Ukončenie práce na dohodu

favzuzana
29. mar 2017

Prosim o radu. Som nezamestnana a pracujem na dohodu. Ale chcem skoncit. Mozem si dovolit dnes povedat,ze zajtra nepridem? Treba aj nejaku vypoved napisat? Kto ma skusenost,prosim poradte. Dakujem......

alenah31
29. mar 2017

@favzuzana nie...aj pri Dohode o prac. činnosti je treba dodržať výpovednú lehotu, ktorá je pri dohode 15 dní a začína plynúť dňom podania výpovede. Alebo treba ukončiť Dohodu dohodou k určenému dňu, ale s takýmto ukončením, musia súhlasiť obe strany - aj zamestnanec aj zamestnávateľ. Presné info nájdeš v ZP § 228 a § 228a🙂

emarekova
29. mar 2017

@favzuzana nemam odpoved na tvoju otazku,ale si prosim pri dohode vedena na upsvar?

alenah31
29. mar 2017

@emarekova môžete byť evidovaná na úpsvar a zároveň aj pracovať na dohodu. Ale Vaša odmena za prácu nesmie prekročiť 148,57 € za mesiac.

emarekova
29. mar 2017

@alenah31 dakujem,a keby nechcem byt evidovana na urade musim nieco doplacat?ved oni tiez nieco odvadzaju,ci to je len minimum?

alenah31
29. mar 2017

@emarekova No ide hlavne o hradenie zdravotného poistenia - je povinné a ak nie ste evidovaná na úrade práce, ste povinná hradiť si ho ako samoplatca ak napr. pracujete na "dohodu o vykonaní práce", kedy sa spravidla nepracuje každý deň. Ak pracujete na "dohodu o pracovnej činnosti" (maximálne 10 hodín týždenne), zväčša za Vás zamestnávateľ hradí poistné (odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne) za každý deň. Je dobré opýtať sa na to zamestnávateľa, aby ste vedeli, či ste v prípade vyradenia z evidencie povinná doplatiť zdravotné poistenie.

emarekova
29. mar 2017

Dakujem. V pondelok nastupujem do prace,tak som zvedava. Neviem ani o aku dohodu sa jedna..pracuje sa pondelok-sobota..Zatial som este na rd do 23.4.

favzuzana
autor
29. mar 2017

@alenah31 Dakujem. To ma nenapadlo,ze je tam bude vypovedna lehota....

alenah31
29. mar 2017

@emarekova Najlepšia je Dohoda o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom - čiže budeš vyplácaná mesačne za vykonanú prácu, zamestnávateľ za teba normálne platí odvody - osoba, ktorá má uzavretú dohodu s pravidelným mesačným príjmom, má sadzby odvodov do Sociálnej poisťovne rovnaké ako riadni zamestnanci (zamestnanci, ktorí majú so zamestnávateľom uzavretý trvalý pracovný pomer). V prípade PN či OČR budeš mať nárok na náhradu príjmu. Ale napr. nemáš nárok na dovolenku alebo tzv. péčka.

alenah31
29. mar 2017

@favzuzana veru aj tam je...síce len 15 dní, ale je to taká "ochrana" zamestnávateľa, aby mal čas nájsť si za teba náhradu. Ale ak sa na odchode dohodnete (určite písomne) tak končíš dňom, ktorý si v tej dohode uvedieš a on ti to súhlasne podpíše.

favzuzana
autor
29. mar 2017

@emarekova ano som na urade. U zamestnavatela mam zmluvu na dohodu,ze robim 60 hodin mesacne. Ostatne mi dava bokom,kedze robim ovela viac.

emarekova
29. mar 2017

@alenah31 dakujem 😘

favzuzana
autor
29. mar 2017

@alenah31 ale mozem to riesit marodkou?

alenah31
29. mar 2017

@favzuzana áno môžete - výpovedná doba sa o dobu trvania PN v tomto prípade nepredlžuje.

favzuzana
autor
29. mar 2017

@alenah31 super,dakujem za rady.