Skončenie pracovného pomeru dohodou

lucia198811
29. apr 2022

Ahojte prosim poradte mi. Pracu som ukoncila dohodou,teda skoncenie pp dohodou.este cerpam dovolenku a koncom maja koncim v praci. Chcem sa dat na podporu na pol roka,nech mam akytaky prijem. Citam tu v diskusiach,ze baby sa hodili na pn. Aky to ma vyznam? Ci ked budem na podpore musim si sama platit zdravotku socialku?A PO podpore uz budem evidovana na urade prace ako nezamestnana,teda za mna bude platit stat zdr.a soc. Pocas podpory neplati? Ci co je vyhodnejsie pre mna ist na pn a zaroven na podpore byt? Dik za info mam v tom chaos.

54tinka54
29. apr 2022

@lucia198811 nemôžeš brať PN aj podporu naraz.. buď jedno alebo druhé.. vsetko za teba plati štát keď si pn aj keď na podpore..
PN je trochu výhodnejšia, dostaneš 55% z vymeriavacieho základu, podpora je 50%.
Ale zas cez PN ti môže prísť kontrola, cize to je dosť nevýhoda že si nemôžeš/nemala by si chodiť kedy chceš kde chceš.
Plus na platenej PN môžeš byť tuším rok, podporu máš 6 mesiacov. Niekto si zvykne tým predĺžiť príjem že najprv ide na PN a po PN ešte vyčerpá podporu. Keď by si chcela ísť z podpory na PN, to sa už nedá.

lucia198811
autor
29. apr 2022

@54tinka54 ahaa to by mi nevadilo ze nemozem nikam chodit,jedine do skolky po deti a som doma opatrujem stareho oca. Len s akou diagnozou ist na pn? To musim u svojho dr.si vybavit? Nieje to take okate,ze sa hodia na pn a potom na podporu?dik za info

54tinka54
29. apr 2022

@lucia198811 no, jasne že by si mala mať nejaký zdravotný dôvod… ale zalezi od lekára, s niektorými sa dá dohodnúť. Či to je okaté to neviem, určite sú ale také situácie kedy proste sa potrebujú doriešiť zdravotné problémy ktoré človek počas zamestnania odkladal no a potom z PN ide na podporu, kým si nájde novú prácu.

lucia198811
autor
29. apr 2022

@54tinka54 dobre dakujem a este otazocka ked ukoncim pp 13.5.(piatok) tak kedy sa mam dat na pn potom? Kedy mam utekat k doktorovi a s papiermi na urad diik

54tinka54
29. apr 2022

@lucia198811 tuším máš ochrannú lehotu 7 dní po skončení PP.. cize do tých siedmych dní sa treba dať na PN. Ale to si ešte skús vygooglit či to tak naozaj je, či sa náhodou niečo nezmenilo

draik
29. apr 2022

@lucia198811
Najskôr evidencia na úrade práce, požiadať o dávku a následne, ešte do 7 dní od skončenia PP, ísť na PN.

lucia198811
autor
29. apr 2022

@draik 54tinka54 pise,ze nemozem najskor brat podporu a potom sa dat na pn.

lucia198811
autor
29. apr 2022

@54tinka54 ano zistim si to , a nevies nahodou,ako to je ked poberam opatrovatelsky ci sa mozem dat na pn (ake diagnozi su naj,tusim co som pocula vacsinou marodia s chrbticami)ale ja opatrujem a na chrbat marodit tiez nic moc :-/

draik
29. apr 2022

@lucia198811
Nie najskôr, ale súčasne.

lucia198811
autor
29. apr 2022

@draik aha dik teda. Ked budem mat od doktora pn vynavenu a zaroven ukonceny ppomer,pojdem sa zaevidovat na urad prace a rovno im tam dam aj papier ze som na pn...taak je to ok?

54tinka54
29. apr 2022

@draik pokial viem, tak súčasné poberanie podpory a nemocenského nie je možné

mogaa
29. apr 2022

@lucia198811 lekár ti môže dať PN a nemusí....rovnako je to s vychádzkami....čo sa týka dieťaťa a škôlky,tak jedine cez cez dobu vychádzok...kontrolu zo SP nebude zaujímať že si bola pre dieťa či zaniesť dieťa, ak si na PN máš dodržiavať liečebný režim.....dlhšiu dobu sa väčšinou "maróduje" s chrbticou len pokiaľ tam máš reálny nález, všeobecný lekár ťa môže poslať na ortopédiu alebo neurológiu, ak sa nič nezistí, nanajvýš ti dá infúzie alebo rehabilitácie a potom ukončí PN.....súbežne nemôžeš byť na PN a zároveň evidovaná na UP- teda ano, ale v tom prípade nemôžeš poberať obe dávky

lucia198811
autor
29. apr 2022

@mogaa aha ok, a ten vseobecny lekar na co moze napisat pn, ak nechcem nikde chodit po vysetreniach? Vychadzky by sedeli akurat tie hodiny do skolky mi stacia ,ved aj tak opatrujem,nikam nechodim,neda sa momentalne.

