Titul získaný po 3 ročnom pomaturitnom štúdiu na hotelovej škole. Aké je platové zaradenie pri nástupe do zamestnania? Pomôže vôbec tento titul k vyššiemu platu?
@strapatapupava DiS je diplomovany specialista, to nie je ziadny pofiderny pseudo titul, o com to tocis?
no nie je to akademický titul, takze pochybujem, ze sa na to vztahuju nejake tabulky
Ja mám presne tento titul z hotelky, nemám ho ani v občianskom? Ty máš? Ak sa ma niekde pýtajú na najvyššie dosiahnute vzdelanie tak poviem že je to prvý stupeň vysokej školy, veľa ľudí nevie ani čo to je, netuším ake platove zaradenie myslíš , ja pracuje v kancelárii , na obchodnom oddelení som bola a teraz na logistickom, ťažko na sk zohnat v hotelierstve lepšie zamestnanie , čašníčku ani recepčnú robiť nechcem, na prevádzkara v hotely či lepšej restike chcú viac jazykov ovládať aj viacročnú prax ,ja som teda zakotvila inde, ale v znalostiach mi skola veľmi pomohla
Pracujem na HR oddelení a takéto tituly vôbec neuznávame, ako keby ani neboli ... jedine tituly sú z VŠ a tento nie je
Ja som.v skplstve, mame tabulky. Kolegyna s tskymto titulom je normalne zaradena ako vsetky baby so strednou skolou.
@fokuska Nie je to akademický titul absolventa vysokej školy, ako pristupuje HR oddelenie k takýmto uchádzačom o zamestnanie, či ho "uznáva" alebo nie je vecou firemnej politiky každého zamestnávateľa, aké pravidlá si nastaví a koho pozve na pohovor a koho nie.
Toto vazne nechapem :D ako sa niekto so pseudo DiS zo strednej skoly teda hotelovej akademie moze chvalit ked sa ho spytaju na najvyssie vzdelanie tak povie ze ma prvy stupen VS kde ani nohou nebol za prahom dverí ...to co za kravinu 🤣👌
@judar trošku to odľahčím...tak ako si Boris Kollár môže písať titul Mgr. za absolvovanie vysokoškolského štúdia. 😀 Veď povedať si môže čokoľvek nie?
@natalienka12 Ja ani nikde netvrdim, ze to je akademicky titul absolventa vysokej skoly. Je to neakademicky titul vyssieho stredneho odborneho vzdelania. Je teda vyssie ako maturita ale nizsie ako Bc.
U nas je napriklad rozdiel ci pride elektrotechnik s maturitou alebo technik, ktory po maturite vystudoval dalsie 3 rocne pomaturitne dualne studium a ma DiS - ma hlbsie vedomosti, ma uz prax.
To, ze ma tento titul je fakt. Tam nie je co uznavat alebo neuznavat. Ak HR posudzuje takych uchadzacov rovnako ako tych co maju maturitu alebo vyucny list, tak ok, ich vec. Ale napisat, ze taky titul neuznavaju je dost mimo.
Rovnako ako ked clovek s DiS tvrdi, ze je to prvy stupen VS.
Ten titul osvedčuje ukončené vyššie odborné vzdelanie. Môžeš sa napr. zamestnať v nejakom liečebnom dome, školiacom stredisku..., ktoré bude patriť pod niektorý z ústredných orgánov štátnej správy a tam takáto požiadavka byť môže. Napr. v oblasti štátnej správy, v ktorej pracujem ja (s tvojím odborom nemá nič spoločné) máme požiadavku pre zaradenie do 5. platovej triedy dosiahnuté vyššie odborné vzdelanie alebo I. stupeň VŠ vzdelania. Takže môže sa stať, že sa tento stupeň vzdelania môže "hodiť". Nikdy nevieš... a čokoľvek vieš, nikto Ti vziať nemôže 🙂. Veľa šťastia.
@fokuska jasne, mas pravdu, ale tym “uznavanim” HR oddelenim myslela to, ze ci ho beru ako nieco viac alebo nie, takze zrejme ho beru tak akoby tento titul ani nemal. Niektore typy vzdelania su jednoducho skor na pritaz ako na prospech. Keby som HR specialista a vidim tam absolventa urcitch skol, tak sorry ale okamzite daneho uchadzaca vyradim uz len preto ake ma vzdelanie.
@natalienka12 Tak to bolo potom dost nestastne formulovane. Isteze to nie je porovnatelne s titulom z vysokej skoly. Ale ako som napisala skusenost u nas - ak je to vzdelanie v prislusnom odbore, ktory potrebujeme a jeden ma maturitu a druhy DiS a treti VS (v tom istom odbore) a my mame jedno volne miesto, tak jednym z rozhodujucich kriterii bude napriklad to, ze je pre nas zaujimavejsi DiS a Ing a ak DiS mal dokonca vacsiu prax ako Ing (ktory pocas skoly nerobil a ma teda hlavne teoreticke vedomosti) a DiS praxoval a ma uz aj pracovne navyky a skusenosti, tak by to vyhral ten s DiS.
