Sťahovanie sa za prácou

justice2008
3. jan 2018

Baby, som z maleho mesta na vychode SR a coraz viac sa s manzelom pohravame s myslienkou odist odtial. Citime sa tu nedoceneni. Mame vzdelanie, rozhlad, sme tak stredne jazykovo vybaveni a zacinam si hladat pracu. Mame obaja po 30, nejake pracovne skusenosti za sebou. Citim sa az trapne, ked si zapytam na pohovore 800 € v cistom. Pritom bezne medzinarodne firmy zacinaju s 1200-1300 na mojej pozicii. Mame ambicie, nechceme cely zivot len setrit na hypo a triast sa, ci si to a to mozme dovolit atd. Mna laka Praha, len si to neviem realne predstavit, ako to zrealizovat. Mam na mysli pohovory, ubytovanie, stahovanie... Deti este nechodia do skoly, co beriem ako velke + Prosim podelte sa o skusenosti, urcite uz kopec z vas toto riesilo. Dakujem ☺️

zuzanka.zuzu
3. jan 2018

praha = nebo pre východniarov? alebo čo stále máte s prahou?

p.s. inak schvaľujem, radšej choďte inde než BA, zostanú nám parkovacie miesta 😉

justice2008
autor
3. jan 2018

@zuzanka.zuzu ??? asi je tam menej obmedzencov ako v BA. Dakujem za prinosny komentar a blahozelam k tomu, ze si sa narodila v samotnom pupku sveta

zuzanka.zuzu
3. jan 2018

nenarodila som sa tu ale to nie je vôbec podstatné... vieš, "vzdelanie, rozhlad, stredne jazykovo vybaveni, po 30 a zacinam si hladat pracu" - takých ako ty sú tisíce a nič na tom nezmení ani keď ma budeš urážať 😎 + oni si "nezačínajú hľadať" s 2 malými deťmi a nedorobenými skúškami BOZP - to si myslela tým vzdelaním? lebo nepíšeš nič o ukončenom vzdelaní. dúfam, že to bude niečo technické a nie nejaká "finančná trauma budúcnosti" ako ja hovorím rôznym sociálnym, spoločenským, kultúrnym, estetickým, etickým, humanitným vedám...

lula313
3. jan 2018

@justice2008 zaujimalo by má, aká je tá tvoja pozícia, na ktorú bežne ponúkajú 1200-1300 v čistom. Ono je problem, že v Ba práve ľudia z hladových dolín zatlačili tie platy smerom dole a vôbec to s nimi nie je take ruzove.. mate male deti, uvedomuješ si, že bez TP nebudeš mat nárok na škôlku a minimálne 800eur každý mesiac za ňu zaplatíš pre obe deti? Čo keď deti ochorejú, kto ich postráži? Uvedomuješ si, že podnájom bude možno raz taký ako u vás? Vieš čo je to pracovať pre medzinárodnú firmu? To nie je odrobiť si 40 hodín týždenne a som spokojna, pretože korporácie chcú, aby si makala a trend je jasný-automatizácia procesov, ktoré nie moc fungujú a neustále zostihlovanie tímov a prerozdeľovanie prace medzi zvyšok..
Nechcem, aby si má brala neprajne, ale treba si zložit ruzove okuliare a zvážiť, aku zodpovednosť máš voči deťom. Ak budeš trvať na sťahovaní, určite pošli najprv manžela, aby Vám tam vytvoril zázemie, okúsil prácu pre medzinárodnú spoločnosť a zistil na vlastnej koži, či sa Vám to ozaj oplatí..

