Úprava pracovného času po rodičovskej dovolenke

157misicka
13. aug 2013

Dobry den,

som zamestnana vo vyrobnej spolocnosti od roku 2009, na dobu neurcitu, v decembri 2010 som nastupila na MD,v oktobri 2013 chcem nastupit do zamestnania , syn ma 2,5roka.
Ziadam zamestnavatela o upravu pracovneho casu nasledovne od 8. do 15 hod,nato mi zamestnavatel odpisal ze pracu vykonavaju zamestnanci od 6.hod a nechce mi vyhoviet, nakolko tomu brania vazne prevadzkove dovody spolocnosti.

Medzicasom sa este zrusilo moje povodne miesto a firma ma pocas mojej materskej dovolenky preradila na ine oddelenie, poslali mi zmluvu na moju adresu, ja som kontaktovala personalne oddelenie ze nesuhlasim s tymto zaradenim tak to nepodpisem, pani mi povedala ze to poriesime ked sa do prace vratim.

Co s tym robit?? Moje miesto sa zrusilo, bez konzultacie so mnou ma firma preradila na ine oddelenie, z kvality do vyroby a s upravou prac. casu nesuhlasia . Dakujem za rady, vypoved dat nechcem nakolko inu pracu nemam.

namornicka
13. aug 2013

To, že sa tvoje miesto zrušilo, to sa žiaľ stáva často. Zamestnávateľ urobil sympatické gesto, že ti ponúkol iné miesto. S tým nič nenarobíš, tvoje pôvodné miesto už neexistuje. Ja by som si na tvojom mieste dohodla stretnutie so šéfom/riaditeľom a opýtala sa ho na reálne možnosti, na prípadnú pozíciu kde sa bude dať upraviť pracovná doba, čo ti odporúča. Potom keď sa dohodnete alebo nedohodnete to dáte na papier. Nemá význam si takto dopisovať a nevyjasniť si to predtým ústne. Ak ti práca nebude až tak vyhovovať hľadaj si inú, ale budeš mať aspoň niečo, nedávaj hneď výpoveď. Ja keď som nastupovala po RD tak som volala so šéfkou a hovorila som jej, že chcem skrátiť úväzok na 6 hodín, ona že nie pretože vo firme je veľa roboty, tak som ju prehovorila aspoň na tých 7 hodín, mne aj tá hodina menej denne pomohla a firme to až tak neublížilo, čiže dohodli sme sa ústne a potom sa podpísal dodatok k zmluve. Keby som na ňu hneď vybehla s oficiálnymi listami tak by podľa mňa nebola ústretová, oficiálne by mi odpísala a bolo by. Zváž to sama, poznáš tých ľudí, treba podľa mňa jednať úprimne na rovinu,

157misicka
autor
13. aug 2013

@namornicka dakujem no bohuzial uz ani tych ludi nepoznam, nakolko aj vedenie je ine ☹ no samozrejme sa tam chystam osobne, dakujem za podporu.Ide o to , ze so synom nema kto byt, nemame starych rodicov, nikoho a mm pracuje na zmeny, cize nam vyhovuje skutocne len ten pracovny cas ktory som ziadala od zamestnavatela.
Ak uz mi nebude nijak chciet vyhoviet tak by som bola rada ak by mi dali aspon to odstupne a nebola som k vypovedi donutena ja ☹

mima4
13. aug 2013

@157misicka
zamestnavatel ti moze zrusit miesto, to sa bezne robi a taktiez ta moze aj preradit, ale navrhovana pozicia by mala zodpovedat tvojej kvalifikacii, tvojmu vzdelaniu, cize ak si robila manazerku, nemozes skoncit ako robotnicka.
Co sa tyka pracovneho casu, je to na jeho dobrej voli, ci ti ustupi alebo nie. Kazdopadne na tak malo hodin prace denne si tazko najdes slusnu a dobre platenu pracu, takze odporucam dat hlavy s manzelom dokopy a najst si pani, ktora pomoze s dietatom. Aj ked skolky dnes su bezne otvorene aj do 17:30, a sukromne aj dlhsie.

mima4
13. aug 2013

@157misicka Velmi pochybujem, ze ti daju odstupne, lebo oni ti davaju nahradu, ty odmietnes... v tom pripade nemas narok na odstupne..

157misicka
autor
13. aug 2013

@mima4 syn je uz do skolky prijaty a na sukromnu skolku peniaze nemame 🙂 mne o plat vobec nejde ale samozrejme dakujem za odpovede

mima4
13. aug 2013

@157misicka ak sa smiem spytat ake povolanie vykonavas?

m.i.r.i
13. aug 2013

ako pise mima..vsetko je koser ako to mas....miesto mozu zrusit,teba preradit na miesto adekvatne vzdelaniu a na takej urovni ako bolo to predosle....upravu pracovneho casu vobec nie su povinni odsuhlasit..ono toto je hlavny problem mamiciek..kazda by presne z tych dovodov co ty chcela pracovat kratsie. kedze nase skolky funguju kratsie ako je bezny pracovny cas rodicov..zial, na toto sa v zakone neprihliada...teda je len na dobrej voli zamestnavatela skratit ti pracovny cas...inak si mozes hladat inu pracu...tiez si myslim, ze zial ak chces pracovat, musis si najst nejaky sposob ako sa o maleho postarat...moze ti ho zo skolky vyzdvihovat opatrovatelka, studentka, ktora s nim tu hodinku-dve denne pobudne kym sa ty vratis z prace

mima4
13. aug 2013

@m.i.r.i
inak, tomuto nechapem, hlavne na dedinach...skolka 06:30 do 16:00. Vobec nezohladuje pracovny cas dnesnych ludi, kde aj kopec ludi robi ze od 08:30 do 16:30 ...
V BA su skolky bezne do 17:00 az 17:30 a vela ludi hlavne v deli, v Ibm a podobne maju aj krasne homeofici 🙂

157misicka
autor
13. aug 2013

@mima4 ja som z Trnavy a tiez je tu skolka len do 16.15 takze nic moc, neni to domyslene na tom nasom Slovensku

laska1982
13. aug 2013

Ja mam dcerku uz skolacku, ide do druhej..mm tiez pracuje na tri zmeny...a druzina je len do nejakej 16.30 ... takisto mam problem najst si pracu... je to na figu toto...drzim nam palce, aby sme nasli kazda co hladame 🙂

157misicka
autor
14. aug 2013

@namornicka
@laska1982
@mima4
@m.i.r.i ahojte, mam pol roka do konca poberania rodicaku, ak by som to so svojim zamestnavatelom este natiahla kym nebude mat syn 3 roky a potom by sme sa dohodli ak sa podari 🙂 na vypovedi z jeho strany z org. dovodov a odstupnom, vycerpam dovolenku a budem chciet ist na urad prace ak nebudem mat inu pracu,ovplyvnilo by tieto moje kroky nejako to ze by som teraz mala pracu na par hodin denne u ineho zamestnavatela???? Zaujima ma ci to ovplyvni nejako vysku davky v nezamestnanosti po tych 3 rokoch mojho dietata, ktora by sa mi inak ratala podla platu u predosleho zamestnavatla co je logicky viac....fuuuuha...no snad som sa dobre vyjadrila, este neviem ani ako to je s odvodmi pocas prace na dohodu, ci skrateny uvazok, nevime ako mozem pracovat pocas rodicaku.. no dakujem za infosky 😎