Samoživiteľka a týždňová pracovná cesta

Dnes o 04:25

Ahojte, som samozivitelka, mám 12 r. dieťa, žijeme reálne samé. V práci sa čoskoro ma prechádzať na nový počítačový systém a budú ľudia chodiť na týždňové školenia, v mojom prípade to je 250 km od miesta bydliska. V pracovnej zmluve mám uvedené, že súhlasím s vyslaním cesty mimo miesta bydliska. Som tu 5 rokov a vtedy mi bolo povedané že to je len proforma a že to ak by bolo treba ísť na inú prevádzku zastúpiť kolegyňu, čo by som nemala problém, to je povedzme do 50 km. Nemala by som ani problém ísť na školenie 250 km, ale nie na týždeň vkuse a nechať 12 ročné dieťa samé doma. Mojich rodičov mám 25 km od nás a tiež majú svoje problémy okrem iného nevládnu babku na krku. Môžem sa ja ako samozivitelka voči tomu nejako ohradiť? Bežné keď sa zavádzajú nejaké nové veci, máme online školenie alebo mám pošlú návod a pracujeme podľa toho. Ale toto je v podstate komplet nový systém. Viem že pred 8 rokmi keď to bolo, že sa prechádzalo na nový systém (ja som tu ešte nebola), kolegyňa sa tomu vyhla, lebo kojila a mala skrátené školenie 1 deň. Ale ona si u šéfa vybaví všetko, takže tipujem, že ani teraz tam tie nepôjde, ale to šéf nemá rovnaký meter na všetkých zamestnancov, jej to je schopný vybaviť este on sám a bude všetko v poriadku a ja neviem ako to riešiť...
Mám ja ako osamelý zamestnanec nejaké prava v tomto, že by mi mali umožniť povedzme 1 deň školenie alebo online školenie prípadne nejaký PDF návod? Aj tak človek prax získa len časom..

alenah31
Dnes o 04:39

toto konkrétne Zákonník práce vyslovene nerieši, no mohla by si využiť § 164 ods. 2 ZP:
"Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."
Problémom je, že stačí ak odpíše, že tomu bránia "prevádzkové dôvody", ktoré nemusí vôbec rozpisovať - a neurobíš nič. Ty si totiž dobrovoľne podpísala, že so školeniami mimo domov súhlasíš pokiaľ je to školenie k vykonávaniu tvojej práce nutné - už len to je vážny prevádzkový dôvod. Dieťa má predpokladám aj otca, ktorý má nielen rovnaké práva, ale aj povinnosti voči nemu - aj čo sa starostlivosti týka. Aké vzťahy ty a on medzi sebou máte, a že sa bežne o dieťa nestará - to už nie je problém zamestnávateľa.
No aj tak odporúčam skúsiť to a písomne požiadať zamestnávateľa, aby zohľadnil tieto skutočnosti a upravil ti tvoje služobné cesty, resp. povinnosť zúčastniť sa školenia. Je to ale len o jeho dobrej vôli.

autor
Dnes o 04:49

@alenah31 ďakujem ti. Otec dieťaťa nevidel dieťa 11 rokov. No veď práve v dnešnej dobe online školení, by som uvítala radšej takéto niečo online. Ach uvidím či mi ešte niekto niečo poradí... Ja viem že som súhlasila s pracovnou cestou, ale tam tiež nie je uvedené, že pracovná cesta môže trvať týždeň. Ok, keby človek príde popoludní domov, ale 250 km sa točiť denne isto nedá, ani časovo stíhať...

hipuska
Dnes o 04:52

Viem, ze to nie je stastne riesenie ale zobrat ju so sebou? Ja by som ale nemala probem nechat 12 rocne dieta same doma. Ale, moji su velmi samostatni.

emma022
Dnes o 04:55

A nemohla by dcéra ísť na ten týždeň k nejakej kamarátke, spolužiačke?
12 ročná už je relatívne samostatná, veľa práce s ňou nebude

autor
Dnes o 04:57

@hipuska týždeň by si ju nechala samu? Áno, aj moja býva sama doma cez prázdniny, ale ja o 14tej prídem z práce. Neviem si predstaviť ju nechať týždeň samu deň noc, plus máme ešte psa. Vziať ju so sebou...pochybujem, že by jej niekto platil ubytovanie alebo by tam vôbec mohla byť aj keď by som to uhradila ja. A týždeň vynechať v škole je ďalší problém. Máme dosť keď vynechá jeden deň a nik nie je ochotný poslať, čo v škole robili. Riešením by bolo fakt online školenie, pravdepodobne skúsim o toto požiadať.
Viete a ešte mam kolegyňu, ktorá vie tak krútiť so šéfom, že predpokladám, že jej to aj on nejako vybaví, hoci ona má 29 ročne a 9 ročne deti a muža a ja som sama, fakt z ľudského hľadiska mám pochopiteľný dovod a školiť sa chcem napr online alebo nejakými zaslanymi navodmi alebo aspoň keby to bolo povedzme jedna noc a nie vkuse týždeň.

idamia
Dnes o 04:57

Ved ludsky pohovor so sefom. Dcera nemoze ist na tyzden k rodicom ci kamaratke? Same by som max noc nechala. Tyzden je vela.

pribinak
Dnes o 04:59

No a prečo by nemohla byt týždeň u starých rodičov? Však ona nepotrebuje aby ju kŕmili obliekali a prebaľovali.
Ona potrebuje len dohľad a aby nebola sama
To týždeň zvládnu

autor
Dnes o 04:59

@emma022 nemám žiadnu takú kamarátku, ku ktorej by ísť mohla, to určite nie. Sestru mám tiež 300 km preč, rodičia majú dosť vo so sebou a babkou. My fungujeme samé už 10 rokov, ale takúto situáciu dom este nemala. Len viem, že neprichádza do úvahy byť týždeň sama doma a to snáď ani zo zákona by nemalo byť a ani nejaké presoavanie u známych.

petamich
Dnes o 05:00

Suhlasila si s pracovnymi cestami, pokojne by mohli trvat aj tyzdne, to ze ty si si pod tym predstavila do 75 km a max. jeden den je druha vec. Mozes sa skusit so zamestnavatelom dohodnut alebo so skolou a dcera pojde s tebou, nemyslim si, ze by bol problem a ak tak si to sama doplatis ak rodina nie je moznost. Zamestnavatel ti to umoznit nemusi a ak je skolenie prezencne a maju na to svoje dovody, tak online pre teba robit zial nebudu. Drzim paste, aby ste sa dohodli 🤞🏻

personality
Dnes o 05:01

Tebe sa nič nepáči. A keby skončís na 3 týždne v nemocnici? Bez plánovania? Vtedy by každá možnosť bola OK, ze?

alenah31
Dnes o 05:02

pracujem ako senior HR - takže mne chodia tieto žiadosti a ja ako oprávnená osoba poverená zamestnávateľom musím rozhodnúť aj o takejto skutočnosti. Niekedy skrátka nie je možné zamestnancovi vyhovieť a školenie absolvovať musí pretože bez neho by nemohol prácu v ďalšom období vykonávať . Nie vždy je možné, aby školenie prebehlo online či inou formou - je to pre zamestnávateľa vybavovanie naviac + často s tým spojené aj vyššie náklady - toto fakt nie je jeho povinnosťou riešiť. V tvojom prípade zamestnávateľ postupuje v súlade s náplňou tvojej PZ, ktorú si podpísala.

autor
Dnes o 05:04

@alenah31 chápem, ďakujem. Áno, viem, že som to podpísala žiaľ. Ja som bola v tom a bolo mi aj povedane, že ísť na inú prevádzku. Ja chápem, že to nie je takto formulované v zmluve.

hipuska
Dnes o 05:06

Ak by nemohla ist k rodicom ani u kamaratky tak proste nechat samu. Nemozes si dovolit prist o pracu. A nema spoluziacku s ktorou sa kamarati? Nechat ju u nich? Ved 12 rocna musi mat uz vytvorene kamaratske vazby. To este u ziadnej spoluziacky nespala? Mozno, keby oslovis niekho, dalo by sa.

mirro
Dnes o 05:09

Máš na výber.
Zobrať ju so sebou na školenie, učivo by dobehla,
Poprosiť rodičov, aby mohla byť u nich, pripadne jeden z nich byť u vás ten tyzdeň
Nechať ju doma a poprosiť nejakú ochotnú susedu, aby na ňu dohliadla,
Dať ju na pobyt k sestre, hoc aj toľko km, prípadne sestru ubytovať u vás.

nedielka
Dnes o 05:11

Ja by som na tvojom mieste zavolala babku k Vám napr na 3dni.. prvý a posledný deň dcéra zvládne aj sama. A babka , aj keď to má náročné, si môže nájsť tri dni na stráženie vnučky prvýkrát za 10rokov u teba doma..

miggy
Dnes o 05:17

Moja suseda raz skončila v nemocnici, tiež je sama a má 13 ročnú dcéru. Dovtedy sme sa nepoznali, len také klasické dobrý deň keď sme sa stretli na chodbe. Ale volala mi raz do práce, vysvetlila a poprosila má, či by som len na jej dcéru nedohliadla v zmysle - či je večer doma, či šla ráno do školy, či má čo jesť, či niečo nepotrebuje. Chcela mi za to aby zaplatiť, ale nevzala som nič. To dievča to zvládlo ešte lepšie ako mamka. Tak možno aj takto by som to riešila, cez nejakú susedu.

kleopatra114
Dnes o 05:18

12 ročne dieťa nechat samu deň / noc ? V živote . Požiadaj babku, aby si na 5 dni zobrali vnucku . Alebo si zober malu na hotel - pol dňa tam vydrží aj sama . Ten tyzden bez skoly by ma rozhodne nestval.

mamina7070
Dnes o 05:19

verejna sprava ? prechadzate na CES? ak ano pokojne ziadaj online skolenia

autor
Dnes o 05:19

@mamina7070 nie, žiaľ nie je to verejná správa...

eeffka
Dnes o 05:21

Nevies sa vecer vracat? Po skoleni? Viem ze su to cca 2hod cesty ale 12r by som nenechala ani ja samu

koniarova
Dnes o 05:21

Robíš z toho zbytočnú vedu. Zober ju so sebou a spravíte si zároveň aj výlet. Doobeda na hoteli predsa vydrží aj sama. Len čo urobíš so psom?

autor
Dnes o 05:22

Ďakujem všetkým veľmi pekne za názory a rady. Skúsim sa opýtať, keď to bude aktuálne, či nie je možné v takom prípade online školenie alebo nejaké skrátené a ak nie, tak to budem ďalej riešiť nejako. Sama ostať týždeň určite nemôže, veď stať sa môže hocičo, ja neviem aj podľa zákona či je možné týždeň nechať doma 12 ročné dieťa. 15 ročne ok, ale 12?

monikkatt
Dnes o 05:23

@eeffka to ma chodit rano tam 250km a poobede domov 250km? Nerealne

autor
Dnes o 05:23

@eeffka nie, pravdepodobne to bude v meste, kde mi ani nejdú priame vlaky domov, čiže ešte minimálne jeden dva prestupy... Ono ešte nie je ani termín, len vraj od 1.1.sa prechádza na nový systém, tak predpokladám, že dovtedy už školenia by mali byť absolvovane.

autor
Dnes o 05:26

@koniarova no veď to, ešte pes 🙈 vieš keby boli prázdniny, ok, ale takto cez školu... Neviete aké máme problémy dostať sa k ucivu, keď vynechá jeden deň. Je to na nervy. Dopujem ju vitamínmi, len aby bola zdravá, lekárov, zubárov sa snažím riešiť cez nejaké prázdniny ak sa dá, alebo len aby vynechala poslednú hodinu dve. Už som riešila aj v škole s triedou, že deti nechcú poslať učivo. Žiaľ ona ich nedonúti a učitelia nemajú povinnosť to dávať na net.

monikkatt
Dnes o 05:26

Skus sa dohodnut so zamestnavatelom, vysvetli situaciu, hadam by ta mohol niekto zaucit kto sa skolenia zucastni
Ak nie tak potom jedine k rodicom ju dat, aj ked pises ze maju starosti s babkou. Ale o 12 rocnu zas starost nie je, mozno by to zvladli.
Alebo ju fakt zobrat so sebou, 5 dni ju mozes ospravedlnit ty a ucivo dobehne. Ale to uz je ozaj ako posledne riesenie

autor
Dnes o 05:28

@monikkatt starosť nie, len treba dochádzať 25 km do školy. Opýtam sa potom šéfa. Ako vravím, kolegyňa do to vtedy vybavila, ale žiaľ u nás v práci niekto môže všetko a niekto nič.

koniarova
Dnes o 05:29

Z týždňa školy robíš takúto vedu? Neblázni prosím ťa. Zober dieťa, psa a nájdite ubytovanie so psom.

koniarova
Dnes o 05:30

A kto ťa na prácu zaručí? To sa vôbec nebojíš, že ju nebudeš zvládať keď nebudeš na školení?

anketkarka
Dnes o 05:31

Počitať s tým, že na to školenie nepojdeš (ak by nešla kolegyňa, tak by som tiež skúšala vybaviť inú možnosť a prízvukovali by som rovnosť zamestnancov) je veľmi riskantné. K práci to proste potrebuješ. Skúsila by som osloviť rodičov nejakej kamarátky - spolužiačky. Keď by sa nedalo inak, tak by som informovala triednu a dala ju k rodičom alebo sestre. 5 dní hádam zvládnu, aj keby nadšení neboli.