Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú počas materskej

galanthus
15. máj 2013

ahojte, chcem sa spýtať, či sa musím ísť ešte evidovať na úrad práce alebo ohlásiť tento stav do poisťovní, keď mi končí pracovný pomer 30.6.2013 a termín pôrodu je v júli a teda už budem na materskej dovolenke?

martinkah
19. máj 2013

ahoj, ja som bola v takejto situácii pred 6 rokmi, tiež som mala zmluvu do 30.6., nástup na materskú 25.6., termín pôrodu v auguste.. všeličo sa síce odvtedy pomenilo.. ja som však len bola v Soc. poisťovni vybaviť materskú, nič iné

babul83
2. júl 2013

Keď ti skončí materská a budeš prechádzať na rodičovskú, vtedy si vyber pol rok nezamestnanecké. Potom normálne pokračuješ na rodičovskej. Ináč ti po skončení 3 ročnej rodičovskej zanikne a nebudeš mať nárok. A nezamestnanecké je predsa vyššie ako rodičovský.

roses13
5. júl 2013

@babul83 to je možné??pretože ja mam zase zmluvu do 31.12.2013, na matersku sa vraj musi nstupiť 6 týždnov pred pôrodom(to si ešte chcem zistiť či musim alebo môžem, pretože by som rada zostala, do polovičky decembra v praci)termin porodu mám 3.1.2014. Takže ja budem mať narok na nezamestnanecke, po materskej?

babul83
6. júl 2013

@roses13 Mala by si mať. Na materskú nemusíš nastúpiť 6 týždňov pred, ale odporúča sa to. Môžeš pracovať až do pôrodu. Áno, keď ti skončí materská môžeš poberať podporu "akože" si hľadáš robotu a potom naspäť na rodičák. ja som to nevedela, ale kamoška to presne takto praktizovala. Po 3-ročnej rodičovskej už nárok nebudeš mať, ak ti nebude trvať zamestnanie.

dena1973
6. júl 2013

@roses13 Áno môžete nastúpiť na materské neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, ale budete mať materskú krátenú. (už som Vám to písala - ak neveríte spýtajte sa v Soc. poisťovni 😒 ). Nárok na podporu v nezamestnanosti Vám vznikne ak ste v posledných 3 rokoch od ukončenia prac. pomeru mali odpracované aspoň 2 roky. Môžte si ju uplatniť hneď po ukončení materského. Po troch rokoch už nárok na podporu nevznikne.

roses13
7. júl 2013

Verím Verím :D už tomu rozumiem, skratka robiť môžem ale ukratim sa o matersku...tak to sa mi neoplati.. :( ďakujem baby

casperka1980
10. okt 2016

Zienky potrebujem poradit.. Bola som prijata na zastupovanie kolegyne pocas md. V zmluve mam aj datum najdlhsie do 30.11. Ale kolegyna sa do orace nechce vratit.. Co bude so mnou? Koncim 30.11? Alebo to ze som mala pisany zastup za nu pre mna nieco znamena?