Robí nelegálne?

19. feb 2024

Kamarat(taky spomalenejsi nechape moc, take decko este) mi posiela ze ma pracu , zmluva je na 20h tyzdenne 430eur mesacne brutto (co je polovicny pravdepoodbne) a pritom robi akokey plny, neviem ci sa dohodli tak lebo chalan nieje priam z tych inteligentnych, ono v podsatate robi na cierno? lebo mu asi ostatne peniaze da na ruku podla vsetkeho, no prichadza tym o stravne listky/obedy a okrem toho co este? Ked robi na “polovicny” podla zmluvy a inak je tam 8h denne okrem vikendov? O co vsetko prichadza a co vsetko je zle? aby som vysvetlil presne, lebo chalan neriesi nejak

nelca84
19. feb 2024

Ano, robi na cierno. Okrem stravneho prichadza hlavne o odvody. Cize PN sa mu bude pocitat len z tych 4 h, dochodok...

13uzivatelka11
19. feb 2024

Co to ma spoločne s jeho inteligenciou? Asi su nejako dohodnutí a ak potrebuje prácu a je ťažko zohnať niečo pre neho na tpp.. Tak možno nemá na výber. Aj ja mam brigádu a "legálne" môžem odrobit len 10h týždenne, ale kľudne tam môžeme byť aj 8 hodín denne a každú minútu mame na páske, len nemáme benefity ako ti co sú tam na tpp. Netvrdím ze som z toho nadšená, ale na tpp by som tam ani nechcela byť, keďže mám čerstvého skolkarka, a kým si nájdem prácu co mi bude vyhovovať viac, čo ľahké nie je takú si nájsť, tak to musím akceptovať ako to mame teraz, inak by som ostala bez roboty.
Prečo sa vôbec chceš starať do toho akú má prácu niekto druhý?

daniela2202
19. feb 2024

A to si ty 😂👉

nelca84
19. feb 2024

@13uzivatelka11 zartujes, vsak?

marsmykkok
19. feb 2024

Tak hlavný problém sú dôchodky, napríklad ochorie a pôjde na invalidný a osobný mzdový bod bude mať z tých 430 eur, teda dostane napríklad polovičný (sumu strelím) napríklad 200 eur lebo osobný mzdový bod bude 0,5 , ak mi zarobil tých 900 dostane napríklad 400. A detto starobný dôchodok, ak aj odrobí napríklad 40 rokov, reálne mu dôchodok vyjde 200-300 eur. (teraz by dostal vyšší ten tabuľkový minimálny, ale ktovie či dovtedy to nezrušia) a nedostane ten čo mu vyjde. Ale zase s nižším vzdelaním, v odľahlejšom regione je to s prácou bieda a zase lepšie robiť takto ako byť bez eura doma.

autor
19. feb 2024

@marsmykkok ano malo prace je tu celkom a ma strednu odbornu nieco s pocitacmi

nelca84
19. feb 2024

Keby ludia na taketo podmienky nepristupili, neostavalo by zamestnavatelom ine, ako uzatvarat riadne zmluvy. Ale kedze vzdy sa najdu taki, co si myslia, ze je to pre nich vyhodne, alebo ze inu pracu si aj tak nenajdu... a nedochadza im, ze okradaju vlastne sami seba... jediny, kto ma z toho vyhody je zamestnavatel.
Nechcem vediet, ako by sa "uzivatelka" vysseie tvarila, keby sa jej nebodaj nieco stane a invalidny dochodok jej vypocitaju z tych 10h tyzdenne 🤷‍♀️ si to moze rovno hodit. No ale takym ludom to nevysvetlis.

kiki68
20. feb 2024

Ano robi aj nacierno, zial je to bezna vec.

jessx
20. feb 2024

@nelca84 žiaľ takto to funguje takmer všade a vždy ide viacmenej o obojstrannú dohodu. Mala firma, podnikatelia radšej vyplatia za odvedenú prácu človeka na ruku ako platiť vysoké odvody dať mu zmluvu a o to menej peňazí, pretože nemôže oboje. Komu sa to nepáči, ide pracovať do veľkej firmy a pod. Je to hlavne chybou štátu že je to tu takto nastavene. Stat by mohol zlepšiť podmienky pre podnikateľov a tým pádom aj ich zamestnancov, ľudia by mali normálne zmluvy a nemuseli systém obchádzať- pracovať na čierno, z čoho samotný štát ma menej než keby im tie odvody znížil 😃
A v praxi to žiaľ nefunguje na takejto hrdosti že keď mi neponúknu nebudem tam pracovať, alebo nepracovať niekde za smiešnu sumu, vždy sa nájde niekto kto to vziat musí a keby aj nie myslím že by boli Slováci v pohode nahradení inými národmi ktorí by boli ochotní pracovať za menej ako my

nelca84
20. feb 2024

@jessx skor ide o to, ze ti ludia si neuvedomuju, ze skodia sami sebe, to pochopia az ked sa nieco stane, ale to uz je neskoro. Ja by som napr. nikdy na takuto pracu nepristupila, ale vzdy sa najdu taki, co ano a este su spokojni, ze ake je to pre nich vyhodne... A nechcem nikoho urazit, ale na takychto poziciach pracuju vacsinou menej kvalifikovani, resp. nekvalifikovani ludia, kedze ide skor o nejake pomocne prace, gastro sektor a stavebnictvo. A presne z toho zamestnavatelia tazia.

jessx
20. feb 2024

@nelca84 áno pravdaže sú to oblasti prevažne ktoré si popisala, možno ešte nejaké malé obchodíky a pod čiže títo ľudia by beztak nepracovali niekde v kancli, na úradoch a pod., jedine v nejakej veľkej fabrike za pasom kde by platovo boli na tom možno rovnako a jedinou výhodou by bola ta zmluva … takto sú možno v práci ktorá ich aj baví, v dobrom kolektíve oproti spomínanej veľkej fabrike a jediným úskalim je práve ta zmluva. A len z dôvodu keby sa niečo áno stane a nemali by nič našetrené ale výhodou takejto prace môže byt pre nich aj to, že zamestnávateľ je možno benevolentnejší keď potrebuju voľno čo by pri riadnej zmluve už take jednoduché nebolo Alebo v takej miere
A ak chcú hypoteku či nejaký úver zase sa vedia dohodnúť na platení si odvodov potrebnú dobu čo síce pôjde z ich vacku ale bohužiaľ
Ja to aj chápem, možno nie ako riešenie na cely život ale nejakú dobu .samotni podnikatelia ti ktorí majú firmy ( myslím tie menšie) si poväčšine robia len najnižšie zmluvy sami sebe aby neodvádzali peniaze za odvody z čoho tak či tsk možno nič mat mebudu