Som povinná si čerpať obednú prestávku?

13. júl 2023

Žienky personalistiky,či fundované v tejto oblasti.
Ako je to s čerpaním obedňajšej prestávky?je mojou povinnosťou si ju urobiť?či môžem pri napr.7h úväzku pracovať nonstop,resp.nezatvarat a odpracovať si 7h. Alebo si napriek necerpaniu obedňajšej prestávky odkrútiť 7,5h.
Lebo šéf ma núti byť v práci o tu polhodinu dlhšie,hoci nikdy sme to takto neriešili,nezatvarali. A nechodili mimo prácu na obed,jedli za pochodu s tým,že vieme zákazníka hocikedy obslúžiť.
Ďakujem za odpovede.

mondolina
13. júl 2023

podľa mňa je obedná prestávka povinná zo zákona.

adalmba
13. júl 2023

Po 6h musíš mať zo zákona obednú prestávku. Že ju necerpas, je tvoj problém. Máš zavrieť, na dvere dať tabuľku, obedna prestávka otvoríme o ...

autor
13. júl 2023

Otázke je:musím ju mať,či môžem ju mať?

mamina7070
13. júl 2023

je povinna musis ju mat

lucik194
13. júl 2023

musis

autor
13. júl 2023

Ďakujem a ešte sa opýtam inak,môžem si ju čerpať po 7h a odísť rovno domov?nerobiť 7,5h?

yanni
13. júl 2023

zo zakona je najneskor 6 nonstop odpracovanych hodinach povinna 30 min prestavka. Ci si ju "vybereis" alebo nie, to je uz len na tebe. ALE tych 30 minut ti tak ci tak bude odratanych. Ak mate elektronicky system, tak ti po 6tich hodinach automaticky na 30 min prestane ratat odpracovane hodiny/minuty. Pocitanie sa spusti zase automaticky po 30 min. Sef ma pravdu. Zakon je zakon: To nie je len na SK tak.

mondolina
13. júl 2023

nie

mamina7070
13. júl 2023

nie nemozes odist skor

yanni
13. júl 2023

nie, nemozes ist po 7 hod domov, kedze mas odpracpvanych len 6,5 hod (vid moj prispevok, ako to funguje).

miriam11
13. júl 2023

Ci ideš na obed, alebo nie, obedna prestávka sa musí započítat.

baboobchod
13. júl 2023

Konkrétne je to paragraf 91 ods. 4 zákonníka prace:
4)
Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

alenah31
13. júl 2023

Som HR personalista. Prestávka v práci (na odpočinok a jedenie) predstavuje čas (dobu) odpočinku medzi dvoma úsekmi pracovného času v rámci pracovnej zmeny. Zákonník práce ustanovuje, kedy jej poskytnutie je povinné. Zamestnávateľ má povinnosť prestávku v práci poskytnúť, nie iba umožniť a ponechať na zamestnancovi, či ju využije alebo nie (t. j. zamestnanec sa nemôže vzdať prestávky v práci – táto otázka súvisí s BOZP, navyše aj v evidencii pracovného času má byť vyznačený koniec úseku vykonávania práce a začiatok úseku vykonávania práce, a teda aj nepriamo prestávka v práci). Zamestnanec sa teda nemôže rozhodnúť, že nevyužije prestávku v práci a odíde skôr z pracoviska.
A máš to definované aj v ZP, kuk §91

autor
13. júl 2023

Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.

anjelicek26
13. júl 2023

Ten zakon chrani teba samu pred takymito napadmi... pauza je potrebna najneskor po 6h prace...

martinkatinka
13. júl 2023

Ja by som zavrela a jednoducho tu pol hodinu na odpocinok mala. Mas na to pravo. Nie ze cez prestavku budes lietat okolo ludi.

autor
13. júl 2023

Lenže ono to sa vždy nedá zatvoriť,lebo akurát počas obeda si chcú mnohí vybaviť veci,kto.potrebuju. a keď mi za 5min náhodou niekto vojde,nestihnem zatvoriť,tým pádom si tu prestávku aj tak skoro vždy odpracujem. Čiže napriek tej "ochrane",kt.chapem,si v mnohých povolaniach nadrabame 0,5h.
Bohužiaľ.
Preto mi príde fér skončiť skôr.
No zrejme paragrafy nepustia.

simsalabim
13. júl 2023

A keby ste tu pauzu mali skor, teda "pred obedom"? Napriklad 10:30-11:00?

vikusjk
13. júl 2023

My mame povinne pri zadavani dochadzky si dat tu pol hodinu na obed - z toho mi vychadza, ze je to povinne. Proste oni asi nepreukazu v pripade nejakej kontroly inak, ze tu prestavku zamestnancom poskytuju, len nasou dochadzkou, ktora je uchovana na mzdovom odd.