dai
3. jan 2018

@justice2008 ahoj. Pozri najskor realne pozicie, skuste pohovory z domu - vela sa da cez telefon, skype.. s detmi by som isla len na iste miesto... tiez treba upresnit co si mozno predstavit realne pod popisom co si dala - stredne jazykovo vybaveny je aj pre mna zahadou☹ rataj s tym ze budes potrebovat na 90% pozicii s platom co cakas anglictinu plynulo plus fajn je mat este 1 jazyk, aktualne nedostatkova a ziadana je najmae nemcina - opat plybula nie kuchynska , aku mate prax? Ake vzdelanie? 1200-1300 myslis v cistom alebo v hrubom? S detmi budes potrebovat aspon 2-3izbovy podnajom - ba aj praha slusny rataj aspon 500-600 euro niekde na kraji mesta... zarataj dopravu ( na zaciatku aj ho pozicie budes musiet chodit do prace, obycajne je ho mozne az po zapracovani ) co sa deti tyka tak tam treba pozriet moznosti - mozno firma kde vas zoberu bude mat skolku - vacsinou ale treba aj tu platit - rataj cca. Od 300 euro/dieta... jasne ze treba vyskusat sj statne, niekedy motyka vystreli...
Osobne som urcite za stahovanie z hladovych dolin , urcite ale hlavne rodiny s detmi musia ist nato velmi pragmaticky a pozerat viac na istoty, zial ta flexibilita je o dost nizsia☹ pre korporaty robim cely zivot a zial naozaj plati co pise lula nad mnou, aj ked zas so stupajucou karierou ma clovek aj viac volnosti a flexibility - to si ale treba vydriet ☹
Drzim moc palce, nenechajte sa odradit - treba len otvorit oci, realne zhodnotit svoje moznosti a schopnosti, preverit cenu na trhu prace a hor sa do toho...

justice2008
autor
3. jan 2018

@lula313 vystudovala som ekon.univerzitu a necele 3 roky riadila logist. odd. v najvacsej firme na slovensku (vo svojej oblasti, nebudem rozpisovat) + som mala na statosti komunikaciu so zahr. dodavatelmi, takze anglictina B2, k tomu zaklady rustiny a polstiny (obchodnej). Manzel ma vystudovane zivotne prostredie a v oblasti ochrany ovzdusia aj 5 rocnu prax. V zasade aj takto uvazujeme ako pises, ale presne tieto otazky ake dala
@dai ma odradzaju, choroby deti, bez pomoci, totalna neznalost prostredia atd. Inak to bozp a po som urobila len minuly rok pocas rodicovskej, nakolko v praci som obisla s vypovedou tak nestastne, ze v jeden krasny utorok som dala vypoved a v piatok nedostala mrchu, takze materska v ochrannej lehote 😉 a hladam moznosti na rozsirenie uplatnenia sa.

jatva
3. jan 2018

Tak ja ta naopak povzbudim 🙂 Do prahy sme sli ako manzelia s rok a pol starym dietatom. Ked som usudila, ze idem do prace ja, nasla som ju do mesiaca. Potom som sama zila ako samozivitelka - platila som si najom (v sirsom centre), sukromnu skolku. Vyskakovat som.si nemohla, ale zvladla som to. Takze ked sa chce, ide to. Su oblasti, kde to so skolkou nie je take zle a dostanes dieta aj do statnej. Zalezi aj na veku.
Nez pojdete, tak by som skusila rozposlat zivotopisy, vyrazila do Prahy zistit kde by sa mi pacilo byvat, kde su dobre moznosti skolky atd...
Teraz je vhodna doba vyrazit, je velky dopyt po zamestnancoch. U nas rozpustili 2 oddelenia a hned na to tym ludom vyzvanali telefony s dalsimi ponukami.
Drzim palce 🙂

bluka2
3. jan 2018

Ja by som to spravila tak, že by som si našla nejaký hocijaký job, 1. co daju v meste, kde chcem byť a čo aspon trochu zarobi a potom sa prípadne poobzerala ďalej. Ak sa poradí rovno nájsť niečo dobré, je to len plus. Dlho by som však nečakala, najlepšie keď sú deti malé

luslus
3. jan 2018

Ahoj. Ja som tak pred 2 rokmi odisla do Rakuska. Sice robim uplne obycajnu pracu,ale plat mam ovela vyssi ako som mala v Ba v kanci. Je pravda,ze vydavky su tu dost vysoke.ale kludne by sa dalo zit z 1 vyplaty (co na sk nebolo mozne). Ked sme sa stahovali tak mala mala nieco vyse 1 roka. Sla do jasliciek. Teraz chodi do skolky, rozprava (v ramci moznosti a jej veku) 4 jazykmi. Skolka je tu lacnejsia ako na sk. Je pravda,ze tu chyba rodina a znamy, hlavne ked je mala chora tak to je zabijak. Ale uz by som sa na sk asi nevratila. Neviem....jedine,co ma tu depta je,ze adi nikdy si nebideme mpct dovolit vlastne byvanie. Mozno kdesi daleko od Viedne. Lebo ceny nehnutelnosti su tu sialene.

