Slovenská živnosť, práca v zahraničí a odvody

timi29
8. okt 2017

Chcela by som sa opýtať, pracujú Vaši manželia v zahraničí a živnosť majú slovenskú? Ako je to s odvodmi ak majú fakturovať firme v danom štáte? Platia odvody tam, doma alebo ako to vlastne je? A čo daňové priznanie? Viem veľa otázok, ale mm uvažuje nad prácou v zahraničí a ja mám v hlave tisíc nezodpovedaných otázok. Ďakujem pekne za Váš čas a info 😉

evittam
8. okt 2017

@timi29 Moj partner pracuje v DE na slovensku zivnost. Odvody odvadza tu, ak by chcel moze tam. DP sa podáva aj na SVK (tu len uvedieme,ze su to príjmy vynate od zdanenia a nedani sa-to zalezi od krajiny,v kt.pracuje, buď su prijmy vynate alebo sa dan započítava) aj v DE,ma tam pridelené daňové cislo aj kvoli rodinnym prídavkom.

timi29
autor
8. okt 2017

a nevieš náhodou ako to je napríklad v Dánsku resp. Rakúsku, je to rovnaké? Daňové potom podáva aj na SVK aj v DE?

evittam
8. okt 2017

@timi29 Neviem. Ale myslim,ze ano.

vroni
8. okt 2017

Nie, nie je to rovnake. O Dansku netusim vobec nic, ale v Rakusku musis platit odvody tam, kde pracujes, inak to povazuju za podvod a danovy unik (ano, je moznost odvadzat na Sk, ale musis dokazat, ze vacsinu prac robis tam. Dokazne bremeno je na tebe, nie na rakuskej socialke ci danovom urade) Danove priznanie sa potom podava aj-aj, rakuske prijmy su zo slovenskej danpvej povinnosti vynate

timi29
autor
8. okt 2017

@vroni a prosím ťa vieš mi povedať aké vysoké sú odvody napr. v Rakúsku zdravotné a sociálka? Nevieš na akej stránke by som zistili, aké vysoké v ktorom štáte sú odvody? ďakujem

vroni
8. okt 2017

@timi29, rakuske odvody zistis .na stranke sva.at, podmienky zivnosti na wko.at Ostatne krajiny ti neporadim....

timi29
autor
8. okt 2017

a ešte otázočka - známy pracuje v zahraničí, odvody platí na SVK. Ako sa podáva v takomto prípade daňové. Podáva sa aj SVK aj v Dánsku? Diky za každú odpoveď a radu

evittam
9. okt 2017

@timi29 Pokial ma SVK živnosť tak samozrejme,ze ma povinnosť podat DP na SVK podla platneho zakona o dani z príjmov. Co sa tyka Danska neviem.

timi29
autor
9. okt 2017

ďakujem veľmi pekne za odpovede😉