Robím rozvoz jedla a ešte som si nebola vybaviť potravinársky preukaz

13. sep 2023

Zdravím, chcem sa opýtať..robím rozvoz jedla a ešte som si nebola vybaviť potravinársky preukaz…samozrejme pôjdem, ale doteraz na to nebol čas…keby príde daka kontrola tak môžem dostať pokutu? Poprípade akú vysokú? Ďakujem

melanta
13. sep 2023

Samozrejme, že môžeš dostať pokutu. Od hygieny pár desiatok eur, od inšpektorátu práce od 100 do 33 000 pre fyzickú osobu pracujúcu bez potrebného preukazu či povolenia.

melanta
13. sep 2023

A akože nebol čas? Proste si nemala začať pracovať, kým si nevybavíš preukaz. Úplne jednoduché.

danielittar
13. sep 2023

Potravinársky preukaz vybavíš u obvodného doktora za chvíľku. Určite potrebuješ aj skúšky z hygienického minima, tie máš?

autor
13. sep 2023

@danielittar nič nemám…začala som robiť a šéf povedal, že si to mám vybaviť potom…preto sa pýtam ako to funguje

melanta
13. sep 2023

A ty si nesvojprávna? Ak ti šéf povie skoč z mosta, skočíš? Proste máš to mať vybavené pred tým, než začneš pracovať. Nikoho nebude zaujímať, že šéf ti povedal.

nafka0483
13. sep 2023

Este povedz ze nemas zmluvu alebo len na minimalku a zvysok na ruku...

autor
13. sep 2023

@melanta ja som nevedela, že to je také vážne…pripadlo mi to ako taká banalita, že stačí vybaviť dakedy

melanta
13. sep 2023

Áno, niektorí ľudia považujú zákony a vyhlášky za banality. A potom plačú, keď dostanú pokuty. Tak teraz už vieš, že to banalita nie je. Takže vybav si ten preukaz a rob až po tom.

autor
13. sep 2023

@melanta viete mi povedať či stačí na to len ten preukaz či ešte aj to hygienické minimum čo sa písalo vyššie ?

suzitok
13. sep 2023

Človek bez zdravotneho preukazu nesmie narabat a pracovat s potravinami. Ani s balenými - v obchode a uz vobec nie s nebalenými, napríklad v restauracii. Hygienicke minimum potrebujes ak nemas vzdelanie typu - cukrarka, kucharka, predavacka, atd...

januska12323
13. sep 2023

To je akoby si šoférovala bez vodičáku. Začneš niekde pracovať a vôbec nevieš podmienky?

miskakyska
13. sep 2023

... ale zas baby povedzme si úprimne... robiť bez PP a robiť s PP vybaveným tak, že lekár vám dá razitko medzi dverami a na vás ani nepozrie 🙄tam ide len o tú kontrolu zhora a nie či zamestnanec spĺňa podmienky..netvarme sa, že to tak nefunguje..alebo je tu nejaká, ktorá získala preukaz fakt po dôkladnej prehliadke a vyšetreniach?..lebo mne ho dala napríklad sestrička na počkanie..

melanta
13. sep 2023

@miskakyska moja lekárka dáva preukaz poctivo, čiže urobí odber krvi a vyšetrí. A veľa lekárov tak robí. Nie každý lekár to dá len tak. Ale v konečnom dôsledku je to jedno. Ak dotyčnej príde kontrola, zacvaká pokutu. Takže či už to lekár dáva poctivo alebo nie, má ten preukaz mať.

suzitok
13. sep 2023

@miskakyska toto je uz druha strana mince...a mozno mas pravdu, ja som napriklad bola aj na RTG pluc kym mi ho vydali...ale tu sa bavime hlavne o tej kontrole a nasledkoch ak preukaz nema

miskakyska
13. sep 2023

@suzitok ja som sa dožadovala RTG a bolo mi "vysvetlené, že zbyto čne má predsa nebudú oziarovať, keď nemám žiadne problémy"🙈pritom som bola na RTG pľúc pred 23 rokmi a pri preventívnej treba raz za čas poslať pľúca skontrolovať...p.s už som vymenila lekára

alickapusinka
13. sep 2023

Ak nemáš preukaz vôbec ťa nemal čo zamestnať. Ak by prišla kontrola môže dostať majiteľ pokutu a bude to potom tebe strhávať s platu. Ale je nezodpovedný zamestnať niekoho kto nemá preukaz ktorý sa dá vybaviť na počkanie. Si myslíš že ak by zaplatil za teba pokutu nechá to tak strhne TI to s plátu. Pri kontrole vždy idú za majiteľom nie za zamestnancom. TY budeš mať následky neskôr.

