Stačí mi kurz elektrikára - elektrotechnika?

hakem
29. sep 2024

Prosím vás kto robí v tom obore hlavne chcem SŠ spýtať rozmýšľam nad tým že si spravím kurz elektrikára ,elektrotechnika je to žiadaná práca v zahraničí nato aby som mohol robiť túto prácu potrebujem origo vzdelanie zo školy a prax alebo postačilo by na začiatok ten kurz si spraviť ale to mi asi nezarucuje hneď prácu že ? Ďakujem

egonsk
29. sep 2024

@hakem musis mat platnu vyhlasku (skusku), paragraf 21 aspon, aby si mohol pod niekoho dozorom robit. Inak mozes iba ako poucena osoba obsluhovat stroje a nic viac.
Na vyssi paragraf sa preukazujes po dvoch rokoch praxou a dalsimi skuskami. Potom uz budes moct robit aj samostatne.

egonsk
29. sep 2024

@hakem ako je to so skuskami a uznanim nasho certifikatu v zahranici neviem presne, zalezi od statu konkretneho zrejme, lebo v niektorych statoch su normy mierne ine ako u nas, napriek zjednoteniu cez EU. Takze je mozne, ze tam si musis spravit skusky nanovo, pricom ako zaklad pre povolenie k pristupu ku skuske sa preukazujes tymi nasimi, ktore sluzia ako doklad o znalostiach/vzdelani.

koniarova
29. sep 2024

Akú máš strednú školu? Na par.21 ti uznajú strednú školu,kde sú aj odbory súvisiace s elektrotechnikou. Len by si musel potom dodatočné urobiť skúšku z 508/2009. Na vyšší paragraf /22,23,24/ už potrebuješ aj prax. Ako to je v zahraničí žiaľ neporadim.

hakem
autor
6. okt 2024

@koniarova Mám práveže hotelku a chcem úplne iný smer začať robiť tak ak keby si spravím certifikát misku dobrú prácu nedostanem pokiaľ nemám dva roky prax ako zisťujem a čo tie dva roky kým ju získam

judar
6. okt 2024

S takym kurzom si ani neskrtnes ak aj vobec taky je...radsej chod externe studovat na strednu skolu tento odbor lebo ten vyucny list/maturita a dodatkove sprievodne papiere su omnoho viac nez nejaka podradnost z rychlokurzu lebo keby sa mas takto uchadzat niekde o pracu tak urcite zoberu skor niekoho s odchodeniu strednou skolou nez niekoho s rychlozdrapom papiera kedze elektrina celkovo prud teda sranda nieje..a co sa tyka praxe tak tu si niekde vies aj vybavit bud ju chodit so studentami alebo pridruzit sa mimo skolu niekam

hakem
autor
6. okt 2024

@judar externe to teba koľko normálne ako škola ?

judar
6. okt 2024

@hakem no takto...tu neviem ci by ti uznali predmety na skratene externe studium ked mas hotelovu akademiu a ak nemas 26r tak rovnako netusim ci by si v tomto pripade nemohol absolvovat aj strednu skolu na denne studium ako je to pri vs lebo po dovrseni 26r sa studium uz plati polrocne/rocne...bude lepsie ak si najdes skolu stymto odborom ktora ti je lepsie v dosahu a pozistujes si to tam ...ja mam tiez inak ucnovku kde boli vacsinou elektrikari a v casoch este nie tak minulych som mala v maturitnom rocniku 30-40-50 rocnych spoluziakov ktori si tiez takto dorabali remesla lebo so skolami zameranymi cisto na ucebny rezim sa nemali kam pohnut a potrebovali remeselne vyucne listy aj so sprievodnymi dodatkami lebo by bez nich nemohli ist ani na zivnost

mk1111111111
6. okt 2024

Odborne elektrotechnicke uciliste s maturitou Ti treba dorobit. Zalezi, kolko predmetov Ti zarataju z hotelovky, zvysok budes musiet absolvovat. Staci Ti na to aj polroka, ak si sikovny. Mozes aj externe studium, skusky osobne u vyucujucich dany predmet. aj prax musis absolvovat, urcite hodiny, priamo v skole. Potom zaverecna prakticka aj teoreticka skuska pred komisiou. Plati sa to, samozrejme.