Tehotná konateľka - spoločníčka

lara1507
11. jan 2015

Ahojte,

prosím o radu tých, ktorý sa ako tak vyznajú v tejto oblasti. Založila som firmu kde som konateľka a spoločníčka. Zamestnala som sa v nej na polovičný úväzok. Ako je to v tomto prípade s materskou? Čo vlastne mám robiť a žiadať a aké príspevky mne prislúchajú. Poraďte prosím ak viete čokoľvek. Ďakujem!

klimova28
11. jan 2015

ahoj, prislúchajú Ti všetky príspevky ako iným tehotným, resp. mamičkám. Nezáleží na tom, že si zamestnaná vo svojej firme, ani ze na polovičný úvazok.. Výška materskej však bude závisieť od výšky platu, aký si mala a aj od doby- tuším musíš byť poistená roky pred nástupom na materskú. Úplne presné info si zistíš v soc. poisťovni, určite tam osobne zájdi.

meluela
11. jan 2015

@lara1507 musis mat do dna porodu 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch a poistenie musi trvat v case nastupu na matersku ... takze si to spocitaj ci si bola zamestnana aspon 3 mesiace pred otehotnenim (aj ine zamestnanie ci dohoda)
a zalezi od toho aky tam mas plat ... ked maly, tak si to platis zbytocne, lebo 200e dostanes tak ci tak (rodicovsky resp. dorovnanie materskej ak vychadza nizsia)

lara1507
autor
11. jan 2015

ja si dobrovolne nepriplácam na vyššiu materskú. Vypoved v prvej práci som dávala k 1.3.2014..S.r.o. som zalozila koncom jula 2014. Kedže som zamestnala samú seba tak plat mám okolo 80 eur (polovičny úvazok) a min.odvody. V predoslom zamestnani som bola na TPP od septembra 2013 do konca februara 2014 s hrubou mzdou vyše 900 eur. Predtým som bola vedená stále ako študent a robila som veľmi dlho v tej istej firme ale brigádne.