dai
3. jan 2018

@luslus preco by si nemohla? Ceny vo viedni su pomaly rovnake ako v ba az nato ze v ba zarobis 3000 euro a vo viedni ba tej istej pozicii najmenej 6000... a presne ako pises - skolky napr. Su lacnejsie, prispevky vyssie etc. ... osobne by som tam zit neisla ale zije sa tam definitivne lahsie ako v sr ( mna odradza ze je to stale cudzina aj ked napr. Cela moja rodina vratane deti hovori plynule nemecky)

@justice2008 skus tu b2ku potiahnut na c1 aspon a spravit si nejaky certifikat - to dost pomoze... a dotiahni bud tu polstinu alebo rustinu aspon na b1-b2 aby sa to dalo predat na pohovore...zial tie vystudovane odbory nie su nic zaujimave ( hlavne manzel , ty si univerzalnejsia ) logistika nie az tak dobre platena ak by si v tom chcela pokracovat...
Osobne by som pozrela tiez najskor ba az potom prahu - predsalen menej vybavovaciek a papierovaciek co sa zdravotky, skolok, jazyka etc. Tyka. V ba mi spontanne napada vw - tam maju dobre rodinne programy, istoty aj benefity kvoli stahovaniu... a maju fajn logisticke pozicie - pritom nie su uprostred ba cize aj najmy by boli nizsie, cestovanie mam pocit ze maju firemne autobusy - mne tam 1 clovek odchadzal prave na logistiku s platom podobnym ako ty uvadzas - myslim ze tu logistiku maju dokonca v stupave nue v devinskej kde je opaet este lacnejsie... muz by tam mozno tiez nieco nasiel v svojom obore... akurat neviem ci staci aj - na vysokych poziciach asi ano, na tych strednych beviem ci nechcu aj nemcinu

luslus
3. jan 2018

@dai prosim ta kde na sk zarobis 3000e? To nezarobim ani tu v At 😂 a ceny nehnutelnosti su rovnake ako v Ba? Neviem kde ty zijes ale tu stoji 3izb byt okolo 300tis€.

dai
3. jan 2018

@luslus robim v ba a zarobi tu tolko dost ludi ( netvrdim ze vsetci ale stredny manazment a vyssie ano) a zijem v 3izovom byte drahsom ako si ty uviedla... ja netvrdim ze kazdy si moze dovolit mat vlastne byvanie vo viedni ale to ani v ba nie - pozri si akukolvek novostavbu v centre ci sirsom cebntre a budes mat priblem sa pri 3izbovom byte dostat pod 250k - a to pisem o bytoch o velkosti 60-70m2 cize ziadne terno...

lusyc
3. jan 2018

A Košice ste neskúšali?

jatva
3. jan 2018

@dai nikdy odo mna nepytali nikde certifikat na jazyk. Dolezite je vediet ju pouzivat, nie mat papier. Samozrejme je dobre na nej pracovat, ale riesit certifikaty mi pride naprosto zbytocne.

beky1813
3. jan 2018

@zuzanka.zuzu dalsia traumatizovana bratislavcanka, ktorej vadia ludia, co prichadzaju za pracou? Toto bol dost trapny prispevok.

@justice2008 ja by som sa skor na vasom mieste poobzerala po vacsich mestach na Slovensku. Nie rovno odist do Ciech, alebo BA, lebo by ste to mali velmi velmi tazke, kedze uz mate deti a nie take vau vzdelanie a skusenosti, aby ste mohli spokojne zacat v cudzom meste

bluka2
3. jan 2018

@jatva ja naopak, keď mám v CV supnute certifikáty C2, v drvivej väčšine ma vôbec neskusaju, ani pol vety, uzavrú to s tým, že aha s jazyk viete veľmi dobre. Stalo sa mi to neraz. Takže certifikáty za mňa 100 bodov 👍

bluka2
3. jan 2018

Ale tak treba tiež povedať, že všetko, čo je pod B2 nie je poriadna znalosť, ale B1 dohovorenie sa rukami nohami, aspoň také moje praktické skúsenosti

henikav
3. jan 2018

Drzim Vam palce, ano niekedy sa treba za pracou pohnut ked vidis ze u vas doma Vas nevedia docenit. Ja len ze neviazala by som sa absolutne iba na Prahu. Popozeraj si ponuky prace, poposielaj zivotopisy a motivacne listy a uvidis kto sa ti ozve, pojdete tam kde bude najvyhodnejsia ponuka.

