Tehotná študentka a pomoc v hmotnej núdzi

weba
13. sep 2017

Ahojte😃
Potrebujem poradiť v jednej veci.
Som študentkou denného pomaturitneho štúdia s individuálnym študijným plánom.
Momentálne som tehotná a bola som uznaná v hmotnej núdzi. Dostávam 75€ , ale musím vykonávať aktivačné práce 32 hodín mesačne.
Na úrade mi bolo povedané, že aktivačné práce ukončím 6 týždňov pred termínom pôrodu.
Chcela by som vedieť či je možné aktivačné práce ukončiť 8 týždňov pred termínom pôrodu, ale aby som neprišla o peniaze.
Ďakujem.

sasa1983
13. sep 2017

@weba tak toto je tak špecifické, že s otázkou asi exaktne na konkrétny UPSVAR dla bydliska.

traxinka
13. sep 2017

Dobrý deň,

neviem na základe čoho máte tieto informácie, ale v zmysle zákona 417/2013 o pomoci v hmotnej núdzi, konkrétne § 10 ods. 3 musíte odrobiť 32 hodín inakšie Vám bude dávka znížená o 61,60 Eur. Avšak uvedené neplatí v prípade, že ide o člena domácnosti, ktorým je tehotná žena od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (§ 10 ods. 10 písm. e) zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Z uvedeného je zrejmé, že aktivačné práce Vám zo zákona končia 8 týždňov pred termínom pôrodu. Uvedeného sa môžete domáhať priamo na úrade PSVR podľa miesta Vášho trvalého bydliska.

Ale Vaša situácia je vľmi zvláštna, lebo je zvláštne, že ste posudzovaná samostatne a nie ako člen domácnosti s Vašimi rodičmi, taktiež je potrebné uviesť z akých príspevkov sa skladá Vaša pomoc v hmotnej núdzi. Možno potom by moja odpoveď bola presnejšia.

Taktiež, ak by ste bola PN, PN predložíte úradu PSVR a tento Vás počas doby PN nebude aktivovať.

S pozdravom.

Denisa

juliet86
13. sep 2017

V tomto ti neviem poradit. Odkial si? Skus sa ozvat do poradne alexis pripadne kapucini v bratislave pripadne "pre rodinu" z trencina. Plus v kazdom meste je vacsinou cirkevna charitativna organizacia (katolicka charita, frantiskani atd) kde by ti mohli pomoct potravinovou pomocou oblecenim vybavickou atd. Drzim palce

weba
autor
13. sep 2017

@sasa1983 na úrade som bola, len odtiaľ mám informácie, že aktivačné práce ukončím 6 týždňov pred pôrodom. Ale kamarátka mi povedali, že môžem aj 8 týždňov, tak som chcela vedieť viac.

weba
autor
13. sep 2017

@juliet86 ďakujem moc za info. Najbližšie mám Tn.

weba
autor
13. sep 2017

@traxinka Dobrý deň, ďakujem za odpoveď.

Konkrétnejšie:
Mám 27 rokov, nebývam s rodičmi.
Bola mi priznaná pomoc v hmotnej núdzi vo výške 75,10€( 61,60€ dávka pre jednotlivca a ochranný príspevok 13,50€).
Termín mám 3.12. A na aktivačných mi povedala, že ukončím prácu 6 týždňov pred pôrodom.

deti95060810
13. sep 2017

aktivačné práce v tehotenstve? to sa mi nezdá...

weba
autor
13. sep 2017

@deti95060810 tie som bola prekvapená, ale je to tak

zibi
13. sep 2017

@weba skus si zistit, ci sa ti neoplati ist na tie 2 tyzdne co ti vyjdu radsej na marodku, to to da aj obvodak. Ved studujes, isto mas aj skusky, plus si vo vyssom stadiu tehotenstva a to budes vonku upratovat s ciganmi? mozes sa aj nachladit ved ide jesen..ja by som skusila marodku, myslim, ze dostanes aj ochranny prispevok v pripade marodky vyssi ...
este sa chcem spytat, nemas nieco odrobene, ci sa ti neopati ist radsej marodovat?

weba
autor
13. sep 2017

@zibi odrobene nemám, len som mala brigády študentské.
Už si to odrabam 2 tyzdne, nemám to vonku, som na základnej skole, ale keďže je to sedáva práca, začali mi trošku napuchat nohy. Zo školou problém nemám, skúšky mám až január - február.

ebi88
13. sep 2017

@weba
@deti95060810 a co je na tom cudne? Tehotne zamestnane zeny riadne robia do 8-6 t. Pred terminom, ak nie su zo zdr. Dovodov PN.

weba
autor
13. sep 2017

@ebi88 nic by na tom nebolo cudne, keby bol na každého rovnaký meter. Tehotná si odpracovať musí a niekto sedi doma na riti a aktivačné práce nedostane.
A ostatné zamestnané ženy to majú aj normálne zaplatené. Nedostanu 75€.

