Uplatním sa ako sestrička pri novorodencoch?

1. jan 2024

Ahojte, potrebujem poradiť. Moja rodina nie je vyslovene ambiciózna, robili by čokoľvek za čo sú peniaze a kamaráti tiež nemajú 'vysnené povolanie'. Preto som si prišla po radu sem 🙂
Chystám sa po strednej na vysokú školu odbor ošetrovateľstvo. Bc sa študuje 3 roky, ak dobre viem po ňom už môžem pracovať ako sestra. Chcem si dorobiť aj Mgr a špecializáciu na neonatológiu. Uvažujem, že kým budem bez detí a kým budem vládať, budem pracovať s novorodenecami a neskôr ako staršia by som sa možno chcela zamestnať v ambulancii pri lekárovi.
Nesledujem trh práce, keďže ešte študujem a nebol dôvod ale zaujíma ma aké je podľa vás uplatnenie v tejto oblasti? Resp. mám ísť podľa vás do toho?

lija22
1. jan 2024

Ahoj. Nie som z fachu, ale vyzera to tak, ze sestier je velmi malo a teda tvoj plan z pohladu trvalej prace by mal fungovat.
K prvej casti tvojho textu. Je fajn, ze ajnapriek tomu, ze nemas okolo seba ambicioznych ludi nenechaj sa strhnut dole a chod za svojim cielom.Prave ty im budes inspiraciou. Drzim ti palce

nikpa
1. jan 2024

Zdravotníckeho personálu je stále málo. A budeš mat viacero možností, môžeš robiť v ambulancii, v nemocnici, na súkromnej klinike... Prácu si určite vždy nájdeš.

daniela2202
1. jan 2024

Plán máš pekný, ja ponuky práce sledujem, a sestry chýbajú veľmi 😊👍

nika185
1. jan 2024

a strednu máš zdravotnú? lebo ošetrovateľstvo môžeš študovať už len zo zdravotky, keď máš, tak do toho, je nás málo

anavixy
1. jan 2024

@nika185 to odkedy? NaVŠ sa uz neda studovat osetrovatelstvo z ineho nez strednej zdravotnickej? 😵 ved to by bol sialeny krok

Autorka, vizia je to perfektna, ale stale je to len vizia, neupinaj sa na nu do bodky 🙂 moja vizia cele 4r na gympli bola ze budem psychologicka, kazdy to vedel, aj castusku na stuzkovej som mala taku 😅 a aj som sla na psychologiu do Brna, kde som zistila po 2r ze toto fakt nie je ono… proste ma to tahalo inam. Teraz pracujem ako sestra na novorodeneckom 🙂 nemam ani mgr ani specializaciu zatial, mgr som doslova vzdala z osobnych dovodov, specializaciu som zatial neriesila ale chcela by som, ked bude dcera vacsia.. kazodpadne je to pre mna uplne dream job! Milujem tu pracu, nemenila by som a aj po RD sa vratim spat do nemocnice, nie na amb, odporucam kazdemu a to co sa tam naucis ti v zivote pomoze neskutocne, co je pre mna jedna z najhodnotnejsich “veci” na tom celom. Niet nad to nebyt pos*ata z vlastneho dietata 🤪 a ano ano ano sestier je malo, vsade, ale teda u nas na novorodenecke niekoho zohnat je nadlusky vykon. Ale pozor, praca na novorodeneckom nie je len o nunu vonavych babatkach, ako si to vacsina ludi mysli. Sestry nastupuju k nam na odd, zdrzia sa par mesiacov a utekaju kade lahsie.. okrem tych nunu babatiek su tam aj babatka ktore bojuju o zivot, o ktorych zivot bojujes ty, take, ktore boj prehraju, ale co viac, su tam mamicky s casto nerealnymi ocakavaniami (par dni dozadu sa napr jedna stazovala ze ona musela so vsetkym chodit za sestrickami a sestricky mali pritom v nocnej zapalenu sviecku a uvareny caj, hm..), s ktorymi zmietaju hormony, kazdy tvoj pohyb vnimaju ako utok.. a nie je nic viac demotivujuce ako ked sa ty snazis ako blazon a aj tak sa vo forach docitas len to ake ste hrozne odd 🙃 nuz a to je aj tym, ze v zdravotnictve pracuju skusene ale vyhorene sestry, ktore proste uz svoju pracu nerobia ani s nadsenim ani s laskou, ale robia ju a kedze ich nie je za koho vymenit, budu ju robit az kym samy neodidu… takze ano ano ano pod do toho, sestry je treba vzdy a vsade a rozhodne si budes moct vyberat a ked zistis, ze nejake odd nie je zrovna tvoja parketa, mas na vyber dalsie…🍀🍀🍀

autor
1. jan 2024

@nika185 nemám zdravotnú ale platí to len pre externistov. Ak chceš ísť študovať VŠ externe odbor ošetrovateľstvo musíš mať strednú zdravotnú a byť zamestnaná v zdravotníctve. Ak nemáš, môžeš stále študovať ale dennou formou.

@anavixy sestrička na gynekológii mi tiež rozprávala, že pracovala na neonatológií ale musela si dať "pauzu" a zamestnať sa v ambulancii na gynekológii, keďže to psychicky nedávala. No hneď ako sa dá do poriadku, chce ísť späť, lebo to nie je zamestnanie ale poslanie 🙂 Samozrejme neupínam sa na to, len mám rada premyslené veci a tzv. plán aj do budúcna. Ten plán sa môže zmeniť ale potrebujem ho aby ma to motivovalo ďalej 🙂

vkatush
1. jan 2024

@anavixy ja len že obdivujem tvoju prácu 🖤 a ja som mala presne opačný "problém" so sestričkami na novorodeneckom. S malým sme boli týždeň, takže sa pri nás prestriedali tuším všetky a nemôžem jedno krivé slovo povedať, boli úžasné, ľudské, milé, nápomocné a ja si na čas v pôrodnici spomínam fakt ako na nejaký wellness 😂
Tiež som bola 4 roky gympľa presvedčená o medicíne, aj prijímačky som urobila, ale nenastúpila som, lebo ... Ani neviem. Teraz, keď mám malého, si aj poviem, že škoda, že som nešla tým smerom, chcela som zameranie deti (alebo onkológia).

luteam
2. jan 2024

Ahoj ja ta len chcem podporit, tvoj plan je super! A je v pohode zrealizovatelny. Samozrejme uvidis ci naozaj ti sedi prave to novorodenecke, ale myslim si, ze ked uz teraz po tom tuzis a si motivovana to robit tak ta to len tak neprejde a nenechas sa znechutit 🙂 drzim palce nech si spokojna a nech ta nic neodradi od studia a vykonu tohto krasneho aj ked tazkeho povolania

ibatanecnica
2. jan 2024

@nika185 nemusí mať zdravotku, podmienky sa zmenili.

sss777
2. jan 2024

@anavixy
Krásne si to napísala. Nech sa darí aj naďalej

oslo1
2. jan 2024

Som sestricka, je Nas Malo. Budes si moct vyberat, kde chces pracovat.

ibatanecnica
2. jan 2024

už aj externe môžeš študovať bez zdravotky, treba si pozrieť podmienky na konkrétnej škole. Držím ti palce, ja som tiež zdravoťáčka a idem si hľadať nejaké ,,fajn miestečko,,. ponúk je.

nika185
2. jan 2024

@ibatanecnica čo ja viem teraz brali posledný rok takto z inej školy ako BB tak aj Nitra, NZ aj BA