jatva
3. jan 2018

@bluka2 neviem no... mala som na pohovore jednu co sa tiezohanakadecim a ked dostala text na prelozenie, tak ani tuk, ze bez slovnika to neda a urazene tresla dverami. Co som bola na pohovoroch, tak vacsina bola v anglictine.

bluka2
3. jan 2018

@jatva jaj tak asi záleží od kontextu. V tej Viedni, čo sa tu spomína, to akurát bolo naposledy, pohovor v nemčine a teda angličtinu a iné jazyky, čo tam mám nikto neoveroval, nič prekladať, aj keď pre pozíciu boli úplne nevyhnutné. Asi nevyzeram, že by som si to vymýšľala 😉Mám dojem, že angličtina je taký minimálny štandard

dai
3. jan 2018

@jatva tak ja neviem - ja robim pohovory v anglictine a nemcine a nazor si spravim sama... ale ku mne idu ludia uz selektovani hr, ti zas prvu selekciu robua na zaklade cv ked ich maju vela - ak je v poziadavke uroven jazyka c1 tak tie pod c1 sa do uzsieho vyberu ani nedostanu a teda ja napr. Vzdy davam poziadavku c1 na oba jazyky, dole idem len ked nie je dost kandidatov...
Certifikatom som nemyslela nejaky cambridge kurz aj ked v niektorych sferach pozaduju aj to ( moj muz si teraz robi, od mna zas chceli kopiu zo statnic), ale aspon na nete si spravit niektore z tych lepsich testov uz len kvoli sebe aby som sa vedela spravne zaradit...

jatva
3. jan 2018

@dai 🙂 no dufam, ze to po mne nikto nebude chciet. Ani netusim aku uroven mam. Chapem, ze su oblasti, kde ten papier treba, ale fakt doteraz to nikto nechcel. A zatial som v stadiu, ze ak to niekto v zivotopise vyzaduje, tak onho nestojim ja 🙂

justice2008
autor
3. jan 2018

@jatva
@dai
@luslus
@bluka2
vdaka baby aj za povzbudenie, aj za take triezve nazory. Chcem to urobit predtym nez pojdu deti do skoly. Zda sa mi, ze by bolo horsie keby som ich napriklad po prvom rocniku vytrhla z prostredia. Ved to robime hlavne pre ne.
@lusyc kosice ani nebudeme skusat, mame celkovo dost tej mentality tu, mame pocit, ze sem nepatrime. Citim sa tu asi ako Remisova v parlamente. Nebudem popisovat denno denne situacie, neochotu, zavist, aroganciu...
@henikav na Prahu sa neviazem zubami nechtami, proste potrebujeme zmenit ovzdusie
@beky1813 vacsie mesto SR akoze ok, fajn, dajme tomu co? Trencin? To ale tiez ostaneme bez pomoci starych rodicov, na tom sa nic nemeni ☺️

miri1986
3. jan 2018

@justice2008 ja sice este deti nemam,ale mozem opat ti moju vlastnu skusenost. Ja som s priatelom odisla pred tromi rokmi do Nemecka. Dala som vypoved v praci-pracovala som v Bratislave,mam vystudovane pravo.Moj priatel odisiel v maji-Ten mal uz pracu isli-je lekar.Prve pohovory na vyber miesta absolvoval na skype a nasledne sme si vyberali,do ktorych miest pojde na osobny pohovor. Tam som sla s nim-podla velkosti miest sme zvazovali kam pojdeme,aka je pre mna moznost sa zamestnat. Nakoniec sme sa rozhodli pre Erfurt,ktory ma 200 000 obyvatelov. On teda odisiel v maji,ja som nas byt v Bratislave v juni vystahovala a odisla k nasim,pokial nam nenajde vhodny byt-trvalo to asi 3,5 mesiaca,pokial sme nasli to,co sme potrebovali.Nakolko som potrebovala zlepsit svoju nemcinu,navstevovala som kurzy tristvrte roka-nevzala som hned prvu pracu v sklade bez jazyka.To musite vsak by vediet,Ci to takto finacne zvladnete. Hned po ukonceni certifikatu som si nasla pracu,kde pouzivam svoj rodny jazyk a som este za to platena-nur je to call centrum,aj ked to na zaciatok vobec nie je zle.🙂osobne si myslim,ze ked sa odstahujes dalej ako 200 km od domova,vzdy musis riesit,co s detmi,zariadit do to inak a Nemecko je velmi socialny stat. Komentare typu vo Viedni sa zaraba 6000 eur,neber prosim vazne. Vo Viedni je velmi velmi dobry plat 2500 v cistom,ked mas vyssiu poziciu,netreba mat ruzove okuliare.Ak ti zalezi na mentalite ludi-aj to ako sa k tebe spravaju na uradoch-Tak Rakusko a Nemecko mozem odporucit.Ak by sa chcela Este nieco spytat,rada pomozem,sama viem,ake to bolo pre mna tazke🙂