Platovo sice nerozlisujeme podla vzdelania, ale ide o to, co ti to vzdelanie dalo. A samozrejme naopak, moze prist maturant so skvelymi zrucnostami a skusenostami, vtedy druhemu nepomoze DiS ak on nepreukaze ze je lepsi. Samotny titul ci uz akademicky ci neakademicky nezaruci nic.
Akurat v statnej a verejnej sprave ta zaradi do tabulky - tam je jedno ci mas titul ziskany podvodom a inak si neschopna, alebo mas schopnosti ale bohuzial nemas titul - tam tabulka nepusti.
Pre mna je najľahšie povedať,keď to niekde vysvetľujem a nechápu, čo je to vyššie odborne vzdelanie , tak poviem akoby prvý stupeň vysokej školy len nemám Bc ale Dis, nijako inak sa to porovnať nedá, alebo povedať že nadstavba, určite je to viacej ako mat len maturitu, tri roky vzdelania, praxe, každého pol roka cca 12 skúšok, podnikateľsky plán vypracovať plus záverečné skúšky sú podľa vás nič? Vôbec ta skola nie je ľahká, dva jazyky ovládať, plus prax, ja som mala gympel a bez tejto školy by som sa určite tak ľahko nezamestnala ani nemala take vedomosti z ekonomiky, účtovníctva, prava , komunikácie , marketingu , manažmentu a pod, ešte ako bonus som mala aj prax ,takze som sa naučila variť, obsluhovať a získala prax z kúpeľného hotela, videla toho veľa z hotelierstva na Slovensku lebo nás často brávali do terénu .nemám rada keď ponižujú ľudia tento titul aj školu, skúste si ju sami ukončiť a potom rozprávajte , učila som sa na nej určite viac ako na strednej a vypracovať podnikateľsky plán , urobit 12 skúsok a záverečnú prácu obhájiť je to iste ako bakalárka, aj s komisiou , za mna je toto viac ako nejaká vysoká skola , kam sa dostane každý aj bez skúšok , napr pedagogicka či sociálna práca, kam išlo kopu mojich známych bez skúšok , lebo ich nikam nevzali ,s podplácanim a podobne, ja som riadne urobila na školu prijímačky , vyštudovala tri roky aj ich riadne ukončila , dokonca s vyznamenaním , ja som na to hrdá a píšte si tu čo chcete , v práci znalosti zo školy stále využívam , aj jazyk😀ak by chcem akademicky titul, staci ísť do Čiech si školu dokončiť na Bc jeden rok a dva na Ing., raz to hádam urobím ešte
@ewka0012 To, ze je to najlahsie povedat je jedna vec. Druha vec je, ze ty nemas ukonceny prvy stupen VS.
Nikto ti neberie roky studia, ani jeho obsah, ani to, co si sa naucila. Ale ty mas pomaturitne vyssie odborne vzdelanie, nemas prvostupnove vysokolske. To, ze ty si to prirovnavas ku studiu na VS (skusky, zaverecna praca...), to neznamena, ze je to objektivne tak.
A tiez nikto netvrdi ze nemas byt na co hrda - mas, ved mas titul DiS a ukoncene vyssie odborne studium, to nie je nic. Akurat ze to falosne vydavat za nieco ine nie je spravne.
@fokuska ja som napísala že hovorievam že je to ,,ako” prvý stupeň vysokej školy, že je to podobne, nie že je to ono,to sa mi stavalo pre desiatimi rokmi keď som školu ukončila, že nevedeli presne čo je to za titul,dnes už väčšinou vedia keď poviem vyššie odborne vzdelanie , nadstavba, aj to býva vo výbere z kategórii , keď čosi vyplnam ,keď udávam najvyššie dosiahnute vzdelanie, nechápem prečo Vám tak strasne vadí že to prirovnávam k prvému stupnu vysokej školy , lebo je to podobne , keď si hľadáte prácu alebo niečo reálne vypĺňate , nikto nebude počúvať vaše vysvetlovacky trojhodinové čo je to za titul😂mne na titule absolútne teda nezáleží že ho kdesi musím mat napísaný , ani ho nemám v občianskom , ani nechápem potrebu ľudí mat aj aj na schránke či písať na obálku a podobne😆
@ewka0012 prepac ale prides mi nejak namyslena bo mam dojem ze pises svoj skolsky zivotopis co za neviem ake hroooozneeee tazke predmety si mala kazdeho pol roka za 3 roky :,D jak keby si nieco extra special viacej nez maturitaci 🤣...jaj boze ja som tiez mala xyz predmetov, tazku odbornu prax na tavenie a spracovanie kovov od pilenis lestenia vrtania atd a maturovala som tiez rovnakym principom ako je VS urobit zaverecnu pracu a obhajit pracu pred komisiou-> zhotovit kovovy predmet a napisat podrobnu pracu cez historicke pramene po technologicku cast rovnako ako sa pisu bakalarky :D ...keby sa mam ja gradovat tak jak ty tak som potom diplomovana Majsterka odborneho vycviku lol bo aj ja som dostala k maturitnemu vysvedceniu diplom s dodatkom a a este nejakym kodovsnym listom z obchodnej komory ci z kade to 😂 ty nadradeny maturitny specialista 😂 ....
