Som tehotná a robím na dobu určitú

nuhalka
24. okt 2017

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Som v 7týždni. Pracujem v herni ako krupiérka/čašníčka. Som na dobu určitú do 31.12.2017. Keď ma doktroka vypíše na PN pred skončením zmluvy, tak z čoho sa mi bude počíta materská dovolenka?

pininka
24. okt 2017

Ja som bola ten isty pripad, to ze i na pn, neznamena ze si prepustena, cize sa ti rata aj dalej, podstatne je aby si bola zamestnana tych 270dni, z toho bude materska. Inak ak niesi na tom zle,nemusi ta rovno vypisat, moze ti dat aj ziadanku o prelozenie. Mna tiez v robote nutili ist na pn, lebo ako tehotna som danu pracu nemohla robit, ale zakon nepusti, ak ti nevedia ponuknut inu pracu, mozes ostat aj doma a ide ti normalne plat.

nuhalka
autor
24. okt 2017

Takže teraz mám normálne písomne oznámiť zamestnávateľovi, že som tehotná a že možem robiť len denné 8hodín a keď mi nevyhovie mám sť ku gynekológovi pre tú žiadanku? Zamestatnaná som tam od 31.12.2016 takže tých 270 dní už mám.

fokuska
24. okt 2017

@nuhalka
1. Pisomne oznam tehotenstvo - bud posli postou a nechaj si podaci listok ako dokaz, alebo osobne, ale s tym, ze kopiu ti podpisu ze skutocne prevzali. Musis dokaz o tom, ze si to skutocne oznamila.

2. Napisat ziadost na upravu pracovneho casu / podmienok z dovodu, ze si tehotna. Cize ziadne nocne, zafajcene prostredie atd. Ak ti taketo podmienky ponuknut nemozu, nevedia, nechcu, tak ta musia nechat doma s tym, ze plat ti bude bezat dalej. Opat pisomne, s potvrdenim prevzatia a musia ti dat tak isto pisomnu odpoved, alebo dodatok k zmluve s novymi pracovnymi podmienkami.

henrikir
24. okt 2017

je to tak ako napisala fokuska 🙂 mozes ist potom kludne aj na pnku aby si mala zabezpeceny prijem az kym nenabehnes na matersku 🙂

nuhalka
autor
24. okt 2017

Ďakujem žienky za rady. 🙂 Pomohli ste mi. Takže zajtra pošlem ten papier. A prevádzkarke to možem povedať hneď ako to pošlem? A keď pojdem pred koncom zmluvy na PN tak bude odvody za mňa platiť štát?

klaudiaden
24. okt 2017

Myslím, že jej to môžeš pokojne povedať, nech je na to aspoň pripravená keď jej to príde písomne 🙂 No ak pôjdeš na PN pred koncom zmluvy tak prvých 10 dní ti ju platí zamestnávateľ a až potom sociálna poisťovňa

nuhalka
autor
24. okt 2017

Ďakujem teda. Zajtra to pošlem zamestnávateľovi a pojdem to povedať prevádzkarke. 🙂

hettinka
24. okt 2017

@nuhalka ja myslím, že ak si na dobu určitú do 31.12., tak ti v tomto prípade už zmluvu nepredĺžia a tvoj pracovný pomer k tomuto dátumu skončí. Dovtedy môžeš byť na PN, alebo požiadaj o úpravu prac. času, ako už písali vyššie.
asi by vedela poradiť @evittam

evittam
25. okt 2017

@nuhalka Tak ako pise
@fokuska .
A dalej -pravdepodobne na MD nastupis v r.2018, cize tvoj VZ pre MD bude hruby prijem za r.2017. Pocas PN za teba odvody nikto neplati ani ty. Pokial mas zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2017 tak ti konci PP dnom uvedeným v zmluve. Si vsak v ochrannej lehote a na PN mozes nastupit kedykolkvek v priebehu 8mesiacov do nastupu na MD.

evittam
25. okt 2017

@pininka Nie je podstatné byt zamestnana 270dni.😉

bona_dea
25. okt 2017

@evittam a co je podstatne?

evittam
25. okt 2017

@bona_dea Mat 270dni NP.

bona_dea
25. okt 2017

@evittam to s tym snad suvisi,nie?

nuhalka
autor
25. okt 2017

Ďakujem @evitam 🙂

nuhalka
autor
25. okt 2017

A možem to oznámenie poslať rovno so žiadosťou o zmenu pracovnej doby v jednom dokumente? A keď už to pošlem na pošte a budem mať doručenku, možem to prevádzkarke povedať osobne? Lebo zajtra by som už mala ísť zase do práce. Nemože sa stať že to potom nepreberú?

fokuska
25. okt 2017

@nuhalka Ak sa obavas, ze by potom mohli neprebrat, tak by som asi pockala kym bude zasielka prebrata a az tak by som to povedala.

evittam
25. okt 2017

@bona_dea S cim?

evittam
25. okt 2017

@bona_dea Myslim to tak,ze nemusis mat odpracovaných 270dni a ani nemusíš byt zamestnana. Musis mat 270dni NP za posledné dva roky pred porodom -to je hlavna podmienka naroku na MD.😉

fokuska
25. okt 2017

@evittam myslim, ze ide o to, ze nevedia, co znamena mat NP, ako mozes mat 270 dni NP aj ked nemas odpracovanych aspon 270 dni... aspon teda myslim, ze toto si ludia zvyknu mylit a ze nemaju uplne jasne v tych rozdieloch

nuhalka
autor
25. okt 2017

@evittam ty mi nevieš poradiť s tým kedy to možem povedať prevádzkarke? Lebo zajtra by som mala ísť do práce a dnes ešte len idem na poštu s oznámením pre zamestnávateľa.

evittam
25. okt 2017

@fokuska Ved prave preto to pisem.😉

evittam
25. okt 2017

@nuhalka No a nemôžeš to dat podpisat aj prevadzkarke?

evittam
25. okt 2017

@nuhalka A posli to na dorucenku.😉

nuhalka
autor
25. okt 2017

@evittam Poslala som ale aké tlačivo mám dať pospísať prevádzlarke?

evittam
25. okt 2017

@nuhalka No to iste

simca06022011
25. okt 2017

@nuhalka dvakrat si to vytlac a jedno nech ti podpisu ako prevzate, dňa... 🙂