Stres z prezentácie pred ľuďmi

nikuliak
13. jan 2016

Ahojky, trochu od veci, ale ako sa vyrovnávate so stresom z prezentácií pred veľa ľuďmi? Mňa to teraz čaká každý týždeň, jasné, stres mám furt, aj keď som pripravená.. Proste hovoriť pred 15 ľuďmi je také.. nemám to proste rada a dosť cítim stres predtým aj počas toho. :/ Nejaké tipy na obranu voči stresu alebo tak?

0silvia0
13. jan 2016

@nikuliak predstav si, že sú všetci nahí 😀

nikuliak
autor
13. jan 2016

@0silvia0 Hej, to sa odporúča, ale nejako mi to na skupinu neúčinkuje. Na jednotlivca ešte ako-tak, ale skupina je ťažšia. 🙂

paris3
13. jan 2016

@nikuliak to by aj mna zaujimalo 😉 ja nerada hovorim, uz ked je tam 5 a viac cudzich ludi 😀
ja som celkovo tremistka... venujem sa aj sportu, ale kvoli tomu nechodim na sutaze, pretoze mam z toho viac stresu, nez radosti 😒

nikuliak
autor
13. jan 2016

@paris3 Ja som tiež dosť ztrémovaný človek. :D Ale možno si zvyknem a o pol roka mi to už ani tak nepríde.. Neviem, hlavne tie začiatky ako prekonať by som rada vedela. Ale asi nič moc na to neexistuje, no.

0silvia0
13. jan 2016

@nikuliak no ja som taký istý strémovaný typ človeka ako ty a preto by som sa takejto práci asi vyhla. Na takúto prácu treba typ človeka, ktorý sa nehanbí a nemá žiadne negatívne pocity z prejavu pri väčšej skupine. A takýchto ľudí je kopa. Obdivujem to, ale ja tiež nie som toho schopná. Neviem, či sa to dá naučiť a napokon zvládnuť, ale napr. ja by som išla sama proti svojej podstate, ktorá nie je takto nastavená a mala by som z toho kopu stresu ako píše @paris3
Jednoducho nie sme všetci rovnakí a každý máme iné danosti 🙂
Inak napadlo mi, že pred tou prezentáciou by si sa mohla k stresu priznať a tak odľahčiť situáciu, takéto ľudské priznania vedia navodiť príjemnejšiu atmosféru 🙂

nikuliak
autor
13. jan 2016

@0silvia0 Hm, noo porozmýšľam nad tým. Len ide o to, že mám v podstate vedúcu funkciu (aj keď v malej firme), takže neviem, či to nie je také, že sa zhadzujem. :D Ale nie, ja tomu verím, že to dám. Je to môj vysnívaný job, okrem tej prezentácie pred ľuďmi je všetko ok a radšej budem mať trochu stres ako to úplne vzdať. Ale dík za názor, na dnešnej prezentácii možno tú formulku použijem, uvidíme. 🙂

paris3
13. jan 2016

@nikuliak ked to je len zo zaciatku, tak je vysoka sanca, ze sa to spravi 😉
su na to metody, napr. spravne dychanie. super je autogenny trening (vygoogli si), ten mozes trenovat aj doma a naozaj funguje, len to treba robit pravidelne.
niektori ludia su jednoducho viac nachylni k tomu, aby mali tremu a nikdy sa toho uplne nezbavia. ale da sa to upravit tak, ze je to znesitelne, ked vies s tym pracovat.
hlavne sa snaz mysliet pozitivne, predstav si, ako to uspesne odprezentujes. a take tie predstavy, co sa moze stat atd, tie posli do zadku 🙂 dobra priprava samozrejme je zaklad. a nebud na seba privelmi narocna, chyby su pripustne, nie su ziadnou tragediou, robia ich vsetci 😉
teoreticky som to zvladla, ale prakticky zatial nie uplne 😀
drzim palce! 🙂

0silvia0
13. jan 2016

@nikuliak keď to nejako vtipne podáš, tak to vôbec nevyznie ako zhadzovanie sa 🙂 Mne osobne sa lepšie počúvajú normální, ľudskí, vtipní prednášajúci ako tie ľadové, chladné a vážne typy 🙂
Gratulujem k vysnívanému jobu a držím palce s dnešnou prezentáciou. Ozvi sa, či si to dala 🙂

mirkaaa80
13. jan 2016

@nikuliak ak to budes robit pravidelne, rychlo si zvyknes, ja mam tiez s tym problem. Mne pomaha ked som dobre pripravena, rozumiem sa problematike, vtedy mam mensiu tremu lebo sa citim akoby som mala od nich navrch. Skus si dat medovku, mozno pomoze na upokojenie 🙂