luccija
13. sep 2023

@melanta mne ho dala lekarka bez ničoho ani vytery...hlavne, že som zaplatila smutné

danielittar
13. sep 2023

Robila som v potravinách na riadiacej funkcii... Keď prišla kontrola RVPS, vždy ako prvé pýtali potravinárske preukazy. Kontrolovali platnosť, ktorá bola v tom čase obmedzená na dva roky, neviem ako je to teraz... Keď náhodou niektorej z kolegýň platnosť prešla, okamžite si ho musela predĺžiť. Mali ho všetky, to bola hneď podmienka nastúpenia do zamestnania. Moja vtedajšia obvodná doktorka brala krv, moč a robila základné vyšetrenia.

stanulienkat
13. sep 2023

@miskakyska Nie, Rtg sa nerobi bezne pri PP, iba ked mas tazkosti, alebo zlu rodinnu annezu, alebo na cca 65 rokov. Naco by sa niekto daval zbytocne ozarovat?

stanulienkat
13. sep 2023

@luccija potvrdenia nie su hradene z poistenia, preto sa hradia. Podla spravnosti by ti to mal zamestnavatel preplatit.

skeblicka77
13. sep 2023

@miskakyska u nás sa veru chodí aj na pľúcne na snímok a robí sa odber krvi. Čiže nie všade dávajú pečiatku od stola.
Ženy a mňa zaujalo, to naozaj treba k rozvozu, či práce v reštike aj hygienické minimum 👏. Ja pracujem v inej sfére, tak len zo zvedavosti ma to zaujíma

veronika1754
13. sep 2023

Hygienické minimum potrebuješ určite tiež, no keď tam ideš si ho robiť musíš mať už preukaz od lekára, hygienické minimum robí červený kríž, zavolaj tam a nahlas sa, stojí to cca 100 eur mal by to preplácať zamestnávateľ,alebo aspoň polovicu. Keď ťa zapíšu na kurz, tak ten nebude hneď až keď sa im zapíše dosť ľudí na kurz. No už keď si zapísaná a príde kontrola pokutu nedostaneš keď povieš že si zapísaná, oni to overia. Kurz je ráno školenie cca do tej dvanástej potom pol hodina-hodina pauza,a potom z tohto školenia robíš písomný test plus sa opýtaju dve tri doplňujúce otázky. Na školení treba dávať pozor.

melanta
13. sep 2023

@luccija tak v každej profesii sú ľudia, ktorí si svoju prácu robia na 100% a takí, ktorí nie. U lekárov to platí tiež.

lusa18
13. sep 2023

Zdravotný preukaz si vybav u obvodného, to máš v podstate hneď a na hygienické minimum sa prihlas,potom ti oni napíšu kedy budeš mať skúšky....ja som si hygienické robila skoro po 1.5roku čo som začala robiť v potravinách, ale to bola corona takže, preto to tak trvalo

lusa18
14. sep 2023

@veronika1754 hygienické minimum sa robí na len RUVZ s platí sa 50eur

veronika1754
14. sep 2023

@lusa18 u nás to robia cez červený kríž kľudne si zavolajte na červený kríž snina a platí sa 100 eur tri týždne do zadu som tam registrovala dcéru a robila som ho sama pred 4 rokmi, plus bola som na neho tri krát ako tlmočník

dadis
15. sep 2023

Tak ale hlavne z toho bude mat pokutu tvoj zamestnavatel, nie ty. Ja teda robim v inej sfere, ale pri nastupe som bola u lekara na pracovnej prehliadke, cele to hradil zamestnavatel (ekg, moc, kontrola zraku, pohovor tusim). Myslim si, ze v prvlm rade to ma na zodpovednost zamestnavatel, ale evidentne na k tomu laxny pristup. V pondelok sa ho spytaj, ako s tymi potvrdeniami (aj to hygienicke minimum) a ci ti ich preplati, alebo ako to chodi.

lusa18
15. sep 2023

@veronika1754 ale to je len kurz, kde ťa pripravia na skúšky, ktoré sa robia na RUVZ. Tak to majú písané na stránke.

veronika1754
15. sep 2023

@lusa18 toje kurz plus skúšky, inak u nás sa to robiť nedá, napísala som vyššie ako to funguje, to je všetko v jeden deň, robí sa to komplet na červenom kríži, tam je školenie aj skúšky