V jednom musím dať za pravdu @ewka0012 a to, že mnohým ľuďom pojem vyššie odborné vzdelávanie nič nehovorí, resp. ani len netušia, že môže byť aj takýto akoby "medzistupeň" medzi maturitným a vysokoškolským vzdelaním, a tak to chcú takýmto (nesprávnym) prirovnaním ľuďom priblížiť.
Konkrétne u nás vo fyziatrii sa "titulovanie" a "výška vzdelania" menilo dobou a typ vzdelania skôr súvisí s obdobím kedy človek študoval.
V dávnej minulosti sa náš odbor študoval ako 4-ročné maturitné alebo 2-ročné pomaturitné vzdelanie s pracovným zaradením rehabilitačný pracovník ( boli rovnocenné). Približne pred 25 rokmi sa tento odbor úplne zrušil a nahradil ho 3-ročný odbor vyššieho odborného vzdelávania diplomovaný fyzioteraput. A ten zase po niekoľkých rokoch nahradilo už vysokoškolské štúdium prvého stupňa - Bc, príp. ďalším štúdiom druhostupňový Mgr.
V praxi - keby pred vás postavili 3 ľudí, ktorý by mali na menovke len svoje meno bez titulu, a začali by robiť svoju prácu, reálne by ste nespoznali, ktorý z nich je rehabilitačný pracovník, ktorý diplomovaný fyzioterapeut a ktorý Bc. príp. Mgr. (samozrejme záleží individuálne od toho ktorého človeka, jeho vzťahu k štúdiu, záujmu o odbor a prácu ako takú... sami vieme, nie je učiteľ ako učiteľ, nie je kachličkár ako kachličkár a pod. 🙂)
Všetci menovaní z fyziatrie vykonávame tú istú prácu, akurát sme neštudovali v jednej dobe. A úprimne, častokrát "obyčajnej rehabilitačnej pracovníčke" s niekoľkodesiatok rokov trvajúcou praxou nesiahajú dnešní (a častokrát prehnane sebavedomí) Bc. ani po členky.
Čo sa týka platového zaradenia - záleží samozrejme od zamestnávateľa, pracovného zaradenia... Ja pracujem v štátnom zariadení a všetci menovaní (RP, DiF i Bc. a veľakrát aj Mgr.) máme rovnaké platové zaradenie. Plat sa zdvíha len špecializáciou - a tú si v svojom období mohol urobiť každý, čiže rovnako tak môže mať (opäť rovnako vysoký plat) RP, DiF a Bc. či Mgr - špecialista.
Aby som ale neopomenula Mgr. - opäť závisí od zariadenia, ale platové zvýhodnenie za titul Mgr. sa poväčšine uznáva, len ak vykonávajú riadiacu, príp. publikačnú činnosť. Inak majú zväčša rovnaký plat ako tí ostatní v odbore ( uvediem príklad - ak by sa napr. MUDr. uchádzal o miesto upratovačky v automobilke, zaiste by mu zamestnávateľ nepriznal plat prislúchajúci k jeho vzdelaniu 🙂)
A pre zaujímavosť, drvivá väčšina ľudí, bez ohľadu na naše vzdelanie, nás oslovuje "sestrička" 🙂
Na záver - nesúhlasím s tvrdením, že ľudia, ktorí vyštudovali vyššie odborné vzdelanie si môžu (aj keď len akože) nárokovať na vysokoškolský titul. Na druhej strane, ale buďme k sebe tolerantnejší, schopní uznať kvality a odbornosť ktoréhokoľvek z nás, a neznižujme hodnotu práce každého jedného, len tým, či má alebo nemá vysokoškolský titul 🙂
@fokuska pre teba palec hore 🙂
@judar nemám len rada keď o tejto skole hovoria akoby to nič nebolo, nie je to nič, sú to ďalšie tri roky studia a nie len stredná skola, tak isto ako tu baby obhajujú tituly vysokoškolské , tak ha obhajujem tento a preto som napísala ako to bolo u mna , riadne prijímačky , riadne záverečné skúšky, a nie len prijatie bez skúšok alebo ukončenie bez
@judar nechápem načo ma niekto potrebu sa dohadovať o zbytočnostiach alebo niekoho ponižovať, keď ma ani nepoznáš , ako môžeš urážať či robiť si srandu, odpísala som autorke môj príbeh, že mi skola pomohla k lepšiemu vzdelaniu aj k práci , ako vysvetľujem môj titul na pohovore napr. , nepísala som to nato aby tu niekto rýpal
Pri nastupe do akeho zamestnania? Tabulky s platovymi triedami ma statna a verejna sprava. V sukromnom sektore ma kazda spolocnost/firma nastavene svoje podmienky.
Takze tazko ti odpovedat, neviem si predsatvit na aku poziciu v statnej/verejnej sprave sa bude hlasit uchadzac s pomaturitnym studiom na hotelovej skole.
A v nejakom hoteli, alebo praci v prislusnom odbore je to individualne podla zamestnavatela.