Spoločnosť s.r.o. popri zamestnaní

5. nov 2021

Dobrý deň, mohla by som poprosit o radu, aké mám odvodové povinnosti pripadne ine, ak si založím sro popri zamestnaní na hlavný prac.pomer? A aký je najvhodnejší spôsob výplaty co sa týka daňového zaťaženie z príjmu sro prosím? Môj hlavný prac.pomer je mojím zdrojom príjmu a nepotrebujem vyplácať príjem zo sro každý mesiac, jednalo by sa o nepravidelný príjem. Ďakujem

papillon_noir
5. nov 2021

Ak nebudeš platcom dph,tak ''odvodove povinnosti" nemáš žiadne. Raz ročne zaplatíš daň z príjmu a potom si môžeš vyplatiť dividendy (zisk) zdanené 7%

lilyianka
5. nov 2021

Ak si zalozis s.r.o a popritom máš TPP,tak odvody - -zdravotku a sociálku za teba platí zamestnávateľ z tvojho tpp

ivkazba
6. nov 2021

Ja upozorním, že pokiaľ budeš mať s.r.o. s predmetom činnosti príbuznému k tvojmu zamestnaniu, potrebuješ súhlas zamestnávateľa.

autor
6. nov 2021

@papillon_noir ďakujem, zisk dividendy je zdanený len 7%? Vyplácať sa môže len raz ročne alebo častejšie?

papillon_noir
6. nov 2021

Môže sa raz ročne a aj každý mesiac,ako sa rozhodneš, a áno je to 7% a tento zisk je už potom oslobodený od zdravotných odvodov (v minulosti sa museli platiť ešte aj zdr.odv vo výške 14%)

papillon_noir
6. nov 2021

Ešte doplním, sro platí daň z príjmu ako PO vo výške 15% alebo 21%(záleží od obratu) a potom až ten čistý zisk si môžeš ako spoločník vziať s tým že ho ešte zdaníš tými 7%

autor
6. nov 2021

@papillon_noir ďakujem veľmi pekne za radu, čiže spolu 22%dan. zaťaženie. Môžem sa prosím este opýtať, ak by to bolo vyplácané ako odmena súkromnej osobe napr. Ako príjem z ostatného podnikania, tam by bolo nižšie zdanenie 19%? Ale asi aj zdrav. odvody by trebalo odviesť. Ospravedlňujem sa, nemám prehlad, len sa snažím do tejto tematiky dostať, že čo sa mi oplatí viac.

papillon_noir
6. nov 2021

Ty splietaš dohromady 2 rôzne veci. Normálne sa z dosiahnutého zisku v sro zaplatí 15% daň z príjmu ( v pripade že obrat neprekročí 49 790€) ideálne až potom ( jednoduchšie je to pre účtovníčku) si môžeš normálne ako spoločník ktorý má podiel na majetku firmy vziať ostatný zisk ktorý sa ešte dodatočne zdaňuje 7 %. V prípade viacerých spoločníkov sa zisk prerozdeluje percentuálne podľa podielu vo firme. To už nejde do daňového priznania- posiela sa prehľad. Ty by si spisala zápisnicu kde sa spolocnici dohodli na prerozdelení zisku v tej a tej sume k určitému dátumu a potom sa pošle na finančnú správu prehľad. To čo spomínaš ty ako príjem z ostatného podnikania - to myslíš že by si ako spoločník mala mandátnu zmluvu podľa ktorej by si si vyplacala určitú mesačnú odmenu? Dalo by sa aj tak ,ale tú daň z príjmu PO musíš zaplatiť stále, a áno potom by si ten príjem dodatočne zdanovala v danovom priznaní FO a nakoniec zaplatila aj zdravotne odvody. Čiže podľa mňa sa viac oplatí prerozdelenie toho zisku so zranením 7%, hlavne aj ak máš ešte TPP z ktorého ti zamestnávateľ odvádza odvody.