Tehotenstvo - pracovná náplň ako prekážka v práci na strane zamestnávateľa

mich_mich
2. feb 2022

Zdravím, riešil niekto odchod z práce kvôli tehotenstvu ale nienz dôvodu MD, ani PN ale ako prekážku v práci (nie úplne vhodná práca pre vyššie štádium tehotenstva) Ako postupovať, aby mi to v práci nemohli zamietnuť? Počas PVP je práca hodnotená ako riziková a tak by tehotná žena mohla ostať doma, no nie na pn ale s tým, že jej je preplácaná plná výška mzdy. Pracujem 12tky na pokladni, kde sú nepohodlné stoličky, stáť 12h nemôžem a ani nesmiem v tehotenstve. Zároveň sa sedieť nedá, lebo je to iba atrapa stoličky a večer je kostrč úplne zničená. Blokujeme aj z vozíkov, aj sa treba zohýbať, atď, nie je to pokladňa v potravinách. Prestávky máme len tri krátke a nemôžem kedykoľvek odísť z pracoviska, že si oddýchnem. Som v 6m a na PN ísť nechcem lebo viem, že v inej práci by som mohla pokojne pracovať. Preradenie na inú pozíciu sa nedá, nič jednoduché mimo 12h nemáme. K 8h smenám nie som naklonená, kvoli skoremu cestovaniu, ani vedenie - ako sa vyjadrili. Riešil toto niekto? Ako postupovat? Treba na to pracovný posudok od lekára? Ďakujem

veronikaszabova
2. feb 2022

@mich_mich ved @ivkazba ti uz dneska poradila. Naco zakladas dalsiu rovnaku diskusiu?

kiki68
2. feb 2022

@mich_mich ja neviem ci na Slovensku tiez nepotrebujes vyjadrenie lekara, mozno lekara z inspektoratu prace. U nas je to tak, ze to musi riesit lekar z toho inspektoratu. Mozno na sk by stacil posudok gynekologa. Praca je to urcite v tom vys som stadiu tehu nevhodna. Ale tazko sa toto ziskava. Ale kamoska to v CZ ziskala lahko, pracovala v zoochove a stacilo u Gyn do spravy uviest, ze musi prevlakat tazke vrecia granuli a kontakt so zvieratami

ivkazba
2. feb 2022

Ozaj nechápem, už si tu dnes túto otázku dávala. Poslala som ti link na zoznam prác, ktoré sú tehotným zakázané. Odpísala si, že tvoja profesia tam je. Takže som ti napísala, akým spôsobom to máš zamestnávateľovi oznámiť. A tiež som napísala, že ak tam tá pozícia nie je, tak potrebuješ lekársky posudok, že tvoja práca ohrozuje tehotenstvo. V oboch prípadoch ostávaš doma s plnou mzdu.

Čo čakáš od toho, ak sa uvedené opýtaš znova? Za poslednú hodinu Zákonník práce novelami neprešiel.

emalka
2. feb 2022

@ivkazba ti radi dobre.
Vobec nemusis odchadzat, tvoj zamestnavatel ma zakonnu povinnost toto riesit. Ak neexistuju ziadne moznosti preradenia na inu pracu, tak budes moct byt doma so svojim normalnym platom. Vypoved by mozno vyhovovala zamestnavatelovi ale pre teba je perspektivne nevyhodna tak neblbni.

mich_mich
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mich_mich
autor
2. feb 2022

Netusim ako funguje cely tento portal a netusim preco sa niekto rozculuje, dala som tuto otazku do inej skupiny, nie tej istej. Naozaj tu nesedim cely den a hladam pomoc, nie drzu odpoved.

ivkazba
2. feb 2022

Drzú odpoveď? Prosím? To ako vážne? Obe otázky si položila vo fóre, je jedno že pod inou témou. Stále je to jedno fórum. Dostala si odpoveď, odbornú podľa mňa. A ešte máš tú drzosť napísať, že moja odpoveď je drzá? Netušíš, ako funguje tento portál. Tak ja ti napíšem. Funguje tak, že položíš otázku a dostaneš množstvo odpovedí od laikov, ktorí neovládajú zákony či nariadenia, ale majú pocit, že aj tak vedia. A často poradia tak, že ak sa človek podľa toho zariadi, tak potom akurát zaplače. No a potom sa medzi tým nájde aj odpoveď od niekoho, kto sa v problematike naozaj vyzná. Ak je moja odpoveď drzá, verím, že tu dostaneš dostatočne veľa rád od laikov. Všetko dobré ti prajem.