justice2008
autor
3. jan 2018

@miri1986 dakujem, si velmi mila, vidim, ze presne vies o com hovorim 😉 Nemam vobec ruzove okuliare, skor sedy zakal a taketo povzbudive slova mi menia optiku. Mame chut na seba pracovat, necakame pecene holuby padajuce zo striech a chceme deti vychovavat v lepsom svete, nie v tomto, kde pani v cistiatni arogantne spluchne svagrine, co to ma za kabat z pofiderneho krajcorstva (sity na mieru v znamom ateliery) namiesto toho aby ju slusne upozornila, ze tam nema znacky o cisteni, ale kedze robi 100 rokov tam, zda sa jej, ze je to vlna a na vlastnu zodpovednost ho moze dat vycistit a zdrzi sa hlupych komentarov. Kde vam autobusar normalne otvori batozinovy priestor bez prevracania ocami a dokonca sam vam nalozi kufor, kde sa pani na urade s vami nebavi ako so sockou, kde sa u lakara ludia nepredbiehaju, atd atd atd

loginexistuje
3. jan 2018

@justice2008 Praha je podla mna dobra volba ries to v predstihu zacni hladat prve kola sa daju v pohode urobit cez Skype na ten jazyk by som sa tak nesustredovala ak ides robot odbornu pracu a nerobis helpdesk pre ine krajiny Kde dokazu zaucit naozaj hocikoho a realne problemy aj tak riesia zaplateni odbornici s inych firiem bez tech c1

Vsetko sa da len treba chciet ak si odbornik v it a naozaj odbornik nie clovek ktoreho daju na project zaroven s manualom na produkt tak pracu najdes

majkat1
3. jan 2018

Podla toho co pises si mala celkom.fajn pracu ..ozaj mas ang uroven len b2....ked si komunikovala s dodavatelmi v ang ako lises to ti stacila i b2?skus si niekde spravit nejakz test podla mna by si mohla mat i c1ked si komunikovala.na dennej baze ....
Neviem.v akych firmach si bola na pohovoroch ale ked si pytala 800v cistom tak ta hned zrusi ci ako?nieje mozne ze nastupnz by bol nizsi ale po preukazani schopnosti by si sa mohla vypracovat i vyssie?

ivana11155
3. jan 2018

Ja by som prave oblast TN odporucila. Je tu v okruhu 20km roznymi smermi kopec medzinárodných firiem, ktore hladaju ludi do kancelarie na rozne vysokoskolske pozicie a maju problem najst. HR oddelenie si mysli ako bude vyberat a je rado, ze vobec obsadi poziciu niekym "normalnym". V BA je asi vacsi natresk na volne miesta ako tuto - usudzujem podla toho, co pise @dai.

montemotherone
3. jan 2018

@zuzanka.zuzu vieš, píšeš o urážaní, ale tvoje komenty sú plné zloby a negativizmu. Východniari prídu do BA- zle. Chcú ísť do Prahy- zle. Čo navrhuješ? Lebo ja navrhujem konečne zrušiť Bratislavocentralizmus, vraziť peniaze aj do zvyšku Slovenska, dostávať diaľnicu, a ver mi, všetci budú sedieť doma, na zadku, PRI SVOJICH RODINÁCH... A nebudú sa trepať do nehostinného sveta. Všetci chceme žiť a prežiť.

minutka
3. jan 2018

@miri1986 velmi triezvy pohlad na vec. drzim palce, nech sa vam v DE dari