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2017

@weba zamestnane zeny ale odrobia viac ako 32 hodin mesacne, tak logicky musia aj viac zarobit, obzvlast ak pracuju ako kvalifikovane, co pri aktivacnych pracach asi nie je.

weba
autor
13. sep 2017

@dskjhfdlkdjhl Ja to chápem a viem pochopiť každú tehotnú, ktorá musí pracovať.
Len pri tých aktivačných prácach by mali mať na každého rovnaký zákon.
Tiež človeka nahnevá , keď niekto si to odraba a niekto nemusí .

ebi88
13. sep 2017

@dskjhfdlkdjhl no hej presne.
@weba a kto ako nedostane?

zibi
13. sep 2017

@weba jaj tak potom ked si dnu v poho..ja som si predstavovala tie aktivacky divoko 😃

9lf9
13. sep 2017

aktivacne neodrabas az ked budes vypisana na Pn alebo na matersku (6t pred terminom alebo 8t ak su zdravotne problemi), inak normalne pracujes, ak odrabat nebudes tak ti davku zrazia u teba o 61,6e. odrabat to musi kazdy kto chce vyratanu plnu davku, ak neodraba tak mu to o danu sumu znizia.

weba
autor
13. sep 2017

@ebi88 aktivačné práce nevykonava každý kto poberá príspevok v hmotnej núdzi.Jednoducho nedostane pridelenú prácu a vtedy príspevok dostane ,ale prácu nie.

weba
autor
13. sep 2017

@9lf9 áno, máš pravdu. Ale keď nemajú alebo ,,nechcu'' mať voľné miesto pre niekoho, tak peniaze dostáva ale odrabat nejde z dôvodu obsadenosti.

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2017

@weba ak to nie je tajne, co vlastne v ramci tych aktivacnych prac robis, nech sme trosku v obraze aj co sa narocnosti tyka.

zibi
13. sep 2017

@weba ty si odrabas v podstate hmotnu nudzu asi ,ze?a to je ine ako aktivacna..tam je tusim 65 e k tomu?a preco ti tak vadia tie 2tyzdne?ved to hrozne nie je.vydrz to nejako.a nespravodlivosti v zivote,praci je habadej aspon budes zaucena..😉

weba
autor
13. sep 2017

@zibi No ešteže tak, keby som mala byť vonku na to by som sa nedala...neohrozovala by som seba ani bábo

weba
autor
13. sep 2017

@zibi No v rozhodnutí mám príspevok v hmotnej núdzi ale dihodu mám aktivačné práce, neviem či je v tom rozdiel.
Keby som nemala zdravotné problémy,tak by mi to až tak neprekážalo. A pomohli by mi aj tie dva týždne.

weba
autor
13. sep 2017

@dskjhfdlkdjhl mala som ísť robiť na mestský úrad, ale nakoniec sa to otočilo, lebo že si ma ako tehotnú nezoberú na zodpovednosť.
Tak ma dali do školy, tam 4 hodiny 2* v týždni sedím a otváram dvere, tomu kto príde .
Poprechádzať sa nemám kde, tak len sedím ,vstanem otvorím zas sadnem. Za minútu aj 20 krat.Mám problémy s chrbticou, mala som úraz , mám skrátenú nohu, ale nie veľa. Dosť často mi tam trnu nohy a začali mi napuchat.

zibi
13. sep 2017

@weba neviem ako by si to obisla.jedine gyndos.keby ta vypisal.drzim prsty nech to vyriesis.

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2017

@weba nerozumiem, ak za minutu aj 20-krat ides a otvoris dvere, teda sa naprechadzas dost, ci nie?

ebi88
13. sep 2017

@weba no aj ked si myslim ze ani nie 2 hodky denne to vychadza, ak dobre ratam 32: cca 20? Nie je nic hrozne, ale tak ak sa zle citis a mas potiaze, vypis sa na pn. Uz davno si mala ked ti je zle. Inak si myslim ze aktivita v tehu nienje vobec na skodu, ja som robila do poslednej chvile, dokonca na "tajnaka" som si dorabala nejake papiere este tyzden po nastupe na md. JednakDoma som sa len zozierala myslienkami nja porod, a lezala, takze som akurat stracala kondicku. A tiez som nechcela nechat nedorobky kolegyniam. Ale hlavne som bola rada ze mam kam vypadnut.
A tak ako @zibi vravi.

mondolina
13. sep 2017

@weba
8 hod. tyzdenne robíš, teda aby som bola presnejšia otvaras dvere a nie je dobre?
To sa teda fakt namakas.

weba
autor
13. sep 2017

@zibi ďakujem

ebi88
13. sep 2017

@weba johoj a ty vies kolko zien ma problemy s chrbticou, s nohami, s krizami, s puchnutim a makaju fyzicky? :D a v tehu je to navyse normalne u 99 perc sien asi, a robia :D a nemysli si, tyzdenne 40 hod za v prepocte mensie peniaze .D kym praca nie je zakazana tehotnym zenam, myslim ze su na to vyhlasky k zakonniku prace, kde su specifikovane, alebo priloha k zakonniku, treba pozriet, tak to chce len trochu menej sa lutovat. ;D