Tehotenstvo a výpoveď v práci

lucia10899
22. sep 2016

Prosim poradte mi mam zmluvu na dobu neurcitu uz tri roky,v praci nam maju menit zmluvy lebo prechadzame pod inu firmu , opät bude na neurcito,som tehotna v 4 mesiaci,Co sa stane ak nepodpisem novu zmluvu?ostanem nezamestnana ale do porodu mam narok na pn od gynekologa alebo je lepsie poberat podporu ako nezamestnana?Len co potom budem mat narok na matersku alebo iba na rodicovsky?dakujem

rakywanda
22. sep 2016

@lucia10899 prečo nechceš podpísať?

lucia10899
autor
22. sep 2016

lebo vypoved je postavena tak ze ju davam ja ako zamestnanec nie zamestnavatel

rakywanda
22. sep 2016

@lucia10899 ale v úvode píšeš, že čo sa stane, ak nepodpíšeš novú zmluvu, preto sa pýtam. ak máte výpovede (skôr predpokladám, že sú to dohody o ukončení pracovného pomeru) postavené tak, že ju dávate vy ako zamestnanci, je to z toho dôvodu, aby ste nemali nárok na odstupné, pretože podpisom novej zmluvy ste znova zamestnaní

zuzadula
22. sep 2016

@lucia10899 podpisuješ zmluvu, či výpoveď, nerozumiem tomu.

jarka87
22. sep 2016

Nechaj si vedľa seba dať ukončenie pracovného pomeru s novou zmluvou. Podpíš to naraz. Alebo môžeš povedať, že nepodpíšeš ukončenie a oni ťa môžu vyhodiť, akurát, že ti novú zmluvu dať nemusia. oni vedia, že si tehotná?

lucia10899
autor
22. sep 2016

chcem byt pripravena na vsetko ...este nevedia ze som tehotna,podpisuje sa to naraz ukoncenie s novou zmluvou,nepaci sa mi ze sa to podpisuje akokeby na moju ziadost ta stara zmluva,co zas budem mat 3 mesacnu skusobnu

jarka87
22. sep 2016

@lucia10899 no, potom v skusobnej dobe ta mozu vyhodit zo dna na den a nemas narok na nic. Tvoja firma uplne konci ci ako to je? ze ci by si nemala predsa len lepsiu pn rovno az do porodu.

lucia10899
autor
22. sep 2016

ak ma vyhodia v skusobnej tak nedostanem nic aj ked mam odpracovane cez tri roky pozadu?

jarka87
22. sep 2016

@lucia10899 myslela som, ze nedostanes nic ako odstupne. narok na matersku a davku v nezamestnanosti samozrejme budes mat.

lucia10899
autor
22. sep 2016

odstupne tomu rozumeiem ze nie,len som chcela vediet ci dostanem podporu a hlavne chcem potom dostavat materksu nie len rodicovsky

vlasta1818
22. sep 2016

@lucia10899 zrejme nie, keďže to budú odpracované roky, ale niekde inde. či?

rakywanda
22. sep 2016

@lucia10899 nič, dokonca nemusia udať ani dôvod. a v tej novej zmluve bude znova skúšobná doba? s tým by som teda nesúhlasila, vzhľadom k tomu, že tam pracuješ už cez tri roky. ak nechceš teda pospísať novú zmluvu so skúšobnou dobou, pre tehotnú veľmi nevýhodné, tak nepodpisuj ani výpoveď, jedine, že by ti ju dali oni podľa par.63 a pekne aj s odstupným, potom šup na pn.

lucia10899
autor
22. sep 2016

neviem co je premna lepsie:1:podpisat novu zmluvu a trpnut pocas skusobnej ci ma vyhodia a potom byt na podpore ako nezamestana
2:podpisat novu zmluvu ,ist hned na pn rizikove aby ma nevyhodili
3:nepodpisat novu zmluvu ,tym padom ma vyhodia ,dostanem odstupne a potom brat podporu

eeffka
22. sep 2016

@lucia10899 my sme kupovali takto firmu aj so zamestnancami, nikto nemal skusobnu dobu...to bola podmienka predavajuceho... nejake cele zvlastne.
Ja by som v tvojej situacii najprv trvala na novej PZ bez skusobnej doby a ak nie tak nech daju oni vypoved tebe aj s odstupnym

eeffka
22. sep 2016

@lucia10899
bod 2 si zmen ze podpises, pojdes na PN a rovno ta v skusobnej lehote vyhodia , a ak by chcel niekto protestovat tak ano mozu aj tehotnu v skusobnej

jankalukasova
22. sep 2016

@lucia10899 no materské dostaneš... aj keď Ťa vyhodia... ale stále nechápem, prečo nechceš podpísať tú novú zmluvu... aj keď bude na dobu určitú.. nie je lepšie ešte do materskej pracovať a mať nejaké paniažky ako byť na podpore? Či Ti potom zmluvu predĺžia je už otázne...

