Účtovníctvo - kurz, práca

6. sep 2023

Dobrý deň, momentálne som na materskej dovolenke a dosť premýšľam nad tým, že sa do starej práce po skončení materskej už vrátim nechcem. Rozmýšľala som nad tým, že by som si urobila akreditovaný kurz účtovníctva - kompletný. Potom by som si chcela nájsť ešte popri materskej nejakú prácu z domu aspoň na polovičný úväzok/dohodu, aby som nabrala aspoň ako také skúsenosti, nakoľko táto oblasť je pre mňa nová. Nemám problém sa učiť novým veciam a pracovať na sebe. Po materskej by som sa teda tejto oblasti venovala už na full time. Preto ma zaujímajú reálne skúsenosti s touto prácou, platobné podmienky a možnosť kariérneho rastu. Je mi úplne jasné, že na začiatku ten plan asi bude menší, ale práve preto by som rada skúsenosti naberala počas materskej.

Ďakujem pekne

gemerka17
6. sep 2023

Je tu o tom napísané dosť, stačí trosku poogolit. Účtovníctvo je o tom, že sa veľmi sama vzdelavas a makáš na sebe počas kariéry, čo znamená, že ty musíš byť iniciativna. Keby si nemala problém pracovať na sebe tak už veľa informácií vieš. V tejto oblasti ti nikto popod noštek nič neprinesie.
Čo sa týka kurzov je ich veľa, čo znamená, že je aj vela absolventov. Ak si po kurze nájdeš prácu, budeš mat veľké šťastie. Po kurze prakticky nič nevieš a si bez praxe, čiže dostať príležitosť sa nepodarí každému. Na homeoffice zabudni pekných pár rokov. Ten môžeš mať keď budeš mat prax, vedomosti a budeš zamestnaná vo väčšej firme. Čo sa týka platu, tak pozri profesiu.

peter0123
6. sep 2023

@gemerka17 100% súhlas. Neviem prečo si niektoré myslia, že účtarina je ako med lízať

autor
6. sep 2023

@gemerka17 ďakujem Vám za odpoveď. Na svoju obranu len poviem, že som o tom začala práve rozmýšľať, to neznamená, že si informácie nehľadám aj inak ako tu na fóre. A prepáčte, ale naozaj si nemyslím, že za to že sa pýtam na reálne skúsenosti ľudí to znamená, že si malo zisťujem informácie alebo že mám problém na sebe pracovať. Ja si absolútne nemyslím, že je to ľahká práca, dokonca som presvedčená o tom, že moja momentálna práca je omnoho jednoduchšia. Ale to neznamená, že chcem ísť ľahšou cestou.

autor
6. sep 2023

@peter0123 ja si to teda vôbec nemyslím.

peter0123
6. sep 2023

Pracujem v odbore cez 25rokov, za tú dobu stretla jednu jedinú kočku ktorej to vyšlo,ale makala v kancli ako junior účtovník do večera aj víkendy

luccija
6. sep 2023

Úprimne z kurzu, keď si s tým nikdy nepracovala budeš mať problém si nájsť prácu nie to ešte na začiatok pracovať z domu.Su to roky praxe, skúsenosti stále nové zmeny...a firmy chcú hotového človeka.Ale skús certifikát Ti nikto nevezme a uvidíš....naučíš sa niečo nové..

