Tehotná a koniec zmluvy

18101995
5. dec 2018

Dobrý deň potrebovala by som radu, som tehotna a zmluva mi konči 31.12. Kedy budem 4 mesiace.. neviem či mi zmluvu predĺžia .. keďže už aj je namne badatelne zmeny ze som tehotna .. ale v praci som to este neoznamila 🙄 neviem ako dalej postupovat aby bolo všetko ok ...chcela by som dalej pracovat ale samozrehme s urcitymi obmedzeniami ako su nocne a tak .. mam to vlastne oznamit teraz pred koncom alebo nie ?

nikpa
5. dec 2018

@18101995 ja som bola na tom rovnako ale s tym, že kvôli zdravot.stavu som musela ísť predčasne na rizikove a bola som PN, samozrejme zmluvu mi nepredlzili. Čiže sa po rodičovskej nemam kam vrátiť. Ja na tvojom mieste by som to nepovedala, ak nemajú iný dôvod, zmluvu by ti mali predĺžiť. Pokiaľ im písomne neoznamis (ja som musela priniesť ofotenu tehotensku knižku) ze si tehotná, nemôžu vedieť či naozaj si. Je to už len pár týždňov, skús to volako zakryť 🙂

lejka01
5. dec 2018

@18101995 no neviem co ti odpisu ine baby ktore sa v tom viac vyznaju, ale podla mna v prvom rade treba zamestnavatelovi ohlasit pisomne ze si tehotna aby si bola v ochrannej lehote...sprav to cim skor, nebudu ta moct vyhodit...ale dalej ako je to v tvojom pripade ze ti konci zmluva to ti neviem poradit...ale urcite na tvojom mieste by som im dala pisomne vyhlasenie spolu s prefotenou tehu knizkou

titla
5. dec 2018

@lejka01 Pri zmluvách na dobu určitú sa žiadna ochranná lehota nevzťahuje.
@18101995 Na tvojom mieste by som asi tehotenstvo nepriznala. Minimálne do 31.12 keď Ti končí zmluva. Uvedomujem si, že je to voči zamestnávateľovi trošku nefér, ale väčšina zamestnávateľov za takýchto podmienok zmluvu nepredĺži. Mysli v prvom rade na seba. V prvom trimestri i tak väčšina žien ešte tehotenstvo neoznamuje. Rastúce bruško skús trošku zakamuflovať - teraz je celkovo móda voľnejších strihov, dá sa to celkom pekne. Hlavne teraz v zime - voľnejšie svetre, vrstvenie...

18101995
autor
5. dec 2018

@nikpa no zakryt jedine slovne sa to da.. lebo uz kazdy ma podozrieva .. ako z nejakeho činu .. ze som tehotna ze zrazu som tolko pribrala aj nadriadeny len namna pokukakavaju nenapadne ale vidim to.. a iny dovod by nemali aby ma prepustili tak preto uvazujem ci radsej vydrzat do konca mesiaca.. a robim už 2 roky doreraz som ani s dochadzkou nemala problem len zaznamenali u mna vela navstev lekarov za posledny mesiac tak ze ci mam nejaky zdravotny problem lebo vedeli ze do prace chodim pravidelne cize maju viac dovodou na podozrenie .. aale to ma zaujima ze ked mi nepredlzia zmluvu ci mozu bez udania dovodu

18101995
autor
5. dec 2018

@titla a este ma zaujima ak by mi zmluvu nepredlzili a by som bola PN.. ci budem mat narok na Materskú ... kedze uz nebudem zamestnana .. ale na PN lebo inak to nejde .. TP mam 4.6 ... a teraz 2 roky je co som tam zamestnana .. myslim ze jeedine asi bude len to ze po MD nebudem moct ist naspäť..

titla
5. dec 2018

@18101995 nemusia mať žiaden dôvod. Zmluva Ti končí k 31.12.2018 a hotovo.
Podmienka na vyplácanie materskej je myslím 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Teda ak si 2 roky normálne pracovala materskú dostaneš, len ako správne uvádzaš nebudeš sa mať kam vrátiť.

titla
5. dec 2018

@18101995 Zisti si, či máš nárok na podporu v nezamestnanosti. To by si sa mohla zaevidovať na UP a poberať podporu. A potom normálne nastúpiš na MD a RD. Ale over si aké sú podmienky, na toto ja nie som odborník.

18101995
autor
5. dec 2018

@titla dakujem velmi pekne je mi to viac jasne .. ste mi pomohli ..m cize v podstate tu ide len oto že nebudem sa mat kam vratit.. nič viac kedze mam narok na matersku.. ... dakujem

nikpa
5. dec 2018

@18101995 ja som bola PN od septembra, prac.pomer mi ukončili k novembru, teda mi ho nepredlzili a v decembri som predčasne porodila. Od novembra az do porodu som brala pn-ku a potom materskú, narok máš ak si odpracovala min.je okolo 270dní. Je to na tebe ale necakaj ze zamestnavatel sa zachova fér, keď tak k sebe. A na pn sa nemozes dat vypísať aspon kym ti predlzia zmluvu? Ale nie s tym ze si tehotná, možno obvodna by ti vypisala, skús. A ak povies ze mas zdravotne problemi aj s tými častými navstevami doktora to nebude také nápadne.

18101995
autor
5. dec 2018

@nikpa a co keby som oznamila .. ze som tehotna a nech mi rovno povedia ci mi predlzia alebo nie .. nech to bude fer .. aj tak mozem byt na pnke do materskejj alebo na UP

18101995
autor
5. dec 2018

@18101995 aj ked mi daju zmluvu tak zase na urcitu dobu do porodu.. nič viac.. a budem na tom istom .. cize asi tak bude najlepsie ..

nikpa
5. dec 2018

@18101995 ty najlepšie vies aké máte vzťahy v práci a ako to tam chodí. Ale ja po mojej skúsenosti by som to tutlala. A to som mala velmi dobrú vedúcu, no najvyšší nemal pochopenie... pozri, ak sa teda priznas tak im prizvukuj, ze sa chces vrátiť po materskej na svoje miesto, ked sú s tebou spokojní možno budes mať šťastie

cokololadka
5. dec 2018

Ja som na tom bola rovnako . Pred skončením pracovnej zmluvy som im oznámila že som tehotná ,nech je to odo mňa fér . Zmluvu mi predĺžili na dobu určitú tak ,že s nástupom na MD mi skončila pracovná zmluva. Čiže v podstate nemám sa kde vrátiť.

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
5. dec 2018

@18101995 Nárok na MD mas ako aj na PN. Ak ti zmluvu nepredlzia a más splnenu podmienku nároku na podporu t.j.730dni PvN za posledne 4roky tak aj na podporu. Na podporu mas nárok do dvoch rokov od skončenia PP. Cize mas dve možnosti-ak skonci PP ísť na PN do nástupu na MD a po MD na podporu a RP na otca dieťaťa alebo po skončení PP na podporu do nástupu a zvysok po MD.