Situácia na Slovensku a odchod do inej krajiny za prácou - cudzí jazyk

5. okt 2024

Naucil sa tu niekto cudzi jazyk, aby odisel zo Slovenska pracovat do inej krajiny? Ako sa vam to podarilo? Uz sa viac nemozem pozerat na toto utahovanie opaskov co bolo a co nas este len caka... stale castejsie uvazujem ist prec. Kam ste odisli a za akou pracou?

dzulli1980
5. okt 2024

A myslíš, že v inej krajine budeš mať na ružiach ustlané, že Ťa príjmu s otvorenou náručou, že Ti budú padať pečené holuby do huby? ... vždy budeš len prisťahovalec.

kacena4
5. okt 2024

najhorsie je chciet odist a nezistist si ako je to v danej krajine... myslis si, ze tam budu lepsie podmienky na zivot? najma pre cudzinca bez znalosti jazyka popr. pracovnych skusenosti?

autor
5. okt 2024

@dzulli1980 na toto som sa nepytala. Skus sa pozerat pozitivnejsie na svet a neznechucuj mi ho svojim nie najlepsim nastavenim.

gribka1
5. okt 2024

Nemám skúsenosť, ale choď, ak máš možnosť.

autor
5. okt 2024

@kacena4 jazyk sa samozrejme naucim/doucim. skusme nehladat vsade ako sa neda. Budem vdacna za odpovede od tych, ktori odisli, naucili sa kvoli tomu jazyk a zaujima mat kam odisli a za akou pracou.

s1s4
5. okt 2024

súhlasím s @gribka1 , nebude sa páčiť, príp. nepodarí sa...máš možnosť odísť, nič tým nestratíš
jazyky je možné sa učiť prostredníctvom kurzov, tie sú za mňa lepšie čo sa týka komunikácie
môj strýko pracuje už v Anglicku niekoľko rokov, na Slovensko za prácou by sa už nevrátil

andrejka1974
5. okt 2024

Všade budeš brána ako cudzinec čiže bez jazyka dosť ťažké ale môžeš to zvládnuť

mamina7070
5. okt 2024

a aky cudzi jazyk vies ? na akej urovni? kolko mas rokov mas deti v akom veku? toto vsetko treba zohladnit pri vybere krajiny

really8
5. okt 2024

To je ale ironia. Tvoj uvodny prispevok je cely negativny a nakoniec napises aby sme mysleli pozitivne a neznechucovali ti zivot nie prave najlepsi nastavenim😂

gribka1
5. okt 2024

Veď už si aj ja pripadám na Slovensku ako cudzinec. A to som doma.

qwerty2
5. okt 2024

Do Česka ísť nechceš?

autor
5. okt 2024

@really8 negativny je, pretoze sa mi nepaci smerovanie SR. Neviem, ale nas narod dokaze ist za kazdu hlupost protestovat, ale ked si ma utahovat z roka na rok opasky viac, vtedy spokojne sedi doma. Ked koalicia schvali aj 30% dph, s ludmi to netrkne, radsej si zoberu od ust. A to nie som sprepacenim upratovacka, mam dobru pracu v korporate, ucty si zaplatim aj ked vsetko opat zdrazie. Moj pohlad. Snad ho mas ty pozitivnejsi 🙂