simca06022011
6. sep 2023

Účtovníctvo na ho ti žiadna firma ako začiatočníkov nedá. Keď tak sa pozeraj po nejakej administratívnej pozicii (posile) do účtovných firiem, alebo najskôr nejaké administratívne pozície. Táto predstava ako opisujes veľmi realna nie je ale zase nie je vylúčená táto profesia pre teba.
Kurz, zákony, účtovné prípady reálne sa tiež dajú nacvičiť, neviem ako momentálne ale aj demoveezie programov bývali dostupné.
Poznám také " extrémistky" ze fakt spravili kurz, zivnost a vzali 2 firmy a učili sa v pochode. Doslova.
K otázke: plat podľa pozície a obsahu práce od minimalky hore, zivnost podľa šikovnosti. Kariérny rast?? No ak budeš v nejakej firme kde majú viac stupňov účtovníkov možno... inak je tvoj kariérny rast skoro o tom, čo vieš a co všetko "robis". Pripadne ci si v účtovnej kancelárii začiatočník co rozriedi doklady, náhody určite agendy a potom tom iekto ďalší prevezme, alebo si ta co robí vyššie prace, alebo dokonca ta co urobí všetko samostatne až po " konečný produkt". Niekde sa účtovník využíva aj na poradenstvo, finančné analýzu... Ak ma na to vzdelanie, vedomosti - môže sa to brat tiež sko iný level. Pripadne asistent audítora/ audítor ( zase iné podmienky). Certifikovaný účtovník z komory uctocnikov ( pozor nie cus) tiež možnosť....

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaela412
6. sep 2023

Ja robím účtovníčku vo firme 10 rokov. Prišla som tam rovno z výšky, lebo predchádzajúca účtovníčka mala veľké zdravotné problémy. Strednú som mala obchodnú, takže základy boli čo mi pomohlo veľmi. Všetko som sa učila tak za pochodu, niečo mi predchádzajúca účtovníčka vysvetlila no bolo to veľmi málo, lebo potom išla do nemocnice a žiaľ aj zomrela. Teraz by som si chcela založiť živnosť a robiť popri práci aj účtovníctvo iným z domu, nie len tu v jednej firme. Učiť sa pri tomto treba stále. Vkuse sa niečo mení. Sem tam na nejaké školenie idem, ale baví ma to

kvetinka75
6. sep 2023

@peter0123 pretože to mnohí tak prezentujú, veď všetko ide cez PC a program. Stlačíš gombík a ide to, čo je na tom také zložite? Ale také predstavy môže mať len ten, kto s tým nerobí.
@janka2000 lenže nie je kurz ako kurz. A to môže napísať iba ten, čo vôbec do účtovníctva nevidí. Mali sme v robote pár kolegýň s kurzom a nakoniec sme zobrali takú, ktorá mala obchodnú.

subartic
6. sep 2023

@janka2000 ale účtovníctvo je špecifické, na kurze , ani 10 tich sa ho nenaučíš natoľko aby si vedela sama pracovat ihneď a zarábať. A ak to niekto urobí , zväčša je to katastrofa.

katarinaba
6. sep 2023

@janka2000 problem nie je v tom, ze je odporucane robit si kurzy. Problem je, ze odporucaju prave kurzy uctovnictva. Uctovnictvo nie je o tom, ze sa naucim "ma dat a dal" - je to o tom, ze clovek potrebuje prax. A uz vobec nie robit z domu po kurze. Prave tu pani vysvetluju, ze to nie je o tom urobit si kurz. "Normalne" uctovnicky maju minimalne obchodnu akademiu, kde tri roky studuju uctovnictvo. A aj tak maju v praxi problemy. Ja som popri obchodnej akademii chodila do uctovnej kancelarie a aj tak som po skole nebola schopna pracovat sama.
Za mna by uctovnictvo malo byt viazanou zivnostou, takto to robi hocikto, bez poriadneho vzdelania a praxe. Berie nezodpovedajucu odmenu, co znizuje prijmy aj "poriadnym" uctovnikom.
A v neposlednom rade - je to sustavne vzdelavanie, zakony sa menia neustale, co platilo vcera, dnes uz neplati. Mam vyse 20 rokov prax, ale aj tak sa stale stretavam s novymi vecami. A ze je to narocne casovo - dodrzovat terminy, to stoji za riadne zvazenie. Ja milujem svoju robotu, ale keby som sa mala znova rozhodnut, uz by som do toho nesla. To je na zaciatku mesiaca sama mzda, potom uctovanie do 25-teho - kazdy mesiac. Pride januar - miestne dane, januar - marec to su len rocne zuctovania, danove priznania. Kazdy mesiac DPH-cky (niektore firmy to maju aj s tromi vykazmi). Je to casovo narocne si vsetko planovat - teraz nemozem lebo tento termin, potom nemozem, lebo ten termin.
Takze ked sa povie KURZ, treba povedat aj to cele pozadie, co za uctovnictvom stoji.

