Učiteľka v školke na živnosť?

17. aug 2020

Baby poraďte dostala som ponuku do škôlky buď na TPP, alebo na živnosť.V čom budem znevýhodnená, ak budem na živnosť gastrolístky, PN...viem, že strácam výhody zamestnanca.Aky typ živnosti sa otvára, keď nemám pedagogické vzdelanie som z toho zmätená.
Na TPP je plat 850 eur, živnosť 950 eur v čom sú hlavné nevýhody práce na živnosť?

simca06022011
17. aug 2020

Je tu tema o tomto... praca na zivnost a praca na TPP. Najdi si.. minuly tyzden sa to tu rozoberalo.

miskooo1987
17. aug 2020

To je vôbec legálne? 🙂

chcú ta len a len ojebat... znížis si dôchodok.... zlomis si nohu a si v prkenku... náhodou budeš chcieť na materskú a si v prdeli...

Ak na živnosť tak 1150 EUR.

mimka795
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luulinkaa
17. aug 2020

Keď je rozdiel 100 euro určite sa ti to neoplatí, možno tak na prvý rok, ale ja by som do toho určite neisla,jedine na tpp.

autor
17. aug 2020

@simca06022011 myslíš tu kozmeticku co ste povedali, že je to závislá činnosť a protizákonné?
@miskooo1987 na materskú nepôjdem, do dôchodku to robiť nebudem nad tým sa nezamyslam.Keby som tak rozmýšľala, že si nohu zlomím to by nikto nemal živnosť😀
@luulinkaa tiež si myslím, že tak na rok pokým neplatim.Viem, že TPP je väčšia istota len ja tu živnosť viem zase využiť aj na iné veci, ktoré chcem rozbehnut

lucka_ke
17. aug 2020

ako živnostník ešte okrem vyššie napísaného nemáš nárok na dovolenku
a ak si nebudeš prvý rok platiť odvody do Sociálnej poisťovne tak ani PN, OČR, príp. materskú... nepočítalo by sa ti toto odpracované obdobie ani do dôchodku, navyše toto má znaky závislej práce, kde by ťa mali jednoznačne zamestnať ako zamestnanca, čiže ešte hrozí pokuta za čiernu prácu

simca06022011
17. aug 2020

ano presme myslim tu temu... lebo tu plati presne to iste (su tam rozpisane aj dalsie veci, ohladom odvodov atd)

miskooo1987
17. aug 2020

K dôchodku— ono do dôchodku sa počíta každý rok... teda teraz získaš nejakých 10 mesiacov že máš príjem 0, a potom od budúceho júla príjem z minima iných odvodov... ono rok ta nezabije, ale 5 takýchto rokov už bude problém (najmä ak si celkovo nizkoprijmova...)

Celkovo, ak chceš robiť takúto prácu, tak by to malo byt výhodné pre oboch... ty tým stratíš všetky výhody zamestnanca a všetky sociálne poistenía, a oni získajú 200 EUR... budeš mat síce v čistom viac... ale iná a väčšia zodpovednosť... si predstav že sa niektorému dieťaťu niečo stane... a bude sa nejaké odškodné platiť... tak zamestnanca to bude stať maximálne 3 príjmy... teba by to stalo celu vysúdenú sumu... a podobne... stane sa niečo tebe v práci... proste máš pracovný úraz... v jednom prípade máš nejaké nároky, a podobne... v druhom prípade sú to tvoje sracky... atd...

aspinka
17. aug 2020

Ked je rozdiel taky maly urcite na TPP so zivnostou by som suhlasila keby sa suma vyrazne líšíla 😉 žial zamestnávatelia su teraz velmi vychcali a chcu vytlc za malo penazi vela muziky a ty si potom rob co chces v pripade, ze ochories, mas chore dieta a pod...

lucka_ke
17. aug 2020

@miskooo1987 súhlasím, pôjdeš na PN a do týždňa s tebou zrušia zmluvu a nájdu si niekoho namiesto teba

makova333
17. aug 2020

Videla si ako dopadli ti chlapci "zivnostnici" ked vybuchol dom v Presove? Presne toto je jedna (a nielen jedna) z tych nevyhod akoze zivnostnikov.

