SZČO a aj zamestnanec, ako je to s odvodmi?

10. nov 2019

Dobry vecer, chcem sa spytat som SZCO a momentalne od 1.novembra aj zamestnana, zamestnavatel za mna odvadza odvody do zdrav.poistovne..zaujma ma, ci budem musiet platit dakej odvody do zdrav.poistovne..doteraz som ako szco platila najnizsie odvody do ZP a danove priznanie bolo nulove resp.mi nevysla platit ziadna dan..dakujem

autor
10. nov 2019

Nikto nic?

marhel
10. nov 2019

Tohto roku si už určite dostala ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, na druhej strane tohto listu je výška preddavkov - odvodov, tie budeš musieť platiť celý rok, v lete 2020 opäť ZP urobí ročné zúčtovanie a opäť ti vyráta výšku preddavkov na zdravotné poistenie. Ak bude súbeh pracovnej zmluvy a SZČO, oni použijú na to nejaký vzorec (koeficient) a opäť určia preddavky. Ak bude príjem SZČO zanedbateľný, preddavky môžu byť i nula.

zalka
10. nov 2019

Navštív svoju ZP a požiadaj o nulové preddavky.

katren
10. nov 2019

A co tak sa informovat v ZP???

siska53
10. nov 2019

Ak podnikas dlhsie a si uz tento rok v subehu, tak si pozri zuctovanie za rok 2017, ktore si dostala vlani, tam mas uvedene, ci mas platit v roku 2019, ak si v subehu. A v rocnom za 2018, mas zas uveden, ci a ak ano, v akej vyske mas platot do ZP odvody, ak si v subehu.
Ale ak ti ak vyjde 0€/mesacne a zo živnosti zarobis, budeš mat nedoplatok pri najbližšom zuctovani..

siska53
10. nov 2019

@katren aj to je riesenie 🙂

autor
10. nov 2019

@katren pracujem a nestiham ist do ZP tak sa pytam tu..dakujem za milu odpoved😊

autor
10. nov 2019

@siska53 som szco od 2014..takze treba platit, to co mi vymerali, lebo jeden znamy mi vravel, ze dvakrat sa zdravotka neplati..dalsi, ze budem muset platit zdravotnu aj zo zivnosti..tak preto sa pytam

marhel
10. nov 2019

Zdravotka sa platí zo všetkých príjmov, dokonca aj z výhry a pod.
Ak očakávajú preddavky, tak tie musíš platiť, ak sa s nimi nedohodneš inak. Mimochodom, malý nedoplatok je vždy lepší ako preplatok v ZP, lebo preplatok automaticky zdaňujú zrážkovou daňou 19%, čo znamená, že zväčša ťa tie odvody vyjdu drahšie o 19 %

draik
10. nov 2019

@marhel
To je logické, keďže predtým bol ZP daňový výdavok, a teda daň znížil.

marhel
11. nov 2019

@draik logicke to nie je, ak by si robil danove priznania a ucto v praxi. Mnohokrat je este napr. k dispozicii alikvotna cast odpocitatelnej polozky, alebo by si to subjekt vykryl inymi nakladmi. Tyka sa to zivnostnikov s mensim obratom a tych, co nemaju problem s nakladmi.

zalka
11. nov 2019

@marhel no bohužial, niekedy (kým sa do toho nezačala šprtať SaS s p. Mihálom ) sa aj takto stiahnutá daň dala získať späť.
Teraz aj ja už poviem, že radšej mať menší nedoplatok, ako preplatok, lebo tá daň sa späť získať nedá. Čo je škoda. I preto som odporúčala, ísť na ZP a požiadať o zníženie preddavkov na 0 eur.

siska53
11. nov 2019

Kukni to rocne alebo si zavolajndo zdravotky.