Sociálny pedagóg - pohovor

pralinka000
4. aug 2018

Maminky,máte niektorá skusenosti s prácou sociálny pedagóg? Mám pohovor neviete mi poradiť,čo sa na takomto pohovere pýtajú? Ako sa mám pripraviť? Vzdelanie,ktoré vyžadujú mám,len prax nemám.Ide o sociálneho pedagóga na základnej škole.

gabrielachochulka
6. aug 2018

áplň práce školského sociálneho pedagóga:
Reforma školstva priniesla zmeny v štruktúre odborných zamestnancov školy. Sociálny pedagóg je novým odborným zamestnancom. Do oblasti pracovnej náplne školského sociálneho pedagóga patria najmä nasledovné úlohy:

a) plní úlohy v oblasti prevencie a riešenia sociálno-patologických javov u detí, svojimi aktivitami pôsobí na pedagógov, žiakov a ich zákonných zástupcov za účelom vytvorenia pozitívnej sociálnej klímy v škole,
b) venuje osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia, žiakom vyžadujúcim si špeciálno-pedagogickú, psychologickú, psychiatrickú pomoc, alebo individuálnu zdravotnú starostlivosť,
c) konzultuje a intenzívne komunikuje s pedagógmi, žiakmi a ich zákonnými zástupcami pri riešení sociálno-výchovných problémov, najmä záškoláctva, agresie, šikanovania, delikvencie a syndrómu CAN,
d) sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu,
e) koordinuje spoluprácu pedagógov, rodičov, žiakov, lekárov a polície pri riešení vytipovaných prípadov,
f) pripravuje písomné podklady konkrétnych problémov žiakov, navrhnúť okamžité riešenie situácie a návrh na ďalší postup,
g) vytvára podmienky pre efektívnu kooperáciu v rámci školy a triedy,
h) vypracúva plán preventívnych aktivít pre školu,
i) bezprostredne pracuje s triednymi kolektívmi, samosprávou školy a formálnymi i neformálnymi skupinami v zariadení,
j) prijíma a skúma podnety najmä od pedagógov, žiakov a zákonných zástupcov v otázkach sociálno-patologického správania,
k) vedie evidenciu riešených prípadov,
odborné odporúčanie sociálneho pedagóga je pre školu záväzné

nicky221
20. aug 2019

@pralinka000 ako si vtedy dopadla? Ja mám tiež ten istý problém. Prax žiadna, ale škola úspešne ukončená. Ide mi o prácu školského špeciálneho pedagóga. Ako to prebiehalo?????

lubkavargova1
20. aug 2019

Ja som pracovala na skole v projekte SOV ako socialny pedagog a teraz som ako socialny pedagog v nasej skolke. Uprimne??? Vacsia blbost nebola a nikdy ani nebude. Vela zdaru kolegovia. A hlavne robte depistaze za kazdu cennu - aj keby trava bola modra a nebo zelene!

nicky221
20. aug 2019

@lubkavargova1 a vieš mi popísať, ako prebiehal u teba pohovor? Neviem čo ma čaká, bez praxe a s malou dušičkou.

h_petra
20. aug 2019

@nicky221 ak nemas prax, tak ta z legislativneho hladiska na poziciu skolskeho spec pedagoga nemozu prijat

lubkavargova1
20. aug 2019

ja som mala stastie na uzasneho riaditela. Takze mali sme velmi priatelsky rozhovor a nie striktny pohovor. Nakolko sa vtedy SOVka len spustala tak nikto nevedel do coho ide. Priebezne sme ziskavali informacie. Drzim palce.

nicky221
20. aug 2019

@h_petra je to veľmi diskutabilné. Možno z legislatívneho hľadiska áno, ale povedzme si úprimne, koľkí ľudia sú dosadení na pracovné pozície po známostiach a koľko učiteľov, resp.neučiteľov učí a nemajú na to kvalifikáciu? Dostala som pozvanie, spĺňam požiadavky, až na tú prax. Btw, ale kde mám nabrať tú prax, keď je nedostatok miesta a možností. A pokiaľ viem, sú aj začínajúci špeciálny pedagógovia, veď každí z nás, resp. z Vás pedagógov raz začínal... peace

h_petra
21. aug 2019

@nicky221 neber si to hned osobne 🙂
Vsetci sme raz zacinali, samozrejme, ale praca skolsleho spec ped je velmi narocna, sama uvidis, ako velmi ti ta potrebna prax v poradenskom zariadeni bude chybat.

nicky221
21. aug 2019

@h_petra píšem v dobrom, máš pravdu, ale sama dobre vieš, ako to je. Veď uvidíme, pokúšam šťastie ☺️

h_petra
21. aug 2019

@nicky221 tak je to na zodpovednosti riaditela, koho zamestna a ako si to obhaji, ak zamestna niekoho, kto nesplna poziadavky.
Ja som skolskeho spec ped robila, ale nie na SVK, tam podmienka praxe nebola a teda, bol to sakra narocny rok.
Drzim palce pri hladani tej pravej prace.

nicky221
21. aug 2019

@h_petra Ďakujem krásne