silvike
5. okt 2024

"Naucil sa tu niekto cudzi jazyk, aby odisel zo Slovenska pracovat do inej krajiny? "... to je taka otazka, no, ....ved samozrejme ze ano. Ved takych je plno. Pol vychodneho Slovenska chodi opatrovat seniorov do Rakuska, Nemecka. Aj s uplne zakladnou A1kovou znalostou nemciny. Ja mam tiez v blizkej i vzdialenejsej rodine a medzi znamymi, susedmi plno ludi co slo von za pracou. Sestra-svajciarsko, (opatrovatelka, nemcina uz tak na B1-B2, ked tam sla pred 8 rokmi, zacinala v Rakusku, tak vedela cca A2), svagor-Rakusko (robotnik v masokombinate, nemcina A2), jeho brat- Rakusko (robotnik v masokombinate, nemcina B2), jeho manzelka-Rakusko(opatrovatelka, nemcina cca B2), ich dcera-Cesko (pracovnicka na poste, ma tam muza tiez slovaka IT sektor, maju tam deti, ziju a byvaju uz len v Cechach), spoluziacka-Cesko ( sla do Ciech uz davno, po VS, vyssia projektova pozicia, ma tam uz rodinu), kamoskina mama - Nemecko (opatrovatelka, nemcina na zaciatku ( 10r dozadu) nic, teraz uz urcite lepsie), sused z prava- pravidelne stavebne fusky a kamionovanie v Belgicku, Holandsku a pod , AJ asi take zaklady, dalsi dvaja susedia zlava-Nemecko (robotnici na stavbach), dalsej susedy syn-Nemecko(robotnik vo firme, montuju zaluzie, kamoskin manzel- Svajciarsko (kuchar, casnik, chodi na letnu a zimnu sezonu tam, a ked je hluche obdobie, je tu doma na SVK pri nanzelke a detoch, jazykovo netusim ale myslim si, ze kvalitne, minimalne B2), dalsia kategoria su kamionisti po Europe, tych len ja poznam 3....no a tak by som mohla pokracovat rad radom, fakt nekonecny vypocet by to zrejme bol...proste kvantum ludi odislo za pracou mimo SVK. Zas z tych vsetkych vacsina chodia este aj na SVK, maju tu trvale pobyty, tu maju deti a pod , obcianstvo slovenske, tam ziju v prenajmoch. Takze ono, stale stale ludia ktori chcu lepsie zarobky a mozno niektori aj koli politike, idu von do zahranicia. Da s to aj so zakladom jazyka. Uz len fakt ide o to ci si sama alebo musis zmenezovat aj manzela deti, rodicov a pod. Kolko mas rokov, co chces-vies robit.

gribka1
5. okt 2024

Vieš, ono je to všetko fakt naprd, ale aspoň ja dúfam, že toto už preberie, tých ktorí volili túto elitu národa. Že si užijú dôsledky svojho rozhodnutia.

olimuc
5. okt 2024

Ja som sa nenaucila jazyk dopredu ale az v danej krajine … ale bola som mlada, mohla som aj tak pracovat len na cierno co bolo … este sme neboli ani v EU … takze, za pol roka rec - dalsie 4 m mesiacov som dala certificat a ca 2 m nasla “agenturu na pracovne povolenia” a za 4 mesiace som sa uvolnila od agentury a normalne zamestnala … ale rok a vela slz (pocit menejcennosti a Celkovo psychika na dne … ale mladost, malo skusenosti a nejake idealy) a malo penazi … Uprimne sice som bola cudzinec, mi vadilo len kym som neziskala dobru pracu …. Myslim, ze Teraz je to jednoduchsie ten rok kym sa naucis jazyk nejak pretrpis a potom zalezi len na sikovnosti a tom co vies ponuknut, pretoze nemas obmedzenia vizami v ramci EU. Mna nemotivovala politika (aj ked vtedy tu strasil Meciar) Ak sa na to citis chod …. Jazyk sa naucis a ak sa vies obhajit tak aj nieco dosiahnes… aj ked nie zo dna na den. Zalezi na tom co si ochotna obetovat zo svojho komfortu, aby si dosiahla, co chces. Dat sa da vsetko, ale nie kazdy to zvladne a sa mu to oplati. Hlavne je dobre aj nemat dau krajinu velmi zidealizovanu … vsade je nieco

mamina7070
5. okt 2024

a nechod potom do rakuska tam zvitazila vo vola ch teraz krajna pravica a v cechach to vyzera na babisa a okamuru
tiez nic moc

anjelicek26
5. okt 2024

Jazyk som mala sto percentny už pri stahovani, takže toto tu neporadim. Ale pristahovalec je v krajinach ako Nemecko,UK, Rakusko.. pocitovo každý tretí...pokiaľ pracujes a ucis sa rec, budú ta vnímam pozitívne. Pokiaľ budeš zneuzivat system a flakat sa, tak to bude vnimane negatívne v každej krajine...plus každá krajina ma svoje plusy a minusy, nikde to nie je len krásne a dokonale. Ale neskusit znamená vždy sa sama seba pýtať,že čo by bolo keby.. nie každý tam upravujeme,opatruje ci maka v skladoch.. ja robím v obore roky rokuce, patrim v našej firme k vyssiemu manazmentu. Ale je to odmakane (ako vsade), mam kolegov rumunov, indov,cinanov, kadekoho.. absolútne neriešim.. ide len o vykon...

