekde posunúť, čeliť niečomu novému, nad niečím novým sa potrápiť...
So šéfom máme dobré vzťahy, rozhodla som sa mu teda povedať o svojich pocitoch, že cítim, že mám väčšiu kapacitu a časové možnosti ako reálne využívam na tejto pozícii a teda podľa mňa vôbec nezareagoval vhodne. Bola to zmes výsmechu, trošku hnevu ale konštruktívne riešenie alebo plán 0 bodov. Ale mne začína byť jasné, že sa v tej firme nemám kde posunúť, to by musel len niekoho vyhodiť aby som dostala jeho robotu a zamestnať novú asistentku a to by prečo robil.
Takže mi príde ako jediné riešenie hľadať si inú robotu. Ale nechcem sa voči nemu zachovať svinsky a preto by som sa ho teda chcela ešte raz opýtať či vidí reálne že mám šancu na nejaký posun vo firme. A že si myslím, že mám vyšší potenciál a schopnosti ako robiť tak dlho asistentku a že mám potrebu sa niekde posunúť, rásť a naučiť sa niečo nové. A rada by som to dokázala v tejto firme, ale ak to nebude možné, tak asi sa budem musieť obzerať inde. Sú to tie správne slová? Neznie to nejak snobsky? Lebo ja si naozaj cením, že som tam mohla viac menej hneď po škole pracovať a mám tú prácu aj tých ľudí ozaj rada. Tak nechcem odísť nejak v zlom alebo zachovať zlý pocit.
Je namieste sa opýtať, že ak by som si teda hľadala inú robotu, že či by ma pustil až po uplynutí 3 mesačnej výpovednej alebo či by ma bol ochotný pustiť aj skôr? Aby som vedela na ďalších pohovoroch povedať kedy môžem nastúpiť? Alebo je to príliš skoro riešiť? Alebo najprv dať výpoveď, pekne si tam ostať 3 mesiace kým mi uplynie výpovedná a popri tom si posielať životopisy a tým, že už presne viem kedy môžem nastúpiť? A keď sa nič nenájde tak na podporu a za ďalšieho pol roka sa niečo už určite nájde?

Ďakujem.

vintage_woman
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missviolet
15. júl 2024

@vintage_woman ked si v pracovnom pomere 5 a viac rokov, vypovedna je 3 mesiace, tak nerad zle. 1 mesiace - do roka, 1-5r (4,999r) - 2 mesacna vypovedna, 5+r 3mesacna

vintage_woman
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
15. júl 2024

podla mna je uplne normalna vec, ze clovek sa chce aj v praci vzdelavat, rozvijat a posuvat dalej

takze by som si so sefom sadla a povedala mu, ze sa chcem otvorene porozpravat o moznostiach rastu (a tym nemusis mysliet vertikalne, pokojne horizontalne) a chces si nastavit nejaky rozvojovy plan - kam, kedy, za akych podmienok sa vo firme posunies a ak opat zareaguje podobne ako uz reagoval, tak mu povedz, ze by si rada zostala vo firme ak sa dohodnete na nejakej spolocnej rozvojovej ceste a ak to nebude mozne, zvazis pripadne aj zmenu zamestnavatela
sama ale pises, ze tu nie je kam 🤷‍♀️

obavam sa, ze teraz je zbytocne riesit, ci by ta pripadne uvolnil skor a ukoncili by ste PP dohodou

petronela1985
15. júl 2024

Tak prakticky si to šéfovi už povedala. Čo sa týka jeho reakcie, keď píšeš o výsmechu, to znamená, že on si nemyslí, že máš naviac, nevidí v tebe iný potenciál. Skús sa aj nad tým zamyslieť, ak máš zdravú sebareflexiu. Možno ti z toho vyplynie, že ťa chcel iba zhodiť a možno pochopíš, že máš na sebe viac pracovať. Takže keď sa nevieš uplatniť vo svojej práci, začni hľadať inú. Ono tie, ktoré sme prešli v práci vyhorením by sme vedeli rozprávať... Časom sa to zhorší. Takže keď si rozhodnutá, že tu sa už nevidíš, tak by som len začala hľadať aktívne zamestnanie a predostrela už hotovú vec. Keď ti bude chcieť robiť šéf napriek a nepodpíše dohodu, spraví to tak či onak, v tom nezabrániš.

