Rizikové pracovisko a tehotenstvo

11. máj 2024

Ahojte, pracujem na rizikovom pracovisku kde je žiarenie , v tej budove je aj nukleárna medicina kde pacienti sami žiaria. Dnes som zistila že som tehotná , urobila som si test. Bojím sa už ísť v pondelok do práce do tohto prostredia.
Žienky ktoré robíte na podobnom pracovisku, kedy ste išli na PN alebo ako ste to riešili?

simonkare
12. máj 2024

Ahoj, ja síce nepracujem na až tak veľmi rizikovom pracovisku, ale nedávno som to riešila. Hneď ako mi vyšiel pozitívny test som išla k lekárovi, aby to potvrdil a vysvetlila som mu v akej práci robím, neváhal a hneď mi vypísal papiere na preradenie na inú pozíciu. Zamestnávateľ je povinný preradiť tehotnú zamestnankyňu na prácu pre ňu vhodnú, pokiaľ takú nemá budeš doma, ale budeš dostávať mzdu ako predtým. Mnoho žien to rieši PNkou, čo je pre mňa úplny nezmysel pokiaľ na to nieje dôvod. PN je obmädzená vychádzkami, aj finančne veľmi klesnú. Pri preradení na inú pozíciu sa ti môže znížiť plat samozrejme, ale existuje vyrovnávacia dávka od sociálne poisťovne kde ti časť toho rozdielu doplatia. Je to samozrejme na tvojom zvážení 😉

vanilka3
12. máj 2024

Ahoj, ja pracujem na onkologii a hned ako som si spravila test a vysiel pozitivny, som sla este do jednej sluzby a dohodla sa s vrchnou, ze pojdem na PN. Moj gynekolog ma vypisal kvoli tomu na akom pracovisku pracujem hoci este na USG nic nevidel, ale vzal mi krv na HCG a bolo vyssie.
Takze urcite uz do prace nechodte.
Kolegyne si zatial myslia, ze som len chora a riesim si nejake zdravotne problemy, preto ta PN a vrchna je diskretna, ona si info o kazdej ktora je tehotna nechava pre seba kym s tymi neskor pred ostatnymi nevidime.
Takze drzim.palce

autor
12. máj 2024

@simonkare Ahoj, som lekar, cize mna by preradil na ine oddelenie (predpokladam na interne kde maju malo lekarov co by bolo neskutocne stresujuce pre mna tam robit.. Preto radsej by som sla na PNKU. Len neviem nikde najst vobec odkedy moze ist tehotna na pn

vanilka3
12. máj 2024

Ja som sestra ale aj my aj nase lekarky z oddelenia idu na PN hned ako zistia ze su tehotne. Ak sa nechcu dat preradit vobec to nie je problem.

mimuska328
12. máj 2024

Ahoj ja som na PN od 11 dňa od ovulácie.. pôvodne sme mali ísť na ivf tak preto tak skoro ale aj z hľadiska ze som na rizikovom. Áno máš vychádzky len 4h za deň ale mne sú aj tak na nič keďže musím ležať a žena nevie ze aké tehotenstvo bude mať. Keď chceš kľudne mi môžeš napísať spravu môžme pokecat 🙂

autor
12. máj 2024

@mimuska328 Ahoj ale ty si ina situacia, ja mam namysli ze prirodzene otehotneli, meska im menzes a urobili si test a je pozitivny. Test som si urobila teraz a v pondelok by som mala ist do prace na rizikove pracovisko…

mimuska328
12. máj 2024

Aj ja som otehotnela prirodzene.

sisa_s
12. máj 2024

A nevies ist zajtra hned ku gynekologovi a vysvetlit situaciu? Vie ti zobrat hcg a dat pn, ked bude ochotny