hettinka
17. aug 2020

Ako živnostníčka nemáš ani dovolenku, keď nerobíš, príjem 0€
Za 100€ rozdiel sa to neoplatí. Radšej chod pracovat ako zamestnanec.

s_a
17. aug 2020

Tak to som ešte nevidela 100€ rozdiel medzi zivnostou a tpp.. to sa ti určite neoplatí

miskooo1987
17. aug 2020

@s_a ono nie je 100 EUR... ono v prvom roku to je 600 EUR vs 855 EUR čistého... v druhom roku je to 600 vs 700 čistého (ale sociálne krytie z minima)

hettinka
17. aug 2020

@miskooo1987 lenže cez prázdniny, v prípade, že je škôlka zatvorená, alebo je menej deti, aj 2 mesiace môže mat na živnosť nulový príjem. Takze ak si plat zrata za rok + ďalšie benefity, stravné, pripadne odmeny, tak v pripade živnosti môže byt aj stratová.

miskooo1987
17. aug 2020

@hettinka jasne... to môže... ja som absolútne proti... ono férové by bolo možno dat 90% superhrubej mzdy. Trieda niekde rádovo 1050 EUR na živnosť. My v práci napríklad tým čo majú živnosť dávame 90% superhrubej mzdy plus ale v zmluve je štandardná dostupná doba (2mes) plus majú nárok na 20 dni dovolenky, ktorá sa prepláca. Ale áno v prípade že idu na PN tak majú smolu... dostanú almužnu od sociálny...

autor
17. aug 2020

@miskooo1987 tiež som viac za TPP, keď opomeniem inú činnosť, ktorú robím a vedela by som použiť zivnost teraz to robím cez rodinu.Ak by som bola na živnosť môžem odísť zo dňa na deň?muž hovorí, že majú v práci ľudí na živnosť a je tam klauzula o 30 dňoch vyp.lehoty, alebo ako to nazvať.Bolo už málo času veľa otázok ma napadlo az doma.. cez prázdniny je zatvorene, takže by som nedostala preplatene nič?
@hettinka tiež to tak rátam ako ty aj gastrace sú malé plus a na to, že je to na pár hodín denne plat mi staci, ale tá poznámka, že by radi na živnosť ma vykolajila

miskooo1987
17. aug 2020

Záleží akú budeš mat zmluvu... medzi tebou s tvojim pseudozamestnsvstelom bude obchodný vzťah, a teda závisí od toho ako sa dohodnete...

simca06022011
17. aug 2020

inak gastrace.. gastro listky si vies ako SZCO dat komplet do nakladov a znizit si dan z prijmu. KEby bol ten prijem na zivnost vyssi tak ti to mozno aj vyjde. Ale ten rozdiel je tam minimalny. Zase pri najvyssej sume sptravneho je to tak cca 50EUR mesacne... plus preedpokladam, ze skolka nedava listky, ale poskytuje obedy.

miskooo1987
17. aug 2020

@simca06022011 jasne...a oproti paušálnym výdavkom, tak na účtovníčku potom minie viac ako zarobí...

autor
17. aug 2020

@simca06022011 máš pravdu to ma nenapadlo, že strava sa podáva🙈

simca06022011
17. aug 2020

@miskooo1987 aspon netaraj

simca06022011
17. aug 2020

ono je to jedno, pri takomto mini rozdiele sa to podla mna vobec neoplati...

miskooo1987
17. aug 2020

@simca06022011 v čom... že účtovnícka sa ti neoplatí? Nie neoplatí... ona zjavne nebude mat takmer žiadne výdavky , takze nie, neoplatí...

ukulela
20. aug 2020

To mi hneď napadlo, ze nie len cez letné, ale aj cez zimné prázdniny skrátka nedostaneš zaplatené, lebo nebudeš v práci. V lete minimálne mesiac, niekde dva škôlky zavrete. V zime 3 tyzdne.bjarné prázdniny detto. V škôlke bežné zatvárajú triedy, ked je vysoká chorobnosť ... Kiahne, chrípka, ochorie viac ako polovica detí a u nas zatvárajú triedu a učiteľky na dovolenke. ty by si bola doma bez peňazí.