autor
15. júl 2024

@petamich toto je fajn myšlienka, mne nejde len o to ísť pozíciou vyššie, v zmysle, že chcem niekomu šéfovať. Mne by napríklad úplne stačilo ísť na miesto účtovníčky alebo HR. Čo mi príde že sme v hierarchii na jednej úrovni len je to proste iná a zaujímavejšia práca 🙂 Ak teda si aj ty myslela toto pod pojmami vertikálne a horizontálne 🙂

dadis
15. júl 2024

To, ze si hladas pracu, urcite neoznamuj. Ze das vypoved a ides do inej prace nie je nic svinske. Skor by ma zaujimalo, co s takou skolou a anglictinou by si chcela ine robit. Ja na tvojom mieste by som sa zacala vzdelavat v oblasti, kam chcem ist smerovst. Lebo povedzme si uprimne..nemas VS, anglictinu ako uz kazdy, preto musis novemu zamestnavatelovi bud preukazat prax alebo brutalnu orientaciu v danej oblasti.

petronela1985
15. júl 2024

Zveriť účtovníctvo niekomu, kto má ukončenú OA a nemá v ňom prax, to ti žiadny šéf nezverí.

vintage_woman
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
15. júl 2024

@petronela1985 to je dobrá otázka o tej sebarelexii. Keď sme sa dávnejšie rozprávali o mojom plate a snažila som sa mu ukázať inzeráty s podobnou náplňou práce ako mám ja a nech vidí aké sú tam platy mi pri jednom povedal, že sa mi čuduje že som tu ostala. A manžel, mama a jeden veľmi dobrý kamarát a kolega ma v tom podporujú že mám ísť inde a že mám na viac. Ale jasné že pred tým mám rešpekt.
A on mi v rámci toho "výsmechu" povedal že mi dá triediť strukoviny ako popoluške alebo zametať rohy vo firme 🤦🤦 čo akože mi príde dosť nevhodná reakcia, ja som sa s ním rozprávala úplne vážne a úctivo.

autor
15. júl 2024

@dadis viem si predstaviť robiť to čo robím teraz, v okolí je to viacero väčších firiem, ktoré vyvažujú do zahraničia takže by som asi tam vedela uplatniť svoju prax na exporte. Nevadilo by mi robiť v nejakej špedičke, možno aj na nákupe, junior účtovníka alebo to HR...

autor
15. júl 2024

@petronela1985 a nemyslím robiť hlavnú účtovníčku alebo teda jedinú účtovníčku, ale pomocnú. Nahodiť došlé faktúry do SAPu si myslím že zvládnem 🙂

petracandle
15. júl 2024

Chápem tvoje pocity, ale na tvojom mieste by som nedávala výpoveď kým by som nemala inú prácu. Výpovednú dobu máš 2 mesiace, to by na teba počkali. Nemyslím to zle, ale nemáš angličtinu ani vzdelanie ani pracovné skúsenosti, aby si mohla veľmi "vyskakovať". Zas aby si neskončila znovu ako asistentka len niekde inde. Týmto ťa nechcem demotivovať, raz môžeš mať skvelú kariéru. Ale po reakcií tvojho šéfa, tým ako ťa zhodil by som tam neostávala....

autor
15. júl 2024

@vintage_woman neberieš to ako HRista tak že keď má niekto 1. Stupeň VŠ tak vlastne je to také napol zlyhanie, že to nedotiahol dokonca?

