Mám takúto otázku: Existuje v zákone nejaký bod, podľa ktorého si môj zamestnávateľ odo mňa vyžaduje 2 lekárske pečiatky na celý deň lekárske vyšetrenie alebo lekárske vyšetrenie dieťaťa?
Viem, že mám nárok na 7 dní v roku na seba a 7 na dieťa na nevyhnutný čas. Stalo sa mi však, že som mala žlčníkový záchvat a zamestnávateľ mi akceptoval jedno razítko od všeobecného lekára len na pol dňa, aj napriek tomu že tam lekár zreteľne napísal, že je to celodenné ošetrenie. Taktiež teraz v piatok mi malá vracala tak som išla nahlásiť, že s ňou idem k lekárke. Samozrejme, že zase bolo treba 2 razítka a keďže som nemala kde zobrať druhé, tak som si musela zobrať normálne dovolenku. Má zamestnávateľ na takéto konanie právo? Ďakujem.
stačí ked ti lekár napíše platí celý deň, nemusíš tam zrovna mať 2 razítka
u nas, aj v manzelovej predoslej i terajsej praci to tak tiez platilo, ak si doniesol 2 ospravedlnenky, tak to bolo na cely den, 1 na 1/2 dna...ale to vlastne podla zakona posudzuju laxnejsie nez v skutocnosti by to malo byt, v skutocnosti ti maju ospravedlnit iba ten cas straveny u lekara + cesta tam a naspat...nic navyse... ak si chora mas brat PN, ak je dcera chora OCR
V súlade s ustanovením § 141 ods. 2 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku z dôvodu jeho vyšetrenia alebo ošetrenia v zdravotníckom zariadení. Pracovné voľno s náhradou mzdy mu poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
V prípade, ak si teda vyšetrenie alebo ošetrenie u lekára nemôžete vybaviť mimo pracovného času, zamestnávateľ je povinný umožniť vám na nevyhnutne potrebný čas návštevu lekára, a to v rozsahu najviac sedem dní v kalendárnom roku. Znamená to, že návštevu lekára máte prednostne realizovať mimo pracovného času a len v prípade, ak to tak nie je možné v rámci pracovného času.
Pracovné voľno vám zamestnávateľ poskytne na nevyhnutne potrebný čas, pričom zákonom nie je stanovená (definovaná) dĺžka nevyhnutne potrebného času na návštevu lekára. Je potrebné posudzovať ju individuálne s prihliadnutím na konkrétne okolnosti prípadu.V prípade, ak vám lekár uviedol, že vyšetrenie alebo ošetrenie trvalo celý deň napríklad z dôvodu, že ste absolvovali viacero vyšetrení počas dňa, zamestnávateľ vás nemôže nútiť vziať si v daný deň dovolenku. Dovolenka má totiž slúžiť na regeneráciu vašich pracovných síl a na zotavenie.
Návštevu lekára máte plánovať mimo pracovného času. V prípade, že to nie je možné a zasiahne vám aj do naplánovanej popoludňajšej zmeny, manažér má podľa okolností konkrétneho prípadu zvážiť, ako dlho má prekážka v práci trvať.
Ak by ste išli k lekárovi ráno a museli by ste čakať na ošetrenie do popoludňajších hodín, manažér musí zvážiť všetky okolnosti daného prípadu. Musí vziať do úvahy, aké sú ordinačné hodiny lekára, vzdialenosť ordinácie od vášho pracoviska a podobne.
Ak by napríklad ordinačné hodiny trvali do 15. hodiny a vaša pracovná zmena by bola plánovaná od 14.00 hod. do 22.00 hod., znamená to, že po vyšetrení ste povinná prísť do práce a riadne pracovať, s výnimkou, že by ste boli uznaná za práceneschopnú.
Manažér bol pri posudzovaní prekážky v práci povinný zvážiť ordinačné hodiny lekára a čas, ktorý potrebujete na návrat na pracovisko. Znamená to, že v pracovnom výkaze ste mali mať napríklad dve hodiny prekážky v práci z dôvodu návštevy lekára a v prípade, ak pracovná zmena trvá od 14. do 22. hodiny., tak čas od 16. do 22. hodiny mal byť riadnym výkonom práce.