Tehotná učiteľka a prezenčné vzdelávanie

nakoni
24. feb 2021

Ahojte, je tu prosím Vás daka tehotná pani učiteľka, ktorá učí prezenčne?
Riešili ste to dáko, alebo normálne pracujete?
Ďakujem 🤰🙂

nafka0483
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinkatinka
24. feb 2021

Ak mas diagnozu, rizikove tehotenstvo, tak PN. Tehotenstvo nie je choroba.

martinkatinka
24. feb 2021

@nafka0483 a ciarka pred alebo.... Vas, mnozne cislo s malym v 🤷 Ale mozno neuci slovensky jazyk.

nafka0483
24. feb 2021

@martinkatinka Je predsa uplne jedno co uci. Necudujem sa potom nazorom na ucitelov, ktore casto citam aj tu. Ked to naozaj funguje takto, ze ani ucitel uz neovlada slovencinu. Ved to je hanba :(

@nakoni Aby som odpovedala aj k teme - co konkretne chces riesit? Obavu pred moznou nakazou? Lebo inak, ak nemas zdravotne problemy a lekar neodporucil PN, tak ano, normalne pracujes.

martinkatinka
24. feb 2021

@nafka0483 dufam teda, ze neuci tu slovencinu, pravdu mas 😉

nakoni
autor
24. feb 2021

Nejdem sa tu hádať kvôli čiarkam a slovám. Som na fóre, kde nie je nevhodné používať nespisovne slová.
Vôbec nepoznáte kvalitu mojej práce a nič o mne neviete, ale už máte svoj postoj.
A tiež som sa nepýtala čo mám robiť, ale či je tu pani učiteľka, ktorá rieši podobnú situáciu.

nakoni
autor
24. feb 2021

@martinkatinka môžete si vydýchnuť, neucim slovensky jazyk.

martinkatinka
24. feb 2021

@nakoni tu nejde o nespisovne slova, ale o pravidla slovenskeho pravopisu.
K otazke si odpoved dostala. Ak mas rizikove tehotenstvo, tak PN, inak jedine neplatene volno alebo vypoved.

aurorastone
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
24. feb 2021

@nakoni To nie je o spisovnom alebo nespisovnom slove. Ze pouzijes slovo rohlik namiesto rozok. To je o tom, ze nevies slovo napisat spravne.

klip0
24. feb 2021

Och zeny, vzdy musite niektore miesto odpovede hladat chyby. Ano ucitelka ma vediet pravopis, ale ved modry kon nieje uradny list a mnoho z nas pouziva nespisovne slová. Ved nemusite sa vyjadrovať nasilu, ak jej neviete poradit. Ci treba zakazdym hladat a upozornovat na chyby druhych aby ste vyzneli lepsie? Ze viete pravopis budu ľudia vidiet, ked budete spravne pisat a nie zbytocne neziaduco hodnotit pravopis inej zeny. Ved nenapisala nejake priserne hrubky, len nespisovny výraz 🤷‍♀️

deedol
24. feb 2021

Nezvyknem sa vyjadrovať k takýmto reakciám, ale teda niektoré ste fakt zvláštne osoby. Pýtajúca sa rieši dosť nepríjemnú situáciu a vy riešite gramatiku. Gratulujem k empatii.

Gramatické okienko:
"Dáky" nie je nespisovné, iba hovorové:
https://slovnik.juls.savba.sk/?w=dáky&s=exact&c...

Áno, "Vy" má byť s malým v.

Čiarka pred "alebo" je OK, ide o vylučovací vzťah.

Keď už chcete riešiť čiarky, tak "prosím Vás" má byť oddelené dvomi čiarkami.

A nie, neučím slovenčinu.

nafka0483
24. feb 2021

@klip0 Z mojich skusenosti - kto pravopis ovlada, tak pise spravne vzdy. Nerozlisuje, ci pise uradny list, ci pise na forum, pretoze uplne automaticky to napise spravne - ma to uz v mozgu tak "zakodovane". Kto neovlada, ten si pri pisani oficialnych veci dava velky pozor, mozno si po sebe necha skontrolovat, ale kym bude inde pisat ako mu pride, tak si to nikdy poriadne nezapamata a nebude to pisat spravne.

nafka0483
24. feb 2021

@deedol 😲 😲 😲 daky je spisovne hovorove slovo, no teeeda, to som v soku teraz.

Ospravedlnujem sa teda ked som ho nazvala nespisovne, zila som v omyle. Dakujem za nove info, poucila som sa.

@nakoni Prepac, este som sa netsretla s tym ze dako je normalne spisovne slovo, nijak raz mi to nejde do hlavy, ale podla prilozeneho linku som nemala pravdu, tak sa ti ospravedlnujem.

basska_b
24. feb 2021

Toľko odpovedí a ani jedna k veci 😂 celkovo: nás učila tehotná učiteľka. Normálne, prezenčne. To bolo ešte dávno pred koronou. Aj moja kamarátka v roku 2018 učila až do pôrodu a to pribrala 25 kg. Keď to niekto "chce dáko riešiť", vybaví si u gynekológa, že mu dá PN...

