Skončenie pracovného pomeru výpoveďou a dohodou

sona110
23. apr 2012

Nevie mi niekto poradiť,že aky rozdiel je medzi skončením pracovného pomeru vypoveďou a skončenie pracovného pomeru dohodou???

zabka88
23. apr 2012

@sona110 veľký 🙂 načo konkrétne to potrebuješ vedieť? hrozí ti výpoveď alebo sama rozmýšľaš nad daním výpovede?

sona110
autor
23. apr 2012

Nemám kde dať detičky,menší bude mať 3-ročky1.5 a do školky mi ho zoberú až v septembri a starší tiež je len druhák a v lete takisto ho nemám s kym nechať.Takže 2.5-by som mala nastúpiť do práce.Bola som za šéfkou a ona mi povedala,že mi dá ukončenie PP dohodou paragraf60.A že v septembri ma zoberie naspäť do práce.Ja len nechcem byť bez príjmu tie 4-mesiace čo by som bola doma s deťmi.A aj rada by som si našla nové zamestnanie od septembra o čom šéfka zatial nevie.Dúfam ,že nejaku podporu v nezamest.dostanem.

sisaha
23. apr 2012

@sona110 v obidvoch pripadoch mas narok na podporu.

sona110
autor
24. apr 2012

@zabka88 možte mi poradiť v tom že aky je rozdiel pri tych vypovediach???vopred Vám ďakujem.pekny deň.

ewana73
24. apr 2012

@sona110 ak ti da sefka skoncenie pp dohodou,to znamena ,ze sa DOHODNETE ku ktoremu datumu ukoncis pp. ak to bude skoncenie pp vypovedou zo strany zamestnavatela,musi byt dodrzana vypovedna lehota dva alebo tri mesiace (podla odpracovanych rokov u daneho zamestnavatela) a vypovedna lehota zacina plynut prveho dna nasledujuceho mesiaca kedy ti vypoved pisomne "dorucia". vo vypovedi musi byt uvedeny dovod vypovedi ,v dohode nemusi ale ty ako zamestnanec s ukoncenim pp dohodou suhlasit nemusis.

ewana73
24. apr 2012

@sona110 skoncenie pp dohodou je vyhodne vtedy ak obidve strany chcu pp co najskor ukoncit,teda nap. dnes sa dohodneme,ze od zajtra skoncime pp.....

sona110
autor
24. apr 2012

@ewana73 ďakujem veľmi pekne.Ešte sa chcem opytať,ona mi povedala že ma v septembri zoberie naspäť,ale ja si chcem niečo nové najsť,šefka o tom nevie.Nič sa nestane ak si nájdem nové zamestnanie???

zabka88
24. apr 2012

@sona110 to či ťa vezme späť alebo nie je len ústna dohoda, takže tak ako to môžeš porušiť ty aj ona bez nejakých právnych následkov.. možno ti to vraví len zo slušnosti spoliehať sa na to nemôžeš.. Keďže v tvojom prípade už klasickú dvojmesačnú výpovednú lehotu i tak nestíhaš ( začala by ti plynúť 1.5 a odísť by si mohla až k 1.7) takže by si musela nastúpiť a tie dva mesiace si odrobiť takže pre teba je výhodnejšia dohoda, keď ti šéfka vyšla v ústrety že ťa "pustí" skôr teda predpokladám už k 1.5. , ako písala
@sisaha nárok na podporu máš tak či tak..

ewana73
24. apr 2012

ak mate so zamestnavatelom korektne vztahy,tak by som jej potom urcite dala vcas vediet,ci budes chciet v tom septembri nastupit alebo nie. ci dostanes "podporu" zalezi od toho ,ci si platila do fondu zamestnanosti. momentalne neviem presne korektne odpovedat ,musela by som pozriet do zakona ale bolo to tak,ze za posledne 4 roky si musela mat dokopy odvod do fondu 3 roky.teda ak si riadne zamestnana,pravidelne ti zamestnavatel strhava vo forme odvodov do socialnej poistovne z hrubej mzdy odvody a tie potom odvadza do socialne poistovne.

sona110
autor
24. apr 2012

@ewana73 ďakujem krásne za rady,určite jej dám včas vedieť,že mám niečo lepšie.Aj ja tak viem že by som tú podporu mala dostať,platila som do fondu.Ďakujem ešte raz.pekny deň.

ewana73
24. apr 2012

@sona110 nie je zac.som rada,ze rady pomohli.aj tebe pekny den 😉 .