lucia198811
autor
29. apr 2022

@mogaa ja chcem najsor poberat pn a potom sa dat na podporu. Pn mozem poberat rok,a podporu pol roka. Len s pn od doktora musim ist na urad prace,ale teda zaevidovat sa tam nemam? A ako budu o mne vediet ze som na pn? Zvlastne nechapem dik za vysvetlenie

mogaa
29. apr 2022

@lucia198811 no PN sa nevystavuje lebo niekto chce, ale má reálnu diagnózu....nikto nepochybuje že PN sa dá aj vybaviť, to už záleží od lekára, ale on je ten čo zodpovedá za vystavenie PN - teda za to akú diagnózu tam zadá.....každý lekár máva aj kontroly od posudkového lekára, ktorý mu kontroluje vystavené PN-ky v danom čase....ak zistí nezrovnalosť, lekár je ten čo si musí vedieť danú PN obhájiť(to bez potrebných vyšetrení a výsledkov ide ťažko), posudkový môže rovnako zrušiť na vychádzky alebo povie lekárovi ktoré PN už musí ukončiť.......takže ak nemáš reálne nejaké ťažkosti, tak nanajvýš črevná viróza na možno 10dní(ale tam ti nedá vychádzky).....je naozaj naivné myslieť si že v dnešnej dobe niekoho nechá lekár doma rok a bez nálezu😉 najskôr môžeš ísť na PN a až potom sa zaeviduješ na UP.....inak rovnako to môže byť problém s tým opatrovaním, lebo reálne ak si na PN nemáš mať iný príjem(teda pokiaľ niekoho opatruješ cez UP, poberáš príspevok za opatrovanie)

zuzanka.zuzu
29. apr 2022

viete co je v tomto bananistane najsmutnejsie? ze takymto prostym ludom to vyjde 🙈 s rakovinou su ludia na pn par mesiacov a niektore paninky rok s kaslom, cez vychadzky chodia do skolky a zivot gombicek 🙈

draik
29. apr 2022

@54tinka54
To nikto ani nespochybňuje. Ale postup, ktorý som uviedol, je najjednoduchší a zároveň žiadateľ nepríde o podporu.
Druhá vec je morálna stránka zneužívania systému, ale v tejto debate šlo skôr právnu radu.

mogaa
29. apr 2022

@zuzanka.zuzu no to už záleží od lekára a aj toho pod akého posudkového lekára patrí....lebo povedzme si pravdu, táto doba covidová takýmto PN-kám len nahrávala, lekári ordinovali cez telefón a normálne nefungovali ani posudkoví lekári....dokonca aj posudzovanie ID bolo "od stola", ako môže posudkový lekár určiť reálne stav človeka keď ho nevidí🙂takže ano nezriedka sa stávalo a aj stáva že ID priznajú človeku čo naozaj môže chodiť v pohode do práce a človek s onkoochorením má problém či mu ID vôbec priznajú....posudkový lekár jednoducho rozhodne od stola a vychádza len od správ čo napíše iný lekár...a najsmutnejšie na tom je, že lekárom tento stav ešte vyhovuje

larazivago
30. apr 2022

@lucia198811 hodiť sa na PN 🤦‍♀️však posudkovy lekár vás bez nejakých nálezov, kontrol a podobne ukončí smahom ruky. SP nie je zlata baňa. Možno by ste to uhrali s psychiatrickou dg. 🤔😀

letfenixa
30. apr 2022

@autorka a aký zdravotný problém máš, aby si mohla byť rok na PN?

lucia198811
autor
30. apr 2022

@letfenixa vdaka bohu ziadny,len zistujem co sa da robit.a dnes dr napise pn aj na bolest hlavy... ale nesla by som do takeho rizika .

54tinka54
30. apr 2022

@draik no aj keby išla hneď po skončení pp na PN a až po PN sa evidovať na úrad práce a požiadať o podporu, tak na ňu bude mať v pohode nárok 🙂 teda ak za posledné 4 roky bude mať aspoň 2 roky odpracované.
Takže mne sa zdá súčasné riešenie PN aj úradu práce zbytočné, ale neviem, možno sa len nechápeme.

draik
30. apr 2022

@54tinka54
Veď práve..ak
Navyše prípadne preukazovať skrz poistenie, že bola na PN.
Jednoduchšia cesta je, ako som uviedol

letfenixa
30. apr 2022

@lucia198811 tak ale na bolesť hlavy ak, tak s xy vysetreniami a sedenim doma, nie že ma clovek nonstop vychádzky.

lucinka9292
16. máj 2022

@zuzanka.zuzu presne tak, vaznejsie diagnozy a su doma na pn kratsie. Muz mal operaciu nezhubneho nadoru na mozgu. 1 mesiac bol v nemocnici, 1 mesiac doma na pn (zamestnavatel doplacal do 80% mzdy a aj tak sme dost na tom tratili) a 1 mesiac dovolenka. Pocas tohto obdobia este pomahal aj kolegom sem-tam no a potom clovek cita o vybavovani pn 🙄 omg, kde to zijeme. To ludia nemaju vyssie ciele ako len byt na dakej davke? 😐