limetka69
13. jan 2016

@nikuliak ja som strasny tremista, a ako narokom od skoly ma posielali po hviezdoslavovych kubinoch a neviem kde este. Prvu prezentaciu vaznu som mala na maturite z praxe, prezentovala som svoju pracu niekolkomesacnu. Zelena som bola, riaditel odisiel zo slovami, ze radsej odide aby som neskolabovala. Nikdy som na to nenasla liek. No jeden..... Cvik. Az v robote ma to preslo. Nejak som pochopila, ze je to normalne, patri to k zivotu, ludia sa aj zmylia, aj zakoktaju a vsetci to preziju. Prestala som sa snazit byt dokonala a nejak to samo preslo. Vsetok stres, hanba.... Ani neviem jak, jedneho dna som uz nestresovala. 🙂 takze vela, vela zivotnych situacii a obrnis sa

siska53
13. jan 2016

@nikuliak ja to tiez nemam rada.. Ale vraj..treba len ist do toho a casom - cim viac takychto prezentacii- stres prejde sam.. No neviem,za moje skolske roky sa mi to nepodarilo..
U mna je zaujimave to,ze som rok ucila,ucit ani pocas praxe a ani alo povolanie ma.nestresovalo,ale vystupit s dacim v ramci napr.prace ci nejakych referatov ma.stresuje.. Co teda nechapem...

margaretka_9
13. jan 2016
Používateľ margaretka_9 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od margaretka_9.

stres casom opadne 🙂

grettka
13. jan 2016

Ak ta to potesi, ani ja nemam rada prednasanie, akurát, ze nemavam 15 ludi, ale 150 😀
Dostala som par rad od skusenej osoby, ktora uci na kurzoch ako prezentovat.
Prvu, ze to odporucanie predstavovat nahých ludi je totalna hlupost 😉 takze to ani nerobim.
Skor sa treba sustredit na to, co ma clovek predniest. V prvom rade, byt dobre pripraveny. Ovladat temu o ktorej hovorim a tiez byt pripraveny na pripadne otazky. Zalezi aj na publiku - ak je to skuska, tak mam vacsie obavy, pretoze skusajuci vie toho viac ako ja. Ale pokial ide o pracu, tak tam viem zas naopak ja a tieto informacie odovzdavam dalej, takze to ma trochu zbavuje tremy.
Druha rada, ako tu uz aj padlo, chce to cvik, spociatku som sa tiez potila, jazyk sa mi lepil ako som mala sucho v ustach, ale po niekolkych prezentáciách to preslo. Zvycajne si to doma este precvicim, aby som vedela, ci dodrzim casovy limit, ktory mam.
Tretia rada, na uvod povedat publiku nieco na odlahcenie, samozrejme, ak to situacia dovoli. Pripadne si priznat nejaku slabost - mne sa napr. naposledy stalo, ze som musela prednasat chora, po ceste som dostala teploty a nadchu, no nemal ma kto zastupit, tak som jednoducho celemu publiku pred zaciatkom s úsmevom povedala, nech ospravedlnia moju hlasovu indispoziciu, ale budem sa snazit aby mi bolo rozumiet. Po skonceni mi par ludi povedalo, ze bolo vsetko v uplnom poriadku.
Uprimne, stale mam tremu, ale casom je mensia.
Drzim palce, ak to zvladnes raz, tak budes mat dobry pocit, ze to vlastne nic nebolo 😉

nikuliak
autor
13. jan 2016

@0silvia0 Dala som to úplne s prehľadom. 🙂 Ale výhodou bolo, že asi polovica ľudí neprišlo, lebo mali nejaké iné stretká, takže som prezentovala len pred asi 8 ľudmi, takže v pohodee dneska. Dík za podporu! 🙂

0silvia0
13. jan 2016

@nikuliak No super, tak si si to aspoň natrénovala na menšej vzorke a nabudúce to rozbalíš pri ich plnom počte 🙂 Takže nakoniec to s tou tvojou trémou nie je až také zlé, to ja by som sa tam inak potila 😀

elise
13. jan 2016

Vyber si v skupine niekoho kto ti je sympaticky a prezentuj ako keby len pre neho, kazdou dalsou prezentaciou to bude lepsie 😊 vyber si na zaciatok nieco odlahcujuce, vtipne aby sa skupina bavila a ziskala si pozornost. A nezabudni usmev 😉
@nikuliak

malabiba
15. jan 2016

@nikuliak chce to tréning, takže určite sa druhý, tretí a x-tý krát budeš cítiť lepšie....hlavne si treba nájsť spôsob prezentácie, ktorý v prvom rade umožňuje tebe cítiť sa prirodzene, čiže nesnažiť sa ohurovať a byť iba formálny....snažiť sa uvolniť, trochu pomalšie rozprávať, intonovať, robiť pauzy, používať gestá, ak sa dá urobiť pár krokov, to upokojuje, neverbálna komunikácia je veľmi dôležitá, takže záleží aj na tom, čo máš oblečené, aký máš postoj, pohľad, úsmev - už to pôsobí na ľudí a kľudne si poprezeraj publikum, aby si vedela ako reagujú..trému máva každý