kvetinka75
6. sep 2023

@katarinaba neviem prečo je to účtovnictvo v praxi takto zjednodušované medzi tými, ktorí s tým neprišli do styku. Veď to nič nie je, naučíš sa má dať , dal , zopár poučiek, naštuduješ zákony a ideš... Ja len žasnem nad týmto.

katarinaba
6. sep 2023

@kvetinka75 ja to tiez nechapem. A hlavne tu na MK, ked sa pytaju na pracu na doma - uctovnictvo, sa mi nozik vo vrecku otvara. Doma sa da tak zaklad robit, zakladne uctovanie. Ved clovek potrebuje poriadny PC, tlaciaren, nabytok, kam da sanony. Ja som tiez makala aj doma, ale gro roboty sa vzdy robilo v kancli. Kde je na to priestok a klud. Kde mam vsetko po ruke. Doma ano, pokial mam na to izbu, kde si spravim kancel. Dlasi mytus o praci doma.

autor
6. sep 2023

@katarinaba ďakujem vám veľmi pekne za názor. Ako som písala ja nemám o tej práci predstavu, že je ľahká. V poriadku, rozumiem, že moja predstava nájsť si niečo na začiatok z domu je mylná, rešpektujem to. Ale zároveň ako sa teda dostatočne vzdelávať, keď by prácu chcem robiť a poriadne, pokiaľ je kurz nedostatočný? Okrem praxe.

kvetinka75
6. sep 2023

autorka - istý čas sa dalo študovať aj externe na OA, neviem ako je to teraz a aká bola kvalita vzdelávania takýmto spôsobom
Ale ak má človek už primerané vzdelanie, tak už len prax a prax a prax.

zojazoja
6. sep 2023

Narovinu.V živote nikdy by som nedala robiť uctovnictvo niekomu kto ma len kurz. Spýtaj sa niekoho v reálnom živote kto uctovnictvo robí čo si o tom myslí. Konec debaty. 🙂

katarinaba
6. sep 2023

Netusim co dokazu na takych kurzoch ludi naucit. Skus si najskor na profesii pozriet ponuky prace - uctovne kancelarie, ktore beru ludi bez praxe a obvolaj ich, ci by boli ochotny zamestnat ludi, ktori sa naucili uctovnictvo na kurze a nemaju prax. A uvidis, ci budes vobec schopna si nejaku pracu najst. Ja som popri skole zacinala ako "dievca pre vsetko" - vsetku najhorsiu robotu dali robit mne. Vela z toho sa dnes uz nerobi, cize budes musiet sadnut a uctovat. Ak tam bude niekto, kto ta bude zaucat, tak fajn, ale chce to ozaj vela casu. A tym zaciatkom su adekvatne aj mzdy.

subartic
6. sep 2023

@zojazoja no tak to si edna z mála. Pretože mnohí pozerajú na jediné kritérium a to je cena.

kvetinka75
6. sep 2023

@subartic u nás sme si to isté povedali po dvoch zlých skúsenostiach so ženami s kurzom. Chceli sme im dať šancu, ale bola to čistá katastrofa.

simonah73
6. sep 2023

autorka je na stvorrocna skola z maturitou, vazne si myslis, ze Ti da kurz este k tomu pri materskej tolko aby si si nasla vhodnu pracu, ktora by Ta uzivila? ja mam este vtedy to bola SEŠ, po skonceni som takmer cely cas ak neratam kratkodobu brigadu kym som si nasla po skole pracu a potom asi rok vo firme ktora predava uctovny softver pracovala ako uctovnik. ked pred 11r znizovali pocas mojej materskej stav vo firme a dostala som vypoved som mala velke obavy otvorit si zivnost ci to zvladnem jednak s vedomostami a jednak ci budem mat dostatok klientov, ale mala som stastie na zaciatku a dnes mam pomerne dost klientov aj ked ak by som zila sama neviem ci by to bolo dost na vsetky vydavky a to uctujem cez 20 rokov...