nevelyn
5. okt 2024

@dzulli1980 su obory, kde sa na narodnost nehladi. Je to moja skusenost, ak je clovek kvalifikovany v dobrom obore, pripadne ma skusenosti z korporatov a vie anglicky, tak dvere su velmi siroko otvorene i za nasimi hranicami.

liusa82
5. okt 2024

Veru.Nikde človek nema na ružiach ustlane.Včera som si len tak čitala českeho kona a tam jedna pisala že žiju vo fr a ake tažke tam maju zamestnat sa aj domaci a nie to ešte cudzinci.Ja si myslim že všade je dačo.Či anglicko nemecko.Možno ešte keby je niekto extra odbornik v niečom.Ale priemerny zamestnanec asi ťažko s priemernym platom ten sa ma všade na figu

dzulli1980
5. okt 2024

@nevelyn Lenže autorka jazyk neovláda ... takže u nej to tak ružové nebude.

jamimo
5. okt 2024

poznám taký manželský pár. Pred štyrmi rokmi sa rozhodli, že to skutočne na Slovensku nemá význam. Vek po 40. Neskutočne sa zaťali, intenzívna jazyková príprava, učenie, doma televízor, rádio, menu v telefóne, čítanie tlače v nemčine, onálepkovaná celá domácnosť žltými lístkami so slovíčkami a frázami. Kontakt s krajinou, oblasťou, trhom práce... Po 4 rokoch odišli.. Ona ako zdravotná sestra- dnes hlavná (vrchná) sestra, on ako elektrikár, certifikáty, preškolenia, skúšky- veľmi šikovný, pracovitý, žiadaný, v práci si ho veľmi chvália. Vyjadrili sa, že sú šťastní, že sa tak rozhodli, napriek tomu, že ich mnohí odhovárali a neverili im 🤷‍♀️
Vieš ako sa hovorí: Bez práce nie sú koláče. Ak sa chce niekam posunúť, treba makať...
PS: ja som bola dlhé roky 🌎, potom v SR, opäť som (sme) preč, nikdy som sa necítila ako cudzinec, ani nikto mnou neopovrhoval. Je to asi vysoko individuálne a na koho natrafíš, ako sa správaš, atď...
Držím palce pri správnom rozhodnutí, nech sa ti darí. Ak by som sa mala vrátiť späť do mojej mladosti, vždy by som šla, ako aj vtedy 😉 Nikdy som neľutovala.

andreatytler
6. okt 2024

Neviem ci sa ti bude v zahranici pacit. Nemas spravne dovody na odchod zo Slovenska. Utahovanie opaskov je aj v zahranici. V Kanade je ovela tazsie najst pracu posledny rok. Potraviny neskutocne zdrazeli posledne 2 roky. Viac sa oplati kupovat uvarene kura ako kupit surove kura a uvarit doma. Ak mas na Slovensku dobru pracu v korporate mas ovela viac ako budes mat prvych 10 rokov v zahranici, kedze je jasne ze nemas jazyk a nemas ani znalosti alebo schopnosti ktore by ti umoznili vysoko platenu pracu.
Zivot v zahranici ma aj velmi tieniste stranky. Moj 5 rocny syn mal vcera v skolke trening na utok ostrelovacom. Ucili ich co robit ked do skoly nabehne debil so samopalom a zacne po nich strielat. My mame taketo skolenie v praci tiez kazdy rok.

tundra
6. okt 2024

@autorka zdrazuje sa,asi vsade...Od januara nam zdrazelo zdr.poistenie o 23%.(Švajciarsko)Teraz platim za 4 osoby 1240fr,po zdrazeni cez 1500fr.
O potravinach, skoda pisat.Ano, platy su niekde inde,nez na Slovensku,zijeme si fajn,pisem to preto,aby si nemala skreslenu realitu.Zaciatok v novej krajine je mozny,pokial mas dobru pracu.
Ak sa vies uplatnit na trhu pracu,smelo do toho.
Nas caka rozhodnutie o par rokov,ci zostaneme v zahranici alebo sa vratime.Styria kolegovia isli do dôchodku.Dvaja Chorvati,jeden Albanec,jeden z Macedonska.Zit tu zostali Chorvati,Albanec a Macedonec su uz doma.Odpracovali tu viac,ako 40 rokov,napriek tomu odisli.Švajciarsko je krasna krajina s pravidlami,pokial mas prijem,radost zit.Narocnejsie to je,ked mas male deti do 6 rokov.
Drzim palce😉

diewcatqoo
6. okt 2024

Ja len k tomu, ze bude vsade brana ako cudzinec... dnes je vsade vo svete tolko pristahovalcov rozneho povodu, ze nejaky slovensky pristahovalec, ktory sa prisposobi chodu v krajine, bude pracovat a zit normalny zivot, nebude robit bordel a nebude nosit za pasom noz, bude vacsine domacim totalne ukradnuty a nebudu mat na neho ziaden vyhraneny nazor.