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vintage_woman
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
15. júl 2024

@petracandle máš pravdu, hovorím že som obyčajná 🙂 a možno skončím znova niekde ako asistentka. Ale možno by na novom mieste vo väčšej firme niekto uvidel že to nie je najhoršie a možno by som sa postupne vypracovala.. kto vie.. ale o to teraz nejde, ja nemám až taký extra životný cieľ byť kariéristka a zarábať 3000€ 🙂 len teraz trošku bojujem s poctimi zaseknutia.

autor
15. júl 2024

@taynee
@vintage_woman
Ok ďakujem za skúsenosť. Asi síce v inzerátoch píšu že môže byť aj stredoškolské no ale možno by naozaj uprednostnili vysokoškoláka..

sweaaa
15. júl 2024

Ja by som sa na tvojom mieste začala vzdelávať. Ak máš nenáročnú prácu a nemáš deti, tak sa douč AJ, B2+ minimálne potrebuješ, úplne plynulo hovoriť. Každý večer na tom pracuj. A ekonomická univerzita by tiež nebola na škodu externé štúdium, kurzy účtovníctva a pod. Ľudia zvyknú fakt makať, aby dosiahli lepšiu prác. poziciu. Možno toto tam tvoj šéf nevidel.

muchotrafka298
15. júl 2024

Svoje si povedala a tvoj sef tiez. Je evidentne, ze on to na ziadny posun nevidi. Na tvojom mieste by som nikomu nic nehovorila a hladala si novu pracu, aspon by som sa pozerala po moznostiach. V praci nehovor nic, kym nebudes mat novu robotu. Potom das vypoved, pokial sa nedohodnete so sefom na inom odchode, mas dvojmesacnu vypovednu lehotu.

autor
15. júl 2024

@sweaaa no ani som sa o to nesnažila lebo načo by som si robila vysokú školu a kurzy keď hovorím, že teraz tá práca je príliš jednoduchá? Kvôli tejto práci to určite nemalo zmysel. Aj môj level angličtiny mi stačil a výšku tam z nás majú asi tak 3 ľudia. Takže ja by som zamakala ale potrebovala by som vedieť prečo to robím a čo tým dosiahnem.

petronela1985
15. júl 2024

Nechceme ťa tu deptať, že nemáš naviac a tak, ale teraz je situácia, že si zamestnávateľ, najmä v súkromnej sfére môže vybrať. Z univerzít vyšlo plno absolventov. U nás v práci (štátna správa) máme všetci VŠ aspoň 1. stupňa, väčšina máme VŠ 2. stupňa a jeden jediný je so SŠ. A ten ti je taký húževnatý, že dávno preskočil niektorých s VŠ. Ale vo všeobecnosti si myslím, že absolvent SŠ nemá takú devízu ako absolvent VŠ pre potenciálneho zamestnávateľa. Jasné, z nejakej tej lepšej VŠ. Ale to je skôr otázka na baby, ktoré robia v HR.

autor
15. júl 2024

@petronela1985 tak skúsiť poslať životopisy môžem.. a keď o mňa naozaj nikto normálny nezavadí, tak budem vedieť že je problém v mojom vzdelaní

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petronela1985
15. júl 2024

Držím palce, nech ti to vyjde ✊

autor
15. júl 2024

@sella38 tykáme si, ale mimo roboty spolu netrávime čas, takže AŽ takí kamaráti nie sme. A dosť úzko spolupracujeme tak asi má už pri mne vypnutý filter. Ale tak zamrzelo ma to. Ale zase by som si nedovolila mu povedať že je somár 😂😂 ale zhodou okolností pri tom vtedy bol aj môj muž a tiež hovoril že to bolo úplne odveci. Takže nie je to asi len môj subjektívny pocit

autor
15. júl 2024

@petronela1985 ďakujem... Sama uvidím ako sa to vyvinie

muchotrafka298
15. júl 2024

Povedat nadriadenemu, ze je somar? To co je za uroven. Aj keby to bol najlepsi kamarat, tak sa to nehodi. Ani ako vtip. Mne keby toto povedal podriadeny, tak si bali veci a okamzite ma padaka.

autor
15. júl 2024

@muchotrafka298 áno, hovorím že by som si to nedovolila. A že mu som vďačná a keby sa naše cesty mali rozísť tak by som chcela aby to bolo v dobrom

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz