Šéf mi neuznal PN. Čo mám robiť?

15. sep 2023

Ahojte dievcence. Pracujem v css ako vrchna sestra a som bola zaniest PN ktoru mi vsak sef odmietol zobrat a neuznal ju. Som tehotna doktor mi dal hned rizikovu PN (nechcem definovat preco) a povedal, ze v css pracovat ako tehotna nemozem. Zo sefom som sa pohadala pretoze podla neho tehotenstvo nie je choroba a nakazal mi vratit sa spat. Lenze v praci mame svrab atd. Polka klientov ho ma a ja sa nechcem nakazit. Navyse sef sa to snazi ututlat takze o tom nevie ani hygiena a to sa uz nakazili aj pribuzny. Povedal mi, ze ak nepridem do prace nevyhodi ma ale nedostanem vyplatu. A PN mi platit nebude. Podala som podnet na inspektorat ktory to boli riesit a povedali, ze je to ok. Co mozem este robit?

anjelicek26
15. sep 2023

PN ti chodit bude a vyhodit ta nemoze. PN mas opravnene, v takom prostredi tehotna nema co robit...

sissy27
15. sep 2023

PN nie je nieco, na co si pytas povolenie, PN sa oznamuje. Papiere doruc na mzdove / personalne oddelenie, sprav si kopiu, daj si potvrdit prevzatie alebo posli doporucene. Idealne, ked ti vie osetrujuci lekar vystavit elektronicku PN, vtedy to ide automaticky do systemu a nic nikomu nedorucujes. A normalne zostan doma. Ak ti nevyplati prvych 10 dni PN (dalej to plati socialka), tak potom smer inspektorat prace. Neexistuje, aby sa vyjadrili, ze neuznat PN je v poriadku - to nie je nieco, o com rozhoduje nadriadeny

daridari11
15. sep 2023

neexistuje, aby akýkoľvek šéf neuznal PN.....tú vystavil lekár a mal na to dôvod.

1andrea111
15. sep 2023

Nie sú PN len elektronicky? Že stačí len oznámiť zamestnávateľovi?

lucka_ke
15. sep 2023

prečo si ho nenahlásila na hygiene? ako vrchná sestra máš určitú zodpovednosť aj ty

marcellka32
15. sep 2023

Ja sa spýtam v práci máte svrab a ty si to nehlasila? Aj vyšsie nielen šéfovi, ktorý s tým nič nerobí..keby došla hygiena tak máte obrovské problémy

autor
15. sep 2023

@lucka_ke ked sme mali covid nahlasila som to na hygiene a nedostavala som vyplatu dany den ale iba raz za 3 mesiace. Horkotazko som to vybavila lebo sefov brat je veduci na inspektorate. Ja si teraz nemozem dovolit ostat bez penazi

lilizzachy
15. sep 2023

Strašne...ale ako hovoria dievčatá, aj keď ti prvých 10 dní nevyplatí, ďalej to platí sociálna poisťovňa, čiže prišla by si len o tých 10 dni

mogaa
15. sep 2023

Prepáč, ale aby vrchná sestra nevedela základné veci , z akých dôvodov jej zamesntávateľ nemôže vyplatiť mzdu alebo že PN vypláca od 11.dňa SP - to je viac ako smutné.... zamestnávateľ má pravdu v tom, že PN nie je choroba, ale predpokladám že ty máš na PN aj diagnózu ....ako hlavná sestra by si teda mala vedieť, že jediné čo zamestnávateľ môže je, že požiada posudkového lekára o kontrolu tvojej PN a môže ťa v čase tvojej PN kontrolovať či dodržiavaš liečebný režim, resp.nahlási v SP aby u teba robili častejšie kontroly či dodržiavaš liečebný režim.... aby vrchná sestra nevedela čo v takejto situácii robiť je hamba...

letfenixa
15. sep 2023

@autorka aj ten šéfov brat musí mať nejakého nadriadeného.
PN sa oznamuje, neschvaľuje.

lucka_ke
15. sep 2023

nechápem, čo s tým má šéfov brat? ak si zamestnávateľ neplní povinnosti tak sa obráť vyššie, na zriaďovateľa, alebo ešte vyššie ak ani ten nekoná, neexistuje, aby si robili čo chcú aj médiá môžeš zapojiť v takomto prípade

anjelicek26
15. sep 2023

Ako baby pisu, svrab nahlasit, sefa nahlasit na vsetky prislusne urady... pn je len - oznamit - nie schvalit...

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
olimuc
15. sep 2023

Pozri prides len o 10 dni … si tehotna takze budes dalsie 3 roky mimo a potom si najdes novu robotu. Vyhodit ta nemoze takze je to jedno, apropo NC a kadejake televizie sa zivia senzaciami, aj tak si PN, hlavne dodrziavaj prechadzky/ casy aby Ti nic nemohol a … napis par emailov kade tade

lujza123
15. sep 2023

Aj sefov bratcek musí mať nejakých nadriadených, podala by som sťažnosť kde by sa len dalo

Keď si vrchná sestra prácu si nájdeš vždy, nenechaj sa vydierať a manipulovať, poznaj svoje práva. Hádam neohrozis svoje dieťa kolu nejakému kretenovy a 10 dňovej výplate.
PN ti aj tak po 10 tich dňoch bude vyplácať sociálka, bez peňazí nebudeš a tu PN ku ti bude musieť raz vyplatit

Myslím si že tá len zastrašuje a chce donútiť aby si šla do prace. Nedaj sa.

martul
15. sep 2023

Nič viac netreba robiť. Si na PN, zamestnáva nerozhoduje o tom či ju uzná, mzdu a prvých 10 dní PN ti zaplatí či chce alebo nie a potom už SP. Kľud, oddych a šetri seba a bábo

nelca84
15. sep 2023

@autorka Zda sa mi, ze v tom mas troska gulas. Navyse, ak inspektorat usudil, ze zamestnavatel nepochybil, asi si to len zle vysvetlujes. Vyplatu dostavat nebudes, budes dostavat nemocenske, co vyplaca socialna poistovna. Zamestnavatel plati len prvych 10 dni. A vypoved si tiez nedostala. To, ze sa tam taji svrab je druha vec...
@anjelicek26 nemas celkom pravdu, PN ma byt na zaklade zdravotnych dovodov, nie, ze "v takom prostredi tehotna nema co robit". To sa ma riesit uplne inak, ona ma poziadat o preradenie na vhodne miesto a ak take zamestnavatel nema, tak ostane doma s nahradou mzdy...

luccija
15. sep 2023

Predtým si oznámila tehotenstvo písomne?
Celé je to tam zle ako si mohla dostávať výplatu raz za 3m?nic pošli PN doporučene
Inšpektorát dal za pravdu tebe či jemu?píšeš to nejednoznacne

fotoportret
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
15. sep 2023

Ja to vsetko ovladam aj chapem. Ja som dostala rizikovu PN kedze mam zfravotne problemy pri ktorych od otehotnenia zvraciam atd. Sefovi som prisla oznamit ze nastupujem PN a on povedal, ze ale ja Vas na PN nepustim. Potrebujem aby steboli tu a mna nezaujma ze cakate nejakeho pankharta. Mate zmluvu musite chodit do prace nebudem nikoho za Vas hladat. Takze ak zajtra nepridete tak Vam nevzplqtim mzdu pretoze porusujete to na com sme sa dohodli. Co si myslite, ze vy si budete doma sediet na tej tlstej riti a poberat plat? Zabudnite! Vrieskal po mne jak pominuty

vroni
15. sep 2023

Šéfa informuj, ze jeho povolenie na PN nepotrebuješ, otehotnieť nie je porušením pracovnej zmluvy a pankhartov možno spravil on svojej žene ale pri tebe nech si dava pozor na svoju nevymachanu papulu. A že keď ti nevyplatí všetko načas a do posledného centu, budeš to riešiť súdne. Dodebatovane.

alex49
15. sep 2023

Od šéfa nepotrebuješ povolenie na PN, tu mu iba na hlasis. To, že je debil nezmeníš, ale nahlasovať ho na inšpektoráte práce môžeš.

zuzanka.zuzu
15. sep 2023

a to pracuješ niekde v afganistane či kde? toto je riadna hovadina 😀

mogaa
15. sep 2023

a ty si vrchná sestra? a ako by si reagovala kedy za tebou prišla tvoja podriadená? vieš, takéto otázky na riešenie situácie by boli možno ok pri kočke čo skončí školu a zamestná sa v prvom zamestnaní...ale určite nie sú ok pri vrchnej sestre, podľa mňa nemáš na tom mieste čo hľadať....ale k veci, si na PN , tým to pre teba končí....ostávaš na PN a zamestnávateľovi nemusíš nič vysvetlovať....pravdepodobne si oznámila tehotenstvo písomne, PN si odovzdala a ak máš papierovú PN , prechodné lístky posielaj rovno do SP až do materskej....naozaj nechápem čo riešiš, si PN a to že zamestnávateľ s tým má problém je jeho starosť, nie tvoja,,,,,ty s ním počas PN vôbec nemusíš komunikovať, prepošli mu prechodný lístok(ak ide o papierovú PN), prípadne napíš že na PN ostaneš do materskej aby vedel ako sa zariadiť a tým to pre teba končí....PN , aj tehotenské, aj materskú ti vypláca SP a po 3rokoch uvidíš,,,,naozaj nechápem, toto je nadriadený pracovník - vrchná sestra?

autor
15. sep 2023

@mogaa naposledy ked som mala PNku mi prisiel az domov doniest papiere aby som pracovala....odmietla som to

mogaa
15. sep 2023

a? čo teraz riešiš? si tehotná a si PN? má to písomne? viac s ním nekomunikujem..PN, tehotenské a aj materskú ti vypláca SP, RP ti vyplatí ÚP....3 roky máš od neho pokoj....k takému idiotovi by som sa ani po RD nevrátila....

autor
15. sep 2023

Zas neberte, ze som neschopna ja vsetko toto ovladam ale vy nepoznate jeho. On je schopny mi zvonit a trieskat na dvere dokial neotvorim.. u nas celkovo zariadenie funguje cudne. Ja som sa s nim uz vyse razy pohadala ked nesiel podla zakona. Neuznava PN, dovolenky, choroby l, OCrky ani nic take. S nim sa nedohadas. Vyse razy som sa na neho stazovala ale kedze je sukromnik....nedocielila som nic iba ze mi znizil.plat atd.

vroni
15. sep 2023

Je súkromnik a nie riaditeľ vesmíru. Kľudne by som poslala na pohovor s ním muža, brata, otca, suseda, ci bude taky geroj... A teda keby mi magor prišiel trieskat na dvere a vrestal, tak volám policajtov, snáď sa nebudem dohadovať s nejakým chybným hovädom.

mogaa
15. sep 2023

Prepáč, ale mne neschopná pripadáš....Ak nie si schopná mu vysvetliť že si PN a do materskej PN aj ostaneš, nech mu to vysvetlí tvoj muž, partner, otec, sestra, ktokoľvek....

autor
15. sep 2023

@mogaa vysvetlila som mu aj som ho odkazala na zakony a on si melie svoje. Ale mas pravdu kaslem na neho