eeffka
22. sep 2016

@jankalukasova no podla mna ju nechce podpisat lebo je teraz v 4m a nikto to nevie a za 3m skusobnej uz brucho neutajis, takze ju vyhodia na 105%

rakywanda
22. sep 2016

@eeffka dobre píšeš 🙂

jankalukasova
22. sep 2016

@eeffka no to chápem... ale tak ja som teraz v 5. a ešte je to utajiteľné...hoci ja som to oznamovala skoro, lebo som vedela, že za mňa budú hľadať náhradu dlhšie.
proste by som to podpísala a snažila sa pracovať, kým sa bude dať... vyhodiť ju môžu a nemusia... zas nie každý zamestnávateľ je hyjena...

dkethe
22. sep 2016

to je trosku nesolidarne, @lucia10899
bola som v rovnakej situacii, a na podpis som mala 3 dokumenty - vypoved dohodu vo firme A, novy prac. pomer vo firme B a DODATOK, ze vsetko nadobudnute vo firme A sa mi prenasa aj do noveho prac. pomeru vo firme B (tzn. ziadna skusobka, odrobene roky su realne zapocitane prave kvoli pripadnemu odstupnemu a pod...)
takze skusit za aktualnym sefom ze takto - so skusobkou fakt e-e!

jarka87
22. sep 2016

tak nie u vsetkych je brucho neviditelne do 8 mesiaca :D ono, presne. ak pojdes na pn, po podpise novej zmluvy, kde si v skusobnej dobe, tak ta mozu predsa vyhodit. ked je niekto v skusobnej, mozu ho vyhodit zo dna na den bez udania dovodu a je jedno, ci je tehotny, chory ci co je. aspon myslim. No, ale stale nevieme odpoved na otazku. Tvoja povodna firma uplne zanika? alebo len predava cast? - lebo to je tiez rozdiel. ak by tvoja firma nadalej pod tym istym menom fungovala, tak najviac by sa ti oplatilo ist na pn rovno teraz. chapes. alebo ako pisu vyssie, mozno budes mat stastie, aj ked na SK tou neverim, ze tehotnu by nevyhodili, ked mozu.

lucia10899
autor
22. sep 2016

ja mam taku postavu ze uz to dlho neutajim ,nova zmluva je tiez na dobu neurcitu,len mi vadi ta skusobna,co budem kazdy den stresovat,ta stara sa mi nepaci koli tomu ze nedostanem odstupne, a u nas sa vedia zachovat pekne svinsky,bud ma vyhodia ko handru alebo narokom ma nevyhodia ale budu mi stazovat moju pracu,pojdu po mne psychycky,preto chcem byt aj ja na nich pripravena

jankalukasova
22. sep 2016

@lucia10899 Aha.. ok, tak to chápem...takže v Tvojom prípade je zamestnávateľ hyjena... no... ale aj tak by som to podpísala a asi teda počkala čo sa bude diať... možno v tej novej firme k tomu budú pristupovať inak... neviem. Lebo od toho pôvodného odstupné asi nedostaneš, podľa toho čo píšeš a ten nový... tažko povedať. Každopádne držím palce no.

lucia10899
autor
22. sep 2016

zamestnavatel bude ten isty len menia nazov firmy aj ico,preco nevie nikto.

kikuleenka
22. sep 2016

@lucia10899 zopar info tu: http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000171/743812/..., ale ja by som sa urcite poradila s prislusnym uradom prace

draik
22. sep 2016

Uviedli ste málo informácií, ale samotným prechodom pod inú firmu nie je potrebné ukončovať súčasnú zmluvu a uzatvárať novú, keďže práva a povinnosti prechádzajú na nového zamestnávateľa. Ak by sa mali výraznejšie zmeniť pracovné podmienky a vy s tým nesúhlasíte, tak sa PP zo zákona ukončuje a máte nárok na odstupné.

rakywanda
22. sep 2016

@draik daj presný praragraf, prosím

draik
22. sep 2016

@rakywanda
§27 a nasl.

rakywanda
22. sep 2016

@draik díky, len je otázne čo tým zákon myslí "zásadne zmeniť pracovné podmienky". keďže práva a povinnosti prejdú zo starého na nového (ako tu vyplynulo) zamestnávateľa, možno by nebolo odveci, tomu starému oznámiť tehotenstvo.

evittam
22. sep 2016

No, nie je celkom pravda to o tom skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe - ak riadne oznámi zamestnávateľovi, že je tehotná - najlepšie písomne a nechá si kópiu o prevzatí, tak to zamestnávateľ nebude mať také jednoduché - je už chránená aj v skúšobnej dobe:
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
V prvom rade je dôležité, či zamestnávateľ vie o tehotenstve alebo nie. Ak nevie, a skončí pracovný pomer v skúšobnej dobe, tak je právo plne na jeho strane. Ak o tehotenstve vie, musí skončiť z jasných dôvodov - neplnenie si povinností, nedostatočný výkon, neplnenie plánu, nedodržiavanie pracovnej disciplíny apd.

Jednoducho dôvodom nemôže byť tehotenstvo.