dobryden
6. okt 2024

Tak skus najskor ist na kurz cudzieho jazyka -základy.Zalezi ci chces ist dalej alebo blizsie k SK.Podla mna Nemecko,Rakusko je taka prijateľná moznost.Pozeraj inzerátyaj na sk strankach obcas hladaju z tychto krajin .Ale urcite by si na zaciatok mala vediet minimalne základy jazyka,aby si lepsie nasla pracu,ak nechces niekde umyvat riady za almužnu.Lebo takto začínalo vela ludi-najksor umyvat riady niekde do pizzerky alebo chytene do hotela.

letfenixa
6. okt 2024

Brat žije v Poľsku, on má na jazyky talent, za chvíľu sa naučí. Našiel si výbornú prácu, v obore, potrebovali niekoho s plynulou polstinou, slovenčinou a angličtinou. Práca sa mu veľmi páčila aj kolektív bol dobrý, avšak bola 100 km od domova plus šéfka začala prekrucat, čo mu povedala. Tak skončil po 2 mesiacoch.

autor
6. okt 2024

@dzulli1980 autorka ovlada len anglicky jazyk, ale kedze som otvorena ist do alejkolvek krajiny kde by som mala dobre vyhliadky, naucila by som jazyk tsj krajiny.

jednoduchomaria89
6. okt 2024

Choď 🙂 nevidím vôbec problém aj s "podradnou" prácou na začiatok , stále sa dá vyšvihnúť a niekde je potrebné začať, prečo nezacnes posielať CVs, pohovor môže byť aj online . záleží to len na tvojom nasadení ,neviem čo vieš,čo chces robiť , ale konkurencia je častokrát veľká, už to nie je len o vychodnom bloku čo sa snaží dostať do EU, to bolo pred pár rokmi a bolo to aj výhodnejšie pre Slovákov , keďže ani euro sme ešte nemali , bohaté krajiny sú plné africanov,aziatov , juhoameričanov ,ktorí budú robiť aj za minimum , ale určite by som šla do toho, stačí aj kvôli skúsenosti, nikdy nevieš čo sa zadarí a nič ti nebráni sa začať učiť iný cudzí jazyk hoc aj zajtra, do korporatu sa dá hocikedy vratit

mamina7070
6. okt 2024

a nemozes riesit relokaciu v ramci korporatu? osobne ak by som uz bola karierne ukotvena a mala deti na zs asi by som nesla lebo prve roky budes robit podradnu pracu a znizi sa ti kvalita zivota (ak teda nebudes ovladat jazyk a nemas specificku pracu kde ti uznavaju vzdelanie prax apod)
a specifikuj co su pre teba dobre vyhliadky a bolo by dobre uviest pracovne skusenosti a dobu praxe

sashulla
6. okt 2024

Ak vieš po anglicky dá sa všetko. Tu nejde len o utahovanie opaskov pre ľudí, ale pre firmy, robia z našej krajiny totálne neperspektivnu krajinu pre zahraničné investície,izoluju nás a toto bude veľmi cítiť o pár rokov. Chod ak máš ten drive. Po španielsky sa naučíš na kurze za mesiac,tak ze budes vedieť základy- hovorím z vlastnej skúsenosti, mesiac som mala v Španielsku intenzivny kurz a potom som si nasla pracu. Nešlo o manažérske pozicicie, pracovala som v obchodiku a bola som spokojna, vsetko som stacila poplatit z platu a aj mi ostalo. Dnes už môžeš robiť aj online ak si najdes taku pracu a mozes zit kde chces. Všade su komunity Slovákov ak sa budeš cítiť sama,ale ja som mala aj španielskych kamaratov a necitila som sa ako pristahovalec. Chce to len odvahu a chuť spoznávať nových ľudi. Držím palce. Nedaj sa tu odradiť..