simca06022011
6. sep 2023

@zojazoja mna by zaujimalo, ako zistis ze uctovnicka, dajme tomu 30-40-50r ku ktorej prides do kancelarie, ma iba kurz? alebo ma uctovnicke vzdelanie. Podotykam uctovnicke. Lebo ekonomicka fakulta, a podla mna ani OA, vobec o tom nevypovedaju. Mame na vs ludi, co ucto nemali vobec, titul mozu mat z uplne inych oborov/dokonca skol, a ked, tak sa o ucto nezaujimali, presli Eckom, Dckom... a vybavene. Alebo este su rozne kupene certifikaty. (a nie vyryvacne sa pytam, normalne ma to profesionalne zaujima :D)

kvetinka75
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katarinaba
6. sep 2023

@simca06022011 OA sa ukoncuje maturitou, ktorej sucastou je aj samostatna pisomna praca z uctovnictva a aj teoreticka cast v ramci ekonomiky - cize si overis maturitnym vysvedcenim. A z VS mas diplom, tiez ktoru fakultu vystudovali.

simonah73
6. sep 2023

@simca06022011 no ak to nezistis hned z odpovedi na Tvoje otazky, zistis to po prvej kontrole napr z danoveho uradu....

subartic
6. sep 2023

@simonah73 ani po prvej kontrole to nezistíš . Kontrolujú sa predovšetkým dane a nie účtovníctvo .

kvetinka75
6. sep 2023

@subartic dá sa to zistiť aj podľa správne smerovaných otázok.

simonah73
6. sep 2023

@subartic to je sice pravda, ale ak nieco zle uctuje, tak to moze mat dopad aj tam...

simca06022011
6. sep 2023

@kvetinka75 UCTOVNICKA, ja sa pytam klienta, ako vie, ze ze pride k niekomu ze je dobry uctovnik.
@simonah73
@katarinaba ok, beriem, len nastastie mame kopec uctovnikov , ktori su perfektni aj bez toho diplomu. CIze toto urcite nie je jediny vhodny vyber. Ale len orientacne som sa pytala 🙂 Ja to akceptujem, kazdy si moze vybrat, ale celkovo JA som skepticka co sa tyka uctovnictva zo SKOLY, podplozenho vysvedcenim, alebo neviem cim. POdla mna PRAX je zaklad. A mam to z praxe, kedze som naozaj z uctovnickej rodiny. Sirokej, cize nie len ja a mama, ale komplet z oboch stran rodicov mam tam uctovnikov, ktori to robia 30-40rokov, niektori v komore, ini "len" s VS, moja mama napr. ma len gymnazium a kurz a ma uctovnu kancelariu, v zivote sme nemali problemy s kontrolami ;) naozaj ide o sikovnost a zaujem ludi a velmi dobry uctovnik, musi chapat vsetky tie "kanaly" a nejak prirodzene sa v tom hybat, ibak sa bude trapit. Nedovolila by som si strasit kohokolvek = NEROB TO, nechod do uctovnictva, nemas OA/Ekonomicku VS (mimochodom xy ludi z tade ucto nevie, absolutne, nevedia ani len co orbit s fakturou ked im pride do ruky a posadia sa k pc)

kvetinka75
6. sep 2023

@simca06022011 tak ak je to nejaký potencionálny budúci zamestnávateľ, tak predpokladám, že už nejakú účtovníčku má a tá bude robiť výberové konanie. Ak nie, tak rozhodním siete. Neviem si predstaviť, že by som začínala podnikať v nejakej oblasti a účtovníctvo by som nechala robiť niekomu, koho len tak ssama vyberiem, keď ho neovládam. Na každom pohovore, na ktorom som bola - pokiaľ sa jednalo o účtovníctvo, bola vždy ekonomka alebo účtovníčka.
Strašiť nestraší nikto tých ľudí. Ale ak chce byť v tom človek dobrý, sám musí chcieť a neustále musí na sebe pracovať. Čo mnohým ľuďom chýba a potom to tak aj vyzerá
A veľa ľudí to zľahčuje.
U muža v robote majú tiež jednu s kurzom a každý mesiac má niekto problém s výplatou. Pretože niečo ,,prehliadla,,