viky173
2. feb 2022

@ivkazba tak musis uznat, ze to ako si jej odpisala nebolo zrovna milo a priatelsky... ak je tu fakt nova, mozno naozaj nevedela, ze ked prida otazku do dvoch roznych skupin vsetko sa to zobrazi spolu na nastenke

ivkazba
2. feb 2022

@viky173 tak sorry, mohla si jej poradiť ty a mohla si to urobiť priateľsky na rozdiel odo mňa a nemusel mať nikto traumu z toho, aká som drzá.

viky173
2. feb 2022

@ivkazba prepac nemohla, lebo som doteraz pracovala a nemala som cas byt tu... preco tak podrazdene reagujes? ved sa nic nedeje ja som to nemyslela v zlom

ivkazba
2. feb 2022

@viky173 podráždená nie som. Ale poradím jej, neunúva sa napísať ďakujem a ešte sa osočí, že ja som drzá. Toľko krát som si povedala, že už tu nebudem radiť, aj keď vidím niekde radené bludy.

mogaa
2. feb 2022

@mich_mich nuž ak pracuješ v pokladni, zamestnávateľ ťa kludne môže preložiť na upratovanie skladu a predajne.....je veľmi nepravdepodobné že ti bude úlatiť mzdu a nechá ťa doma....a ano môže ťa preradiť do inej predajne kde sú 8hod.zmeny a je jedno že ty tomu nie si naklonená.....

mich_mich
autor
2. feb 2022

@ivkazba ani netusim ako to tu funguje, bolo mi poradene spytat sa v inej skupine alebo co. Nie, tvoja odpoved bola schopna, prva, ale rozhodne tvoja realcia na to ze ako som si dovolila to postnut dvakrat a ze zakonnik prace sa zmenil, uz teda mila nebola a bola drza. Nemam iq 5, ani 20 rokov ani blba nie som. To ale neznamena, ze viem ako dobodky funguje tento portal. Prvykrat sa nieco pytam. A aj tak sa neozval nikto s realnou skusenostou. Okrem tvojej rady, aky je zakon, o ktorom viem, som sa nic nove nedozvedela. Akurat tak poznamky, ze co si vobec o sebe myslim, ked sa o nieco take snazim. Proste nepredpokladaj, ze to tu vsetci ovladame. A stale neviem, preco je to taky problem, no tak som sa pomylila 🤷🏽‍♀️

mich_mich
autor
2. feb 2022

@mogaa preradenie ma byt na jednoduchsiu poziciu, myslim, ze upratovanie predajne, ktora ma cca 5 000m2 a sklad ma pomaly vonku, to asi nie je a navyse mame na to externu firmu :D zamestnavatel ma povinnost mi vyhoviet, nemoze povedat ze tak chod malovat steny. 8h smeny nie su vhodne pre nikoho, ani pre nich, neviete ako to funguje u nas, nie je to ako v potravinach ze raz na pokladni si a raz nie. Ak raz uz u nas si, musis tu poziciu zastavat od rana do vecera, inak ak odides o tretej domov, potrebuju dalsieho cloveka. To nedava zmysel. Ale to je jedno, kzdeho situacia je specificka, len sa to snazim priblizit. Pomohla by mi pomoc od niekoho, kto to realne riesil a vyriesil, nic viac

veronikaszabova
3. feb 2022

@mich_mich
""netusim preco sa niekto rozculuje, dala som tuto otazku do inej skupiny, nie tej istej. ""
Pri registracii si suhlasila s pravidlami MK, ktore si si mala precitat, nie len odkliknut. Docitala by si si, ze nemas zahlcovat a spamovat plochu duplicitnymi diskusiami. Takze ozaj zbytocne sa tu rozculujes, kedze chyba je na tvojej strane.