Spoločnosť s ručením obmedzeným alebo živnosť

3. mar 2024

Zdravím.. je podľa vás výhodnejšia sro alebo živnosť? Je zalozenie sro na dohu trať alebo je rýchlejšie kúpiť sro? Platia sa pri sro aj odvody do SP A ZP? Neviem ako to funguje ale ide o to ze mi príde nebezpečné aby szco rucil celým majetkom... viete mi niekto po lopate vysvetliť ako sro funguje keď je konateľ a spoločník na istá osoba ? Vlastne vlastník sro je iba jeden človek

13uzivatelka11
3. mar 2024

Záleží aj od zarobku. Pri menších príjmoch je SRo blbosť.

stela01
3. mar 2024

Podľa toho čo chceš dosiahnuť každá má svoje výhody

Sro nastavis si sám plat 1€ , podľa toho platíš odvody ale hypotéku si asi nevezmeš - nikdy

Zivnost - rok platíš len zdravotné poistenie ak nedosiahneš príjem podľa FA nebudeš ani potom platiť socialku ale tiež si asi hypo nevezmeš a ani žiadnu pôžičku ale tiež nemáš nárok ani na PN a ani s dôchodkom nerátaj

Dôležité je vedieť o čo ti v budúcnosti ide .
Ak nerobíš nič zle nemáš sa čo strachovať o svoj majetok .

autor
3. mar 2024

@stela01 aha takže keď si založím sro a som len ja majiteľka tak si môžem nastaviť plat minimálny a neplatiť žiadne odvody za sro??

stela01
3. mar 2024

Môžeš si nastaviť pre seba odmenu alebo plat aký ty chceš .

To ale neznamená že nič nebudeš štátu platiť 😄.

hugigugin
3. mar 2024

Ak sa zamestnaš v svojej firme a stanovíš si plat, z neho platíš odvody do zdravotnej poisťovne4%, nemocemske1. 4%, starobne4, invalidne3, a poistenie v nezamestnanosti1% cca 13.4% odvody ako zamestnanec a zároveň ako zamestnávateľ 33.4% do tych istych len ine %+garancny fond, a úrazovy. Garancny fond ako 100%vlastnik a konateľ neplatíš. +samozrejme daň mesačnú t ako zamesntnanec a zamestnávateľ,

https://socialnepoistenie.mup.sk/14/9/6/odvody-...

https://www.epi.sk/kalkulacky/vypocet-cistej-mz...

Tu si mozes popozerat čo platíš. Ti len v skratke. Je toho viac.

lenicka298
3. mar 2024

Všetko má svoje pre a proti. Pre každého je výhodné niečo iné. Všetko závisí od toho, aký predpokladás príjem, naklady, či chceš platiť odvody alebo nie. Ak budeš mat viac otázok, kľudne mi napíš, a poradím ti.