Skúsenosti so založením jasličiek

strelkyna_koza
3. jún 2020

Ahojte, prosím kto ma SKÚSENOSŤ so založením detskej skupiny/jasliciek/ opatrovania detičiek o akékoľvek INFO - ako aj o povzbudivé slova 🙂

lindusss2016
3. jún 2020

@strelkyna_koza ahoj, ja sa sem len pripnem, lebo tiez uvazujeme s kamoskou o niecom podobnom 🙂

amelia000
3. jún 2020

Ahoj, ja skusenost sice nemam, ale tuto je to celkom fajn popisane. https://www.podnikajte.sk/pravne-formy/otvorit-... Snad pomoze 🙂

strelkyna_koza
autor
3. jún 2020

@amelia000 ďakujem 👍 tento článok už viem hadam aj naspamät 😂

amelia000
3. jún 2020

@strelkyna_koza tak nic potom 😅😁 drzim palce pri zakladani ak sa podari 🙂

lindusss2016
3. jún 2020

@amelia000 ziadne ak sa podari.... clovek dokaze vsetko, co si zaumieni, len treba si verit a nepochybovat, ist si za svojim a hladat moznosti, potom sa podari vsetko

mogaa
3. jún 2020

@strelkyna_koza tak u nás sú súkromné jasličky a teda tá kočka teraz uvažovala o zrušení.....Prenájom platiť musela, stravu berie zo štátnej škôlky, priestory, hygiena všetko fajn ale teraz ako boli zatvorený bola v mínuse....Učiteľky platiť musela aj prenájom priestorov a polovica rodičov deti uplne cez koronu odhlásila, tak ostatní platili len cca 180eur aby mala na zaplatenie prenájmu....1učiteľku prepustila aj tak.....pri jasliach musíš počítať max.1učiteľka na 5detí...teraz tam má 11detí 2učiteľky a ona.....takže 3dospelí na 11detí....

kittykat22
3. jún 2020

@strelkyna_koza napis aku mas viziu, co uz mas, a aky mas budget. Mozem ti k tomu nieco prakticke napisat.

strelkyna_koza
autor
3. jún 2020

@kittykat22 vizia - časom sa chcem dopracovať k opatrovaniu 5 deticiek, mať to ako svoje riadne zamestnanie, v priestore, ktorý nebude u mňa doma (ideálne). aby to nebolo načierno a nemusela by som sa bat niekomu povedat, co robim a nemala obavy z kontroly. aby som stravu mohla pripravovat sama, pripadne objednavat v MŠ. budget ešte nemam stanoveny, len začínam - čisto na teoretickej úrovni, aby som vedela čo kde kedy ako bude treba vybaviť a pripraviť

kittykat22
3. jún 2020

@strelkyna_koza na to ze budes pripravovat detom obedy sama, mozes rovno zabudnut. Hygiena ti to nikdy nedovoli. Budes musiet obed dovazat od certifikovaneho dodavatela, ktory ma specialne pripravene jedlo podla predpisov, pre deti urciteho veku. Na zaciatok by bolo dobre sa spytat v okoli - ci by si vobec dodavatela nasla, a urcite ti nespravia 3 alebo 5 porcii. Donesu ti minimalne 10 - tam ide o to, ze im sa to financne neoplati. Mozes detom mozno pripravit desiaty, ale na to musis mat oddeleny priestor, ktory tiez musi splnovat hygienicke normy. Od poctu deti sa potom odvija aj povinny pocet ucitelov. Na 10 deti nemozes mat jednu ucitelku, musis mat uz napriklad 2. Na to, ze chces mat doma skolku tak budes potrebovat stavebne upravy. Musis mat protipoziarne dvere podla predpisov, kupelku upravenu specialne pre deti - detske zachody + umyvadla - a ich pocet budes mat urceny podla poctu deti, ktore mozu skolku navstevovat. Dom musi splnat predpisy co sa tyka svetla a velkosti priestoru, musis splnat protipoziarne smernice. Nemozes si sama urcovat kolko tam budes mat deti. To je urcene smernicami a pocita sa to na m2. Priestor v ktorom spia deti musi byt oddeleny od priestoru v ktorom sa deti hraju. Nemozes to mat v jednej miestnosti. Skolku musi zastresovat garant s pedagogickym vzdelanim, nemoze to robit len tak niekto. Na zaciatok by si mala mat aspon 15 000 eur. Pretoze musis pocitat s tym, ze nielen ze treba vybavit papiere, spravit stavebne upravy, skolaudovat, ale skolka musi mat zariadenie (stoly, stolicky, postele, matrace, obliecky, skrine, vesiaky, skrinky, lavicky), hracky, pomocky k tvoreniu, marketing, uctovnictvo, musis platit tych co tam budu robit, svetlo, energie, obedy bez rozdielu kolko tam mas deti budes odoberat denne, straty ked budu deti chore, alebo ked nebudes mat dostatocny pocet, a aby si aspon 6 mesiacov dokazala fungovat v stratach. A okrem toho, musis este deti ucit podla rocnych/mesacnych/tyzdennych planov - skolka nie je len o zisku ale hlavne o vzdelavani deti. Dolezite je, aby si si vypocitala kolko deti musis mat aby si bola v zisku - pretoze potom to z dlhodobeho hladiska nema zmysel. Vypocitas si zisk z 10 deti za mesiac a od toho odpocitas svoje vydaje ktore som ti zhruba popisala vyssie. Otvorit a viest skolku nie je ziadna stranda a zarobit na nej je extremne tazke. Predtym ako sa do toho pustit si zisti co vsetko potrebujes.