trgypadl
13. júl 2023

Ahoj chapem co tym chces povedat, ale keby to robili takto vsetky povolania, ktore nestihnu prestávku, ze odídu o 30 min skor.... Napr my sestry vacsinou jeme za pochodu, malokedy mi vedel niekto postrážiť moj usek na cca 30 min, a ak sa aj niekto nasiel tak som to do seba nachádzala a obed si vobec neuzila....pracovnu dobu mas od do.... Ked odides skor, tak to moze brat zamestnavatel ako porusenie pracovnej discipliny

autor
13. júl 2023

Zamestnávateľ trvá na zatvorení cez obed,čiže niekedy sama a niekedy ani spolu s kolegyňami nezatvorime,lebo sa nedá vyhodiť zákazník. Stačí,keď vojde k nám cca 11:45-11:50,málokedy to vybaví skôr ako za 30min. Tým pádom nám je už zbytočne primknut,lebo keď ostatní vonku vidia,že dnu máme zákazníka,vyklopkavaju a dožadujú sa obsluhy. A niekedy dosť agresívne.
Ja plne chápem,že siudia chcú vybaviť veci cez svoju obednajsiu prestávku,ale.....oberajú ju o ňu iných.
Pre nás je výhodnejšie a oveľa pokojnejšie ju oficiálne nemať a odísť z práce skôr,či neskôr.
Ale so šéfom sa nedá dohodnúť na kompromise nijakom. Preto som sa pýtala ako to oficiálne je.
Tým pádom pracujeme skoro vždy o 30min dlhšie.
A verím,že takých zamestnaní je viac😔

autor
13. júl 2023

Rozumiem plne tomu,že sú zamestnania,kde sa to nedá. Ale paušálne všetky pozície a oblasti zastrešiť povinnosťou čerpať obednajsiu prestávku a nemožnosť sa individuálne dohodnúť so šéfom,kt.chce dodržať zákonom stanovené podmienky je nefér voči niektorým povolaniam. No nič,aspoň viem ako to presne je.
Budeme nútené odmietať zákazníkov už pred obedom,no a dodržiavať našich 30min.

alenah31
13. júl 2023

Ja chápem, že je to nepríjemné hlavne ak ide o nejaký obchod, banku, nejaké poskytovanie služby v rámci nejakého obchodného centra či poštu - ale máte na to právo a ostatní to musia začať akceptovať. Mala by som v "péčku", že mi niekto vyklopkáva - musíte mať na dverách či niekde vpredu viditeľne uvedené otv. hodiny, tam je uvedená aj prestávka - tak ju dodržujte v prvom rade vy - a zvyknú si aj zákazníci.

trgypadl
13. júl 2023

Pozri pises, ze mas kolegynu, tak sa prestriedajte na obed

adalmba
13. júl 2023

Sak poviem zakaznikom,, Prepacte zatvaram idem na obednu prestavku, dakujem za pochopenie,, tak isto vecer ked da zatvara nakupne centrum poviem,, prepacte poradim? za 5 minut zatvarame. Jasne najde niekto kto nepochopi no vadsinou to ludia chapu

alenah31
13. júl 2023

@trgypadl sú prevádzky kde máš presne určenú tú pol hodinu - oni sú jednou z nich. Prečo sa majú striedať počas tej pol hodiny? Však obe majú nárok na plných 30 minút. Normálne zavriem a vybavené.

adalmba
13. júl 2023

a uprimne , neviem si predstavit ze ma obsluhuje predavacka a este stiha obzuvat rezen. Tvoje zdravie sa ti casom tiez podakuje, ze obedujes za ,,chodu,,

trgypadl
13. júl 2023

@alenah31 chapem, ale píše, ze nechce vyhodit zakaznika... Tak preto pisem nech si kazda uzije svojich 30 min prestriedanim

alenah31
13. júl 2023

@trgypadl ak majú povinnosť byť na predajni obe v otváracom čase nedá sa to. Museli by sa prestriedať len počas tej prestávky - jedna 15 minút a druhá tiež - ani by ma nehlo.

autor
13. júl 2023

Baby,nie vždy sme s kolegyňou spolu,nie vždy,aj keď sme dve vieme zatvoriť presne o 12:00. Nemôžem špecifikovať presne oblasť,v ktorej pracujem,lebo jedna zo šéfov je aktívna na MK.
Skrátka sme oblasť,kde človek vie byt od 5-60min.
Akonáhle vojde,ja neviem koľko minút bude,no a v procese jeho riešenia ho neviem "vyhodiť".
Čiže by sme boli nútené už aspoň 10min pred 12:00 nevpustit nikoho dnu.
Akonáhle už dnu niekto je,darmo zamkneme,vždy sa nájde niekto,kto sa oficiálne stazuje,vulgárne reaguje,či drží povie,že prečo nemôžme riešiť aj jeho,keď máme dnu človeka.
To sa nedá vysvetliť tomu,čo to nezaziva. Sú dni,že ok. Ale odkedy máme nariadenie povinnej obed.prestavky,odvtedy máme už od 11:00stres,čo zase dnes.....a to je o ničom.
Lebo nonstop otvorené by v kľude vyriešilo všetko,aj náš,aj ľudí.....a my by sme sa najedli,či vybehli na pár minút hocikedy. Alebo aj skončili skôr,či prišli neskôr.
Opakujem,rozumiem všetkému,čo ste napísali,je to zo zákona,chápem.....len by stačilo ľudský sa dohodnúť,čo zamestnávateľ nechce.