klip0
24. feb 2021

A ide aj o zdravotny stav ucitelky. Ine je ucitelka s nejakym ochorenim ktora uci prvy stupen alebo MS kde je najviac chorob a ine zdrava ucitelka na vyske. Kazdopadne zhodnoti to gynekológ, vacsina ale da aj na zelanie pacientky. Tj ak sa boji a je jej "trochu zle" necha ju doma

simsalabim
24. feb 2021

@nafka0483 nie je pravda. Pravopis ovladam, na fore nepouzivam makcene a dlzne a sem tam sa mi stane, ze spravim hrubicu, ktoru by mi ruka perom nedovolila napisat. A ciarku tiez sem tam lenivo vynecham. Niekedy je irrelevantne tu riesit pravopis... ano, niekedy mi idu oci vypadnut, ale toto nebol ten pripad. PS Titul mam pred aj za menom 😉

evaachesa
24. feb 2021

Mám dosť ženy .. to vážne? A čo že je učiteľka? Nevidím na tom nič hrozné. Tiež sa takto kľudne vyjadrím na fóre. Určite takto nerozpráva so svojimi žiakmi na hodine. Hlavne že tu na mamičkovskom fóre nikomu nevadí napr. také slovo kojenie...ešte som si nevšimla aby sa nad tým niekto pozastavil že správne je to dojčenie 😏

nistika
24. feb 2021

@evaachesa no to vies hovorovy slovnik pri pani ucitelke to je dnes tabu ale hlavne ze "mrchu" tento mesiac vsetky dostali :D :D :D

nafka0483
24. feb 2021

@simsalabim Ani ja nepouzivam diakritiku, pretoze pouzivam nemecku klavesnicu,nie slovensku. Je rozdiel pravopis a diakritika. Neviem kto este v sucasnosti pise uradne listy a podobne veci rukou, ale neberiem ti to, ze to mas tak, ze rukou napises spravne a na klavesnici nie.
Ja som ciarky niekedy ovladala perfektne, teraz uz nie, pretoze anglictina a nemcina ma ine pravidla a ja uz skoro 10 rokov pouzivam tieto dva jazyky, takze sa priznam, ze v slovencine uz niekedy pochybujem ci davam ciarky dobre. Teda viem naisto, ze nedavam ich uplne spravne.

Myslim si, ze je rozdiel urobit gramaticku chybu a urobit napr. preklep, ale vynechat ciarku.
Ale kedze som bola na omyle a dane slovo je spisovne, tak som sa ospravedlnila, vzdy sa rada necham opravit a poucim sa ak nieco neovladam spravne, aj ked som bola skalopevne presvedcena, ze ovladam. No mylila som sa ocividne.

@evaachesa Ked povies "daky" a "dajaky" znie to takmer rovnako, cize pri ustnom prejave je to jedno. Rovnako ako ked niekto zameni "my" a "mi", napise "prestne" miesto "presne" a pod. Vacsinu takychto chyb v ustnom prejave skryje spodobovanie a to, ze to ludia nevedia spravne napisat odhali az pisomny prejav.
Ine by bolo keby sme hovorili ako spominas ty o "kojeni" co je cechizmus vs. "dojceni", "rohliku" vs "rozku" "chleba" vs "chlieb" - kde aj v ustnom prejave hned pocujes, ze slovo je nespisovne.

nistika
24. feb 2021

@nafka0483 boze nevedela som ze je to mozne na konovi, ale prave ma rozbolela z teba hlava.

nafka0483
24. feb 2021

@nistika Dakujem za info, tak nabuduce radsej necitaj co pisem :( nech ti to rychlo prejde.

simsalabim
24. feb 2021

@nafka0483 na mobile sa mi to stava. A ja osobne vidim rozdiel v tom pouzit hovorove slovo a totalne skomolene - typu “niaky” a pohlavny “vstyk”. To padam do kolien. Akceptujem ale bezne zrozumitelne slova z nareci... ved toto tu vnimam ako babinec a nie vedecku konferenciu...

nistika
24. feb 2021

@simsalabim ale pohlavny vstyk nieje skomolene slovo, to je ked sa mu postavi

nafka0483
24. feb 2021

@simsalabim Ano, aj ja v tom vidim rozdiel. Slovo "daky" som povazovala za rovnaku skomoleninu od slova "dajaky" ako "niaky" "neaky" "nieaky" od slova "nejaky". Dozvedela som sa, ze to viem zle a ze je to hovorove slovo a pise sa presne tak. Takze som sa ospravedlnila.

evaachesa
24. feb 2021

@nistika a ešte keď je ten vstyk "úžastný" 😅

letfenixa
24. feb 2021

@nakoni neviem, či sa pýtaš kvôli korone, ale učila som normálne až do nástupu na materskú dovolenku 6 týždňov pred termínom pôrodu, na ZŠ.

dahra
24. feb 2021

@nafka0483 - slovo "dáky" a väzby "dáko bolo, dáko bude" - juh stredného Slovenska? - pre moje uši bežné. Keď som stretla môjho muža a svokru zaujalo ma ich "voľačo, voľajaký", dobtedy som tieto slová nepoužívala a ani v okolí nepočula. Myslela som si, že sú to pomaly archaizmy. No a nie sú 🙂 Ako v BB ma zaujal výraz u VŠ učiteľa "krepý a tunáka" a v ZA "čosika, akosika".

nafka0483
24. feb 2021

@dahra Neviem, ja som doteraz vzdy vedela tak, ze je to "dajako bolo - dajako bude". Mala som to zafixovane tak, ze "dajako" a "nejako" a ziadne ine verzie nie su spisovne.
Volako a volajaky su, tunaka a cosika som este nepocula, predpokladam, ze spisovne to nebude.

evaachesa
24. feb 2021

Už keď tu máme takéto jazykové okienko ... Ženy a čo hovoríte na slovo KRAŤASE? Ja mám až migrénu keď toto počujem 😵😂