kittykat22
3. jún 2020

Z toho co som videla, by som ti poradila bud ist do skolky naplno alebo vobec. Naplno myslim spravit si vzdelanie, ist na prax do statnej skolky (pretoze tam je to super osefovane a vedia co robia) kupit dom, kde to bude, upravit ho kompletne cely - narazit do toho 50 000eur a robit to ako business. Marketing, ludia, profesionalita. A potom to bude mat zmysel.

eliska13
3. jún 2020

@strelkyna_koza opatruj doma, ak máš priestor 2 deti a máš to bez byrokracie starosti atd...V mojom okolí to robí veľa ľudí v rodinnom dome.Dokonca jedna má doma 5 detičiek jednu izbu má hernu pracovala v škôlke má aktivity v malicku, niektorí nosia deťom vlastnú stravu, na dvore domčeky, hračky sledujem ju na FB vyzerá to fajn.Cez víkend občas zorganizuje detskú oslavu nie všetci majú dom, alebo nechcú do kútika.Pozicala skákací hrad pre deti...Toto čo píšeš ty by som tiež bez veľa peňazí neskúšala.Niejtore deti prídu na pol roka, iné na 3 roky...nájom, odvody platíš nikdy nevieš koľko detí budeš mať.
@mogaa terajšia situácia pochovala veľa ľudí s takýmto biznisom

eliska13
3. jún 2020

@strelkyna_koza ak by si to chcela niekde v prenajatom dome a mať 5 deti plus ešte jednu k sebe, tak ste v minuse.Ked by jedno dieťa platilo 450 eur, ak ratam len cca, že 700 eur by bol prenájom domu cca toľko su u nas, tvoj, jej plat odvody, réžia, strava privezena, vybavenie izieb postieľky, hračky, stoličky, veci na dvor...lebo sama 5 deti nezvladnes.Nehovoriac, že máš sama malé deti a otvorené budeš mať do 17-17:30....a to dnes všetci očakávajú výlet, nejaký bonus, učenie jazyka, jogu ja som si vypočula také vymoženosti, keď kamarátka o tom uvažovala, že som bola zhrozena😅..Dá sa to, keď ste viaceré kamosky učiteľky spraviť aspoň 2 triedy vziať si do dlhodobého prenájmu bungalov...ak aj nie dom, ale nejaký nebytový priestor suma cca rovnaká a ten dvor, tráva, pieskovisko má svoje čaro deti môžu byť na deke veľa ľudí nechce priestor pre deti niekde v meste v starom bytovom dome a malý dvor medzi domami v centre
Ako idea je to krásna mne by sa to tiež páčilo jeden čas sme sa tým zaoberali, že ideme do toho spolu, ale realita je ťažká každé druhé dieťa speci strava...

ajka0207
3. jún 2020

@kittykat22 ale toto pises o skolke, nie o jasliach ci?

krisbar
3. jún 2020

@eliska13 a ked sa nieco stane, kto nesie zodpovednost? Aj rodicia aj ona budu trestne stihani.

eliska13
3. jún 2020

@krisbar čo máš na mysli nerozumiem?

tncka
3. jún 2020

@strelkyna_koza rovno sa na to vykasli ak uvazujes o 5tich detoch a robit to oficialne. Nech ratam.tak ratam z tohto zivobytie nebude.

krisbar
3. jún 2020

@eliska13 no ze ked sa stane nieco tragicke v takychto neoficialnych jasliciak, ktore si niekto len tak zriadil doma, kto nesie zodpovednost? Kto bude trestne stihany?

kittykat22
3. jún 2020

@ajka0207 a aky je rozdiel medzi skolkou a jaslami - myslim v praktickom prevedeni, nie deti. Myslis ze protipoziarne dvere, kupelky, smernice a obedy sa do jasiel nenosia? 🙂 to co pisem su ofiko info, zo skolky kde boli deti od 1r do 6r v zmiesanej triede 🙂 nie je to vycarovane z klobuka 😅 Videla som za 4 roky skrachovat 3 skolky. Keby som za hovorila vetu "nieco si zelaj, pada skolka" tak som milionar 😅 Skolku by som nechcela ani zadara. Obrovska zodpovednost, velka namaha za minimalny prijem.

ajka0207
3. jún 2020

@kittykat22 ved to je jasne, vidim ze su to oficialne tvrdenia a vies o com hovoris, len som myslela ze jasle sa posudzuju menej prisne, najma z hladiska vzdelavania.

kittykat22
3. jún 2020

@ajka0207 pravda je, ze to je to posledne co ta uz potom v praxi zaujima 🙈 pretoze lietas okolo posranych plienok, jaciacich deti, uspavas, utesujes a ked zaspavas tak prisaham ze ti znovi rev v usiach. Podla mna, po 10r v tejto praci, musi nutne mozog pani ucitelky v jasliach atrofovat. Slava kazdej zene, ktora si tuto krasnu, ale narocnu profesiu vyberie.

eliska13
3. jún 2020

@krisbar veď ten, kto to robí pracuje oficiálne na živnosť veľa ľudí si dáva za opatrovanie preplatiť ten príspevok.Ja nepíšem o nejakej cernote čo niekto opatruje popri svojom dieťati dalsie dieťa.
U nás v dedina má pani učiteľka v svojom dome opatrovateľské centrum nie sú to jaslicky, nie je to škôlka nech sa vyhne predpísaným rozmerom a výskam umyvadiel, postielok je to centrum a preto nemusí dodržať všetky pravidlá.
A zodpovedná je samozrejme ona nikto si nevezme k sebe domov dieťa, deti a nespise zmluvu, zdravotný stav a pod...

strelkyna_koza
autor
3. jún 2020

@kittykat22 veľmi si vážim tvoju reakciu, ale len pripomeniem - nechcem škôlku, len stráženie/opatrovanie max 5 deti do 3 rokov 👍 ale vďaka vďaka, mnohé ešte prehodnotim

strelkyna_koza
autor
3. jún 2020

@eliska13 presne take niečo ako to opatrovateľske centrum ma zaujima že ako to ma právne poriešene

krisbar
3. jún 2020

@eliska13 no ja len neviem pod aku formu to zastresi. Este som nepocula o tom, ze by bola zivnost na strazenie deti.

gabrielachochulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabrielachochulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
madriamon
3. jún 2020

ako SZČO: Poskytovanie krátkodobej pomoci pri opatere detí a starších osôb. majú to aj u nás, môžeš strážiť 4 deti doma. treba si však zistiť či treba nejaké vzdelanie na to - poznám osobne dve,ale ony sú zdravotná sestra a druhá učila niekedy v jasliach. v dome majú osobitnú miestnosť na hranie,na spanie, kuchyňu kde aj deti jedia- môže byť aj tvoja, nie iná,.. sprcha, wc, dvor.

madriamon
3. jún 2020

@krisbar ak si o niečom ešte nepočula,neznamená to, že to neexistuje.

kittykat22
3. jún 2020

@madriamon zobrat si na starosti dieta nie je sranda, a urcite na to budu pomerne prisne podmienky. Este to by chybalo, keby si kazdy mohol zalozit firmy kde si naberie deti na volnu zivnost bez zaruk a postihov. Videla som skolku, kde majitelka drahej skolky sa veselo obohacovala zo skolneho + grantov, pila drahe sampanske a detom robila polievku z paradajkovy pretlak+voda+cukor. Ja chapem, ze sa snazis ludi podporit, ale musis si uvedomit, ze starostlivost o deti je uplne iny level. A niektori ludia su sibnuti.

lindusss2016
3. jún 2020

@kittykat22 no tu by som len rada nadviazala na tu spominanu stravu od certifikovaneho dodavatela, ktory ma specialne pripravenu stravu podla predpisov... to naozaj? Ten odpad, co podavaju detom v statnych skolkach je strava podla predpisov? Ja s tym mam napr.velky problem a neviem si predatavit, ze moje dieta je 3 x denne chlebik s maslom a sunkou, popripade obmeda rozok a taveny syr alebo nejaka pomazanka, minimalny resp.nulovy podiel ovocia a zeleniny v skolkach, no des, ked citam tie tyzdnove jedalnicky a viem si predstavit, ze maso nenakuluju zo ziadnych bio fariem, ale pekne rovno z rumunska naserviruju detom do jedalne 🤮 akoze certifikovany dodavatel, aby sa na tom zas nabalilo co najviac ludi a kaslat na